LAJMET NGA BOTA

 • Ndikimi i vizitës së Presidentit Obama në Kubë

  21 Mars, 2016

  ObamaNjë moment që menjëherë hyn në histori: Barack Obama bëhet i pari president amerikan që viziton Kubën që prej afro 90 vjetësh.Në Havana, entuziazmi është i prekshëm.

  “Një ditë historike, kanë kaluar shumë vjet që kur një president amerikan ka ardhur në Kubë”, thotë Melanie De La Caridad Antunes, një studente kubaneze.

  “Mendoj se do të ketë shumë ndryshime pozitive, përmirësime ...

 • Pikëpyetje dhe dyshime për planin BE-Turqi

  21 Mars, 2016

  BE TurqiMarrëveshja e arritur mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë në përpjekje për të ndalur dyndjen e refugjatëve drejt Evropës hyri dje në fuqi. Imigrantët e rinj që mbërrijnë në Greqi do të kthehen në Turqi; BE më pas do të marrë të njëjtin numër refugjatësh sirianë nga kampet në territorin turk. Por siç njofton korrespondenti Henry Ridgewell nga ishulli ...

 • Jeta e Nënë Terezës së Kalkutës

  21 Mars, 2016

  Nene TeresaAn Indian Catholic woman offers prayers as she touches a portrait of Mother Teresa on her 17th death anniversary at the Missionaries of Charity in Kolkata, India, Sept. 5, 2014.

  Nënë Tereza e Kalkutës, murgesha që ia kushtoi jetën ndihmës për të varfrit, do të shpallet shenjtore e Kishës Katolike në një ceremoni më 4 shtator, siç ...

 • 10-vjetori i Twitterit

  21 Mars, 2016

  TwiterTwitter feston sot 10 vjetorin. Kjo platformë mediatike, që ka miliona përdorues, thotë se nuk ka ndërmend ta rrisë kufirin e vendosur fillimisht, për të mos i kaluar 100 germat në mesazhet e publikuara.

  Përdoruesit e përditshëm të kësaj mediaje sociale e përdorin Twitter-in për t’i komunikuar botës hollësitë dhe ndryshimet mëdha në jetën e tyre.

  Bizneset e ndryshme, të vogla ...

 • Pasojat e zgjerimit të industrisë së dronëve

  21 Mars, 2016

  shqiponja dronetAn eagle of the Guard from Above company, grasps a drone during a police exercise in Katwijk, on March 7, 2016. The bird of prey can get drones from the air by catching them with his legs.

  Rreth një milion dronë janë shitur gjatë Krishtlindjeve të vitit 2015 vetëm në Shtetet e Bashkuara. Rritja e popullaritetit dhe ...

 • FAZ- Koment: Porta mbyllet

  21 Mars, 2016

  Marrëveshja me Turqinë nuk është krejtësisht e kënaqshme. Por megjithatë veprimi qe i drejtë. Ajo që nuk dihet është që sa shpejt do të vihet ajo në jetë.

  BE TurqiIshte një vendim i drejtë, që marrëveshja për refugjatët midis BE dhe Turqisë të vihej menjëherë në fuqi. Nëse pas vendimit të së premtes të Brukselit do të qe pritur me ...

 • A do të pranojë Turqia kërkesat e BE?

  18 Mars, 2016

  Kryeministrat e BE ranë dakord natën e kaluar për bazat e marrëveshjes me Turqinë. Por metet të shihet nëse Turqia do t’i pranojë ato. Merkel shpreson arritjen e marrëveshjes.

   

  Davutoglu Merkel“Nuk do të jenë negociata edhe aq të thjeshta”, tha kancelarja Angela Merkel në orët e para të ditës së premte (18.03), pas bisedimeve me homologët e saj në ...

 • Turqi-BE diskutojnë marrëveshjen

  18 Mars, 2016

  Ahmet DavutogluKryeministri turk Ahmet Davutoglu thotë se “vala e emigrantëve” që kërkojnë strehim në Turqi dhe në Bashkimin Evropian nuk është çështje për bisedime, por çështje e vlerave humanitare.

  Ai i bëri këto komente sot para se të ulej për bisedime me udhëheqësit e Bashkimit Evropian në Bruksel për të përfunduar një marrëveshje mbi transferimin e dhjetëra mijëra emigrantëve nga ...

 • Steinmeier paralajmëron nga rreziku për atentate në Turqi

  17 Mars, 2016

  Në Ankara dhe në Stamboll janë mbyllur përfaqësitë gjermane. Arsyeja janë „sinjalizimet paralajëmruese, që duhen vlerësuar seriozisht“, thotë ministri i Jashtëm Steinmeier.

  ambasada turqi“Dje në mbrëmje na erdhën disa sinjale mjaft konkrete e si që rrjedhojë duhen vlerësuar seriozisht, sipas tyre janë përgatitur atentate terroriste ndaj përfaqësive tona brenda Turqisë”, tha ministri i Jashtëm Frank-Walter Steinmeier në Berlin në Ministrinë ...

 • Militantët kurdë marrin përgjegjësinë për sulmin në Ankara

  17 Mars, 2016

  atentati AnkaraNjë grup militant kurd, i lidhur me Partinë Punëtore Kurde, e shpallur e jashtëligjshme, mori përsipër të enjten përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës të së dielës në kryeqytetin turk, që la pas vetes 37 të vrarë.

  Fajkojt e Lirisë së Kurdistanit, ose TAK, thanë në një deklaratë në faqen e tyre të internetit se sulmi në Ankara ishte i drejtuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"