LAJMET NGA BOTA

 • Clinton, një hap më pranë emërimit të demokratëve

  9 Maj, 2016

  clinton trumpKandidatja demokrate për presidente Hillary Clinton është një hap më pranë në përpjekjet për të marrë emërimin e partisë së saj si përfaqësuese e demokratëve në zgjedhjet e nëntorit. Ajo siguroi fitore dje në zgjedhjet e zhvilluara në ishullin e Guamit, një territor amerikan në Paqësor. Si rezultat ajo merr 4 nga shtatë delegatët e ishullit, rivali i ...

 • Londra për herë të parë me kryebashkiak mysliman

  7 Maj, 2016

  Khan falënderoi votuesit dhe u shpreh se do të jetë kryebashkiaku i të gjithë qytetarëve të Londrës. Kryeqyteti britanik ndërroi kurs ...

 • Orhan Pamuk: Turqia e re e Erdoganit, vazhdim i të vjetrës

  7 Maj, 2016

  orhan-pamuk“Në Turqi mbizotëron frika, pushteti i mbyll gojën opozitës dhe gazetarëve. Europa duhet të ngrejë zërin”.

  Pëgjithësisht jam një person që thotë “Në rregull, mund të diskutojmë, por mundësisht vetëm për tema që kanë të bëjnë me letërsinë. Mirëpo, ç’farë mund të bëj në një situatë të ...

 • Intervista/Adonis: Feja nuk jep më përgjigje për problemet, por është shkaktare e tyre. Nevoja për shkrimin nis tani…pas Auschwitz

  7 Maj, 2016

  adonisAli Ahmad Said Esber, i njohur ndërkombëtarisht si Adonis, konsiderohet si një ndër poetët më më ndikim të letërsisë moderne arabe. Vendi i tij, Siria, është sot epiqendra e krizës kryesore globale, shoqëruar me një tragjedi vrasjesh dhe shpërnguljesh të jashtëzakonshme. Përmes një interviste për Jonathan Guyer në “The New York Review of Books”, poeti në fjalë flet për ...

 • Dorëheqje në Turqi: Çfarë po ndodh mes Erdoganit dhe Davutoglusë?

  6 Maj, 2016

  Në Ankara po fryn me gjasa era e zgjedhjeve të reja parlamentare. Largimi i kryeministrit Davutoglu ka rritur spekulimet për makinacionet e mundshme të Erdoganit.

  erdogan DavutogluGjatë 20 muajve të qëndimit të Ahmet Davutoglusë në postin e kryeministrit turk dhe drejtuesit të partisë për “Drejtësi dhe Zhvillim”, AKP ka pasur shpesh zëra për një krisje në marrëdhënien mes kryeministrit dhe ...

 • “Një besimtar i gënjyer” – Kthimi i të penduarit nga Siria

  6 Maj, 2016

  Janë disa qindra luftëtarë të huaj që kanë shkuar nga vendet e Ballkanit të luftojnë në Siri në vitet e fundit. Ndër ta edhe shqiptarë. Njëri prej tyre kthehet i zhgënjyer nga realiteti brutal i IS-it.

  Alepo shkatrimLuftime e shkatërrim në Alepo

  Kush kthehet nga lufta e Sirisë në Gjermani duhet të ...

 • Donald Trump dhe republikanët

  6 Maj, 2016

  Republikanet

  Megjithëse Donald Trumpi pritet të jetë kandidat zyrtar i Partisë Republikane për president, duket se ai nuk gëzon mbështetjen e udhëheqjes së partisë.

  Në fakt, zyrtari më i lartë republikan, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në Kongres Paul Ryan, tha të enjten se ai nuk është gati për ta mbështetur zotin Trump si kandidat.

  Më parë zoti Ryan e pati kritikuar ...

 • Ndalohet shitja e cigareve elektronike për të miturit

  6 Maj, 2016

  cigare elektronikeAdministrata amerikane e Ushqimeve dhe Ilaçeve po ndalon shitjen e cigareve elektronike dhe e produkteve të tjera të duhanit për personat nën moshën 18 vjeç. Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi pas 90 ditësh dhe do të kërkojnë edhe vendosjen e paralajmërimeve për rrezikshmërinë ndaj shëndetit.

  Kjo është masa më e fundit e qeverisë amerikane për të ...

 • Alberta e Kanadasë nën zjarre masive

  6 Maj, 2016

  Alberta zjarre KanadaZjarret e furishme kanë detyruar evakuime në përmasa rekord në Albertën perëndimore të Kanadasë. Rajoni është përfshirë nga temperatura shumë të larta për këtë periudhë të vitit, si dhe erëra të forta që e kanë acaruar problemin. Mbi 90 mijë vetë janë detyruar të braktisin banesat. Disa nga 50 vatrat e zjarrit janë pranë zonave me rërë ...

 • Një sistem i ri për sinjalizmin e aksidenteve rrugore

  6 Maj, 2016

  road closedTë gjitha automjetet e reja në Bashkimin Europian do të pajisen deri në prill të 2018-ës me një sistem që kryen automatikisht sinjalizime urgjente në raste aksidenti. Sllovenia tashmë ka filluar ta përdorë sistemin eCall, i cili bën që sensorët në makinë të transmetojnë automatikisht vendndodhjen e tyre, kohën e saktë, drejtimin e makinës, si dhe numrin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"