LAJMET NGA BOTA

 • OKB pranon rolin e saj në epideminë e kolerës në Haiti

  19 Gusht, 2016

  koleraPër herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë vdekjeprurëse të kolerës në Haiti në vitin 2010, Kombet e Bashkuara pranuan se trupat e saj paqeruajtëse luajtën një rol të rëndësishëm në përhaqjen e sëmundjes që vrau gati 10 mijë njerëz, dhe infektoi qindra mijëra të tjerë.

  Një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon tha se Kombet e Bashkuara ...

 • Zgjatet misioni i teleskopit Hubble

  19 Gusht, 2016

  misioni i teleskopitSi funksionon teleskopi hapësinor Hubble? Në fund të fundit, ai qëndron në hapësirë. Sigurisht që janë kompjuterat që e bëjnë të mundur një gjë të tillë, por teleskopi ka nevojë edhe për një grup specialistësh në Tokë për mbarëvajtjen e tij. Korrespondentja e Zërit të Amerikës JoEllen McBride vizitoi qendrën për fluturime në hapësirë “Goddard” në qytetin ...

 • Fotografia e një djali sirian të përgjakur tërheq vëmendjen e botës

  18 Gusht, 2016

  siriani i vogelFotografia prekëse e një djali të vogël të përgjakur, i plagosur gjatë bombardimeve në qytetin e Alepos në Siri, po tërheq vëmendjen e opinionit në mbarë botën.

  Fotografia u bë publike nga veprimtarët e opozitës siriane. Fotoja dhe videot e djalit të vogël, që shihet në një ambulancë, janë shpërndarë gjerësisht në median sociale. Djali është 5 vjeç ...

 • Të vdekur dhe të plagosur gjatë sulmeve me bombë në Turqi

  18 Gusht, 2016

  Brenda pak orësh kanë shpërthyer dy makina-bombë në qytetet juglindore të Turqisë, Elazig dhe Van. Të paktën gjashtë vetë gjetën vdekjen dhe mbi 100 u plagosën. Objektiv i sulmeve ishin qendrat e policisë.

  sulme turqiTë paktën tre persona u vranë, kur herët në mëngjes një makinë bombë shpërtheu në parkingun e një stacioni policor në qytetin Elazig, në juglindje të ...

 • Silicon Valley tërheq imigrantë dhe shkencëtarë

  18 Gusht, 2016

  Silicon ValleySilicon Valley në Kaliforni, e njohur për kompanitë e teknologjisë së lartë, mund të përshkruhet si vendi i shkrirjes së kulturave dhe gjuhëve të ndryshme. Dhe e gjithë kjo është përqendruar brenda kompanive teknologjike të rajonit. Të jesh emigrant dhe të përpiqesh të ngresh një kompani, kjo mund të jetë e vështirë në disa vende, por jo domosdo ...

 • Jo me vrap, por me hedhje drejt finishit

  17 Gusht, 2016

  Shaunae Miller hedhjeAtletja nga ishujt Bahamas, Shaunae Miller, në metrin e fundt të garës, u hodh, me plotë kuptin e fjalës sikur të ishte në garë noti për të prekur e para finishin, dhe arriti të marrë medaljen e artë me një ndryshim tepër të vogël në kohë duke fituar ndaj yllit të atletikës amerikane Allyson Felix.

  Pas hedhjes, Miller ...

 • Tamarin, majmuni i vogël që po zhdukej

  17 Gusht, 2016

  Majmuni TamarinNjë nga gjërat që ia vlen të shihet gjatë Lojrave Olimpike mund të gjendet në pyjet e shtetit Rio. Një krijesë e vogël, që dikur ishte gati duke u zhdukur, e ka marrë veten dhe është duke gjallëruar edhe një herë pyjet tropikale me klithmat e tij të mprehta.

  Ky majmun i vogël ka mundur të mbijetojë. I njohur ...

 • Me erë këmbësh kundër mushkonjave

  15 Gusht, 2016

  MushkonjaMushkonjat nuk janë vetëm të bezdisshme. Çdo vit në botë vdesin mbi një milion vetë nga sëmundje që transmetohen prej tyre. Tani shkencëtarët kanë gjetur një mjet të ri kundër tyre.

  Prej mijëvjeçarësh njerëzit zhvillojnë një luftë të mundimshme kundër mushkonjave – me dorë, me rrjeta kundër insketeve apo me vrarëse insektesh, me kremëra dhe ilaçe kundër mushkonjave apo madje ...

 • Puçi i dështuar, kriza e fundit që e largon Turqinë prej perëndimit

  15 Gusht, 2016

  AtaturkShkruan Ilhan Tanir, analist turk dhe gazetar që jeton në Uashington

  Efektet e grusht shtetit të dështuar në Turqi vazhdojnë të trazojnë këtë vend, dhe me të vërtetë ndikimi shkon edhe më tej. Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, për grusht shtetin e fajëson klerikun Fetullah Gylen, i cili po jeton në ekzil të vetëshpallur në Pensilvania.

 • Usain Bolt, ende njeriu më i shpejtë në botë

  15 Gusht, 2016

  Usain BoltSprintieri xhamajkian Usain Bolt mbetet njeriu më i shpejtë në botë. Ai fitoi garën e 100 metrave për të tretën Olimpike radhazi, gjë që nuk e ka arritur asnjë atlet tjetër më parë.

  Xhamajkiani Bolt kaloi amerikanin Justin Gatlin tek 80 metërshi, duke arritur vijën e finishit në 9.81 sekonda.

  Ishte një ndër garat më të pritura të atletikës, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"