LAJMET NGA BOTA

 • Uashingtoni dhe qytete të tjera në mëshirën e borës

  22 Janar, 2016

  AutostradaBanorët e bregut lindor të SHBA po përgatiten për të përballuar një stuhi të madhe bore që pritet të fillojë sonte dhe të vazhdojë deri të dielën në mëngjes.

  Dëbora e madhe parashikohet të prekë të paktën 15 shtete, dhe të ketë përmasa historike në Uashington, Baltimorë dhe Nju Jork. Shërbimi sinoptik parashikon 30 deri 90 centimetra dëborë.

  Banorët janë paralajmëruar ...

 • Kerry, thirrje për zgjidhjen e krizës humanitare

  22 Janar, 2016

  DavosSekretari amerikan i Shtetit John Kerry i bëri sot thirrje bashkësisë ndërkombëtare të dyfishojë përpjekjet për të zgjidhur krizën humanitare nga vala e refugjatëve të luftës dhe për të ndihmuar viktimat e konflikteve duke iu kundërvënë kërcënimit të terrorizmit në rrënjët e problemit.

  Në komentet në Forumin Ekonomik të Davosit në Zvicër, Sekretari Kerry njoftoi se Presidenti Obama do të ...

 • Përdorimi i dronëve

  22 Janar, 2016

  dronetDronët nuk janë më vetëm një lodër për të apasionuarit ose armë për ushtrinë – prototipet e fundit tregojnë se ato mund të përdoren nga të gjithë. Kohët e fundit Administrata Federale e Aviacionit në Shtetet e Bashkuara, FAA njoftoi disa rregulla të reja për dronët.

  Përdoruesit e tyre, këtej e tutje duhet t’i regjistrojnë dronët për të lehtësuar identifikimin ...

 • Verë nga rrushi i ngrirë

  22 Janar, 2016

  VereTemperaturat e ngrohta gjatë nëntorit dhe dhjetorit të kaluar e vonuan prodhimin e sivjetshëm të verës në pjesën veriore të Nju Jorkut. Vreshtarët kanë filluar tani prodhimin e verës së ëmbël nga rrushi i ngrirë, që është specialiteti i zonës.

  Kur bien temperaturat në zonat më të ftohta të Nju Jorkut fillon prodhimi i verës. Procesi kërkon që rrushi të ...

 • Paralajmërim për rrezikun nga virusi Zika

  22 Janar, 2016

  Virusi ZikaZyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë nxjerrë udhëzime të reja për gratë që mund të jenë ekspozuar ndaj virusit Zika, një infeksion që përhapet përmes mushkonjave dhe mund të shkaktojë dëme në zhvillimin e trurit të fetusit.

  Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nxori dje një paralajmërim se virusi përhapet përmes pickimit të mushkonjave dhe se nuk ka vaksina ...

 • Koment: Raporti mbi rastin “Litvinenko” – dënim kundër Putinit

  22 Janar, 2016

  Publikimi i raportit hetimor britanik mbi rastin “Litvinenko” është një goditje e fortë. Megjithatë si nga ana juridike ashtu edhe lidhur me pasojat konkrete politike ai nuk ka shumë efekt, komenton Ingo Mannteufel.

  LitvinenkoNjë koleg i shërbimit sekret rus (FSB) dhe Litvinenko duke folur në një konferencë shtypi më 17 nëntor 1998

  Kur në nëntorin ...

 • Paqendrueshmëri në tregjet globale

  21 Janar, 2016

  vlera e aksioneve globaleVlera e aksioneve globale ra ndjeshëm dje, pasi një ulje tjetër e çmimeve të naftës solli si rezultat shitje të tyre nga Azia në Nju Jork. Indeksi i Dow Jones, ra në një moment më shumë se 500 pikë, para se të rikuperonte gjysmën e tyre deri në mbyllje të bursës. Paqëndrueshmëria dhe rënia drastike e ...

 • Koment: Austria dhe efekti domino me refugjatët

  21 Janar, 2016

  Pas Suedisë edhe Austria ka vendosur të kontrollojë kufirin e jashtëm. Nëse edhe Gjermania e bën këtë hap, këto vendime mund të kenë pasoja shumë të rënda për vendet e Ballkanit, mendon Bernd Riegert.

  kontroll kufiAustria ka vendosur të kufizojë numrin maksimal të refugjatëve dhe azilkërkuesve. Në shikim të parë kjo duket një kozmetikë politike. Por një vendim tjetër shumë ...

 • Kufiri i pakontrollueshëm greko-turk

  21 Janar, 2016

  Viti i Ri ka filluar ashtu siç ka përfunduar viti i mëparshëm: me ardhjen e mijëra refugjatëve nga Siria, Iraku dhe vendet e tjera. Shumë politikanë kërkojnë që Greqia t’i mbyllë kufijtë e jashtëm.

  refugjatetRefugjatët paguajnë shumë para për kalimin e detit të rrezikshëm nga Turqia në Greqi. Edhe këtë muaj kanë shkuar në Greqi me mijëra refugjatë nga pjesa ...

 • Britani: Putini “duket të ketë miratuar” vrasjen e Litvinenkos

  21 Janar, 2016

  gjykata londerNë Londër publikohet raporti mbi helmimin e ish agjentit rus Aleksandër Litvinenko dhjetë vjet më parë

  Një gjykatës britanik tha se ka mundësi që presidenti rus Vladimir Putin të ketë miratuar planin për helmimin e ish-agjentit të KBG-së, Alexander Litvinenko. Ish agjenti vdiq rreth 10 vjet më parë, pasi kishte pirë një filxhan çaj, që gjykatësi Robert Owen tha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"