LAJMET NGA BOTA

 • Edhe një goditje kundër lirisë së shtypit në Turqi

  31 Tetor, 2016

  Edhe shefi i gazetës kritike ndaj qeverisë turke “Cumhuriyet” është në shënjestër të krerëve të Turqisë. Murat Sabuncu është arrestuar në banesën e tij. Paraardhësi i tij Dündar jeton sot në emigracion.cumhuriyetEdhe një goditje kundër lirisë së shtypit në Turqi

  Hetuesit kërkojnë ndërkohë edhe kryetarin e bordit të gazetës Akin Atalay dhe autorin Güray Öz, njofton agjencia e ...

 • UNICEF: 1 në 7 fëmijë i ekspozuar ndaj ndotjes

  31 Tetor, 2016

  harta-unicefSipas një raporti të ri të publikuar sot nga UNICEF-i, një në shtatë fëmijë të botës është i ekspozuar ndaj një mjedisi të ndotur, në nivel rreth 6 herë më të lartë se standartet ndërkombëtare të përcaktuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Raporti u publikur një javë para konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike që mbahet në Marrakesh ...

 • Restaurimi i fanarëve

  31 Tetor, 2016

  fanariPër shekuj me radhë, fanarët drejtuan anijet në mënyrë të sigurtë përmes shkëmbinjsh nënujorë dhe korridoreve shkëmbore për në porte. Por përparimet teknologjike të lundrimit si radarët dhe sistemet e pozicionimit global satelitor, i kanë nxjerrë ata jashtë përdorimit. Qindra prej këtyre ndërtesave të shtrira përgjatë brigjeve amerikane u braktisën, u rrënuan ose u shkatërruan. Në rajonin e Liqeneve ...

 • Tërmet në Itali

  30 Tetor, 2016

  termet-italiItalia qendrore është tronditur nga një tjetër tërmet i fuqishëm; i fundit që nga tërmeti vdekjeprurës i gushtit.

  Autoriteti italian për mbrojtjen e qytetarëve tha se tërmeti me magnitude 6.6 të djelën në mëngjes rrëzoi ndërtesa në një numër vendesh në zonë. Ka njoftime për plagosje të lehta.

  Pjesa më e madhe e bazilikës së Shën Benediktit, ndërtuar në shekullin e ...

 • Tre astronautë u kthyen nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës

  30 Tetor, 2016

  3-astronautetKazakhstan Russia Space Station

  Tre astronautë u kthyen në Tokë, pas një mision 115-ditor në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ku amerikania Kate Rubins u bë personi i ...

 • Energjia e rinovueshme dhe panelet diellore

  30 Tetor, 2016

  energjia-me-ereTeksasi që njihet për prodhimin e naftës, është bërë një shtet udhëheqës në prodhimin dhe përdorimin e energjisë së rinovueshme, dhe kryesisht energjinë e prodhuar nga era. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Greg Flakus nga Hjustoni, edhe prodhimi i energjisë nga panelet diellore po rritet me shpejtësi në Teksas, i nxitur nga numri i konsiderueshëm i ditëve ...

 • Dora e fortë e Malit të Zi kalon në hije

  27 Tetor, 2016

  Fatet e Malit të Zi ai ka gati tridhjetë vjet që i përcakton: herë si funksionar komunist, herë si President, herë si kryeministër. Tani Milo Gjukanoviçi nuk ka më dëshirë. Apo ka?

  milo-gjukanovicNë një vend tjetër, ky lajm nuk do të kishte një përmbajtje kaq shpërthyese: kryetari i partisë më të fortë në vend, i cili është njëkohësisht kryeministër, nuk ...

 • Italia Qendrore tronditet nga tërmeti – Veç dëmeve materiale për fat nuk ka viktima

  27 Tetor, 2016

  Eshtë një katastrofë dhe një mrekulli njëkohësisht: tërmeti i ri i rëndë që preku Italinë qendrore (26.10) ka shkatërruar zona të tëra, por nuk ka viktima. Mijëra vetë në zonat e Italisë qendrore po përballen me rënojat, ku kanë humbur gjithçka nga ekizstenca e tyre. Deri në 3000 vetë sipas mrbotjes civile në rajonin Marke kanë mbetur të pastrehë.

  Për fat askush nuk ra viktimë si pasojë e tërmetit të mërkurën ...

 • Ashton: Vendet e Ballkanit duhet të vazhdojnë rrugën e integrimit

  27 Tetor, 2016

  ashtonShqetësimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit që mund të ketë daja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mbi procesin e zgjerimit janë të kuptueshme, thotë ish shefja e B.E.-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton. Gjatë një diskutimi dje në Qendrën Wodrow Wilson në Uashington, zonja Ashton tha megjithatë se vendimi i votuesve britanikë për dalje nga B.E. ...

 • Rusia zgjat fushatën e sulmeve kibernetike

  27 Tetor, 2016

  paswordZyrtarët rusë kanë mohuar prerë akuzat për sulme kibernetike kundër organizatave politike dhe zgjedhore amerikane dhe kanë dënuar kërcënimet e Shteteve të Bashkuara se do të kundërpërgjigjen. Por ekspertët rusë të sigurisë kibernetike thonë se sulme të këtij lloji të nxitura nga shteti po shtohen në mënyrë dramatike si pjesë e “luftës së informacionit” të Rusisë me Perëndimin. Daniel ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"