LAJMET NGA BOTA

 • BE-Turqi – dy partnerë të pabarabartë tregtarë

  26 Korrik, 2016

  Bashkimi Europian është partneri më i madh tregtar i Turqisë: anasjelltas, Ankaraja zë vendin e gjashtë në renditjen e BE-së për tregtinë. Suksesi ka një emër: Unioni doganor. Por këtu shfaqen probleme.

  turqi bePara 20 vjetësh Turqia u bë pjesë e unionit doganor europian. Gati të gjitha produktet turke mund të hyjnë pa doganë në BE dhe anasjelltas. Kjo tregti ...

 • “Yahoo” do të blihet nga firma “Verizon”

  26 Korrik, 2016

  verizonGjigandi i telekomunikacionit “Verizon Communications” ka rënë dakort të blejë kompaninë e internetit “Yahoo” për afro 5 miliardë dollarë.

  Kompania “Yahoo” është gjendur nën presionin e aksionerëve për shkak të rezultateve të dobëta financiare të tetë viteve të fundit.

  Transaksioni i pritshëm do t’i japë fund edhe drejtimit të kompanisë nga Marissa Mayer, ish-drejtuese më parë në kompaninë “Google”. Ajo vetë ...

 • Sulmi në Gjermani, tre shqiptarë mes viktimave

  23 Korrik, 2016

  policia mynihTre shqiptarë të Kosovës dyshohet se janë mes viktimave të sulmit të armatosur të ndërmarrë ditën e premte në një qendër tregtare në Mynih të Gjermanisë.

  Mediat në Kosovë raportojnë se dy janë Sabina Sula dhe Armela Segashi, ndërsa i treti është 21-vjeçari Dijamant Zabërgja. Të tre të rinjtë shqiptarë nuk arritën t’u mbijetojnë ...

 • Ankaraja rrugës për në autokraci

  23 Korrik, 2016

  turqiaSapo u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe u ndërpre zbatimi i Konventës së të Drejtave të Njeriut. Shumica e shteteve të BE nuk duan konflikt me Ankaranë, por shqetësimi se po vjen një diktaturë është shtuar.

  Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz thirri për sqarime Ambasadorin e Turqisë në Vjenë, për t’i kërkuar shpjegime për zhvillimet në Turqi. Vjena është ...

 • Sulmi në Mynih, 9 të vrarë

  22 Korrik, 2016

  MynihPolicia e Mynihut njoftoi se një trup i nëntë pa jetë është gjetur në skenën e një sulmi me armë zjarri në Mynih dhe policia po heton intensivisht për të parë nëse bëhet fjalë për trupin e njërit prej personave që sulmuan.

  Një zëdhënës tha se policia është në kërkim të tre personave të dyshuar lidhur me sulmin e së ...

 • ANALIZA/ “Stalini” brenda Erdoganit

  22 Korrik, 2016

  Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në universitetin e Columbia David L. Phillips analizon “Stalinin” që sipas tij ndodhet brenda presidentit turk, Erdogan. Taip Erdogan

  Phillips ka shërbyer si Këshilltar i Lartë dhe Ekspert i Punëve të Jashtme në Departamentin Amerikan të Shtetit gjatë administrative të ...

 • E vërteta nuk ka rëndësi – si ndikojnë lajmet negative te njerëzit

  22 Korrik, 2016

  Lajme negative për terrorin arrijnë të pafiltruara dhe në mënyrë direkte përmes medieve sociale gjithnjë e më shumë njerëz. Cilat janë pasojat? Profesor Oliver Quiring, ekspert i shkencave të komunikimit shpjegon për DW.

  Profi OliverDW: Çfarë do të thotë për njerëzit një raportim i vazhdueshëm në medie dhe në rrjetet sociale mbi aktet ekstremiste të dhunës dhe për atentatet terroriste?

  Oliver ...

 • Kuvendi republikan, ndarje në vend të unitetit

  22 Korrik, 2016

  protesta trumpNdarja në vend të unitetit ishte dominuese në Kuvendin Kombëtar të Republikanëve të enjten ndërsa kritikat e senatorit të Teksasit Ted Cruz ndaj kandidatit presidencial Donald Trump vazhduan jehonën në ditën e fundit të kuvendit katër ditor.

  Duke folur për delegacionin e shtetit të tij sot në kuvendin që po zhvillohet në Klivland, Cruz tha se nuk do të ...

 • Fjalimi i Trumpit mbyll Kuvendin Republikan

  22 Korrik, 2016

  trumpKuvendi i Republikanëve u mbyll të enjten mbrëma në Klivlend të Ohajos, me fjalimin e kandidatit për President Donald Trump, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Republikane.

  Ngjitja e pazakontë e manjatit miliarder, pa përvojë politike në njërën prej dy ...

 • Turqia, Erdogani dhe Guleni

  22 Korrik, 2016

  protesta anti fetoGjendja e jashtëzakonshme që ka shpallur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë atij më shumë pushtet për të zgjeruar një fushatë spastrimi që ka çuar në arrestimin ose shkarkimin e gati 60 mijë njerëzve. Ky spastrim ka si objektiv kryesisht anëtarët e një lëvizje shpirtërore masive të drejtuar nga ish-imami Fethullah Gulen. Ai ka qenë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"