LAJMET NGA BOTA

 • Të dhëna të reja për të kuptuar vrimat e zeza

  28 Shtator, 2016

  vrima-e-zezeShkencëtarët vazhdojnë të zbulojnë misteret e vrimave të zeza në hapësirë, të cilat kanë një forcë gravitacionale aq të madhe sa që nuk lejojnë as reflektimin e dritës. Vrimat e zeza krijohen kur yje super gjigandë shpërthejnë duke krijuar supernova me një shkëlqim të ndritshëm. E gjithë materja e shpërndarë nga ky shpërthim i fuqishëm mblidhet në një hapësirë ...

 • Shkëmbime të ashpra në debatin Clinton-Trump

  27 Shtator, 2016

  clinton-trumpKandidatët për president Hillary Clinton dhe Donald Trump u përballën të hënën mbrëma në debatin e parë mes tyre, ndërkohë që janë mbërthyer në një garë të fortë për Shtëpinë e Bardhë.

  Zoti Trump kritikoi zonjën Clinton se për 30 vjet nuk kishte bërë asgjë për krijimin e vendeve të punës. “Sekretare, ju nuk keni një plan”, tha zoti Trump.

  “Donaldi ...

 • NATO: Perëndimi po humb luftën e informacionit ndaj rusisë, IS-it

  27 Shtator, 2016

  natoKomandantët e NATO-s janë duke i bërë thirrje Perëndimit të shtojë përpjekjet për t’iu kundërvënë betejës në fushën e informacionit që kanë hapur kundërshtarët.Komandantët paralajmërojnë se vendet si Rusia po shfrytëzojnë lirinë e shtypit në mediat perëndimore për të përhapur dezinformata.

  Forcat që ishin në krye të marrjes me forcë nga Rusia të Krimesë në vitin 2014 ishin nga persona ...

 • OBSH: Ndotja e ajrit shkakton 6,5 milionë vdekje në vit

  27 Shtator, 2016

  jugohromiNjë raport i ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se më shumë se 90 për qind e popullsisë së botës është e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit, gjë që kontribuon në një numër problemesh shëndetësore. Të dhënat e reja të publikuara sot nga agjencia e OKB-së tregojnë se problemi është më i përhapur në qytetet e mëdha, por ...

 • Silicon Valley tërheq imigrantë dhe shkencëtarë

  27 Shtator, 2016

  silicon-valleySilicon Valley në Kaliforni, e njohur për kompanitë e teknologjisë së lartë, mund të përshkruhet si vendi i shkrirjes së kulturave dhe gjuhëve të ndryshme. Dhe e gjithë kjo është përqendruar brenda kompanive teknologjike të rajonit. Të jesh emigrant dhe të përpiqesh të ngresh një kompani, kjo mund të jetë e vështirë në disa vende, por jo domosdo në ...

 • Të hënën debati i parë televiziv Trump – Clinton

  26 Shtator, 2016

  clinton-trumpKandidatja demokrate për presidente, Hillary Clinton, dhe kandidati republikan Donald Trump përballen nesër në debatin e parë televiziv që do të transmetohet nga Nju Jorku. Mendohet se shikueshmëria do të jetë më e larta e fushatës së deritanishme presidenciale dhe mund të ndikojë në rezultatin e një gare të ngushtë drejt Shtëpisë së Bardhë.

  Debati i parë do të jetë ...

 • Këshilli i Sigurimit i OKB-së, bisedime urgjente për Sirinë

  26 Shtator, 2016

  ksKëshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi të dielën bisedime urgjente në lidhje me dhunën shkatërrimtare në qytetin Aleppo, ndërkohë që avionët sirianë dhe rusë bombardonin pjesën lindore të qytetit sirian, të kontrolluar prej rebelëve.

  Sesioni i emergjencës u thirr nga Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania, për të ushtruar presion ndaj Rusisë që të vendosë nën kontroll aleaten e saj ...

 • 13 Euro për në BE?

  26 Shtator, 2016

  BE-ja do t’i intensifikojë në mënyrë masive kontrollet në kufi. Kush do të udhëtojë,. duhet të regjistrohet ose të aplikojë për vizë. Qëllimi është për më shumë siguri. Por qytetarët e BE-së nuk do të regjistrohen.

  kontrolli-kufiAustralia e ka prej kohësh, SHBA-ja qysh nga viti 2007, fjala është për një sistem elektronik për udhëtarët, që nuk kanë nevojë për vizë. ...

 • Referendumi serb dhe droja për tërësinë e Bosnjës

  26 Shtator, 2016

  dodicSerbët e Bosnjës po votojnë të dielën në referendumin lidhur me “ditën kombëtare”, duke sfiduar vendimin e Gjykatës më të lartë të Bosnjës dhe trysninë perëndimore për të hequr dorë nga votimi që rrezikon nxitjen e tensioneve etnike në këtë vend të ndarë të Ballkanit.

  Referendumi lidhur me shënimin apo jo të 9 janarit si “ditë të shtetësisë” së Republikës ...

 • Apikultura dhe bletët e qytetit

  24 Shtator, 2016

  bletaBleta e Perëndimit u soll në Shtetet e Bashkuara shumë kohë më parë, ngaqë ajo është një lloj blete që prodhon shumë mjaltë. Por ajo është njëkohësisht një pjalmues i shkëlqyer. Që nga ajo kohë, këto insekte të importuara kanë patur rol të rëndësishëm në prodhimin e mjaltit në Shtetet e Bashkuara. Ato shumëzohen në miliona dhe dërgohen nëpër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"