LAJMET NGA BOTA

 • Putin: rrëzimi i avionit rus, “thikë pas shpine”

  24 Nentor, 2015

  aeroplaniPresidenti rus Vladimir Putin akuzoi Turqinë për “thikë pas shpine ndaj Rusisë” dhe për mbështetje të terrorizmit, pas rrëzimit nga reaktivët turq F-16 të një avioni luftarak rus Su-24 në kufirin me Sirinë.

  Ankaraja tha se avioni u rrëzua të martën pasi shkeli hapësirën ajrore turke dhe nuk përfilli 10 paralajmërime gjatë një kohe prej 5 minutash për t’u larguar ...

 • Turqia rrëzon një avion ushtarak rus në kufirin e saj me Sirinë

  24 Nentor, 2015

  aeroplaniRusia tha të martën se një nga avionët e saj u rrëzua përgjatë kufirit midis Turqisë dhe Sirisë, “me gjasë” pasi që është qëlluar nga toka.

  Zyrtarët ushtarak të Turqisë thanë ndërkaq se avionët e tyre F-16 e rrëzuan avionin i cili shkeli hapësirën ajrore dhe injoroi paralajmërimet e përsëritura për t’u larguar.

  Rusia tha se pilotët u hodhën me parashuta, ...

 • DASH lëshon paralajmërim derisa amerikanët behën gati për festën

  24 Nentor, 2015

  uraDerisa miliona amerikanë po bëhen gati për pushimet gjatë kremtes së falënderimeve, Departamenti i shtetit lëshoi një paralajmërim për udhëtimet.

  “Informacionet aktuale flasin se IS-i, Al-Qaida, Boko Haram, dhe grupet tjera terroriste po planifikojnë sulme terroriste në shumë rajone”, thuhet në paralajmërimin e lëshuar nga departamenti i shtetit.

  FBI thotë se nuk ka ndonjë kërcënim të veçantë e të besueshëm për ...

 • “Kontrollet kufitare në hapësirën e Shengenit duhet të përbëjnë përjashtim”

  23 Nentor, 2015

  Pas sulmeve të Parisit një sërë shtetesh europiane duan forcimin e kontrolleve kufitare. Udhëtarët duhet të tregojnë më shpesh tani pasaportën. Pse eksperti Urs Pötzsch mendon se kjo duhet të jetë një masë e përkohshme?

  kontrollimi i pasaportave kufiDW: Zoti Pötzsch si i shikoni ju planet për ashpërsimin e kontrolleve në kufijtë e jashtëm të hapësirës së Shengenit?

  Urs Pötzsch: Natyrisht ...

 • Hollande dhe Obama do të përqendrohen tek IS-i dhe Siria

  23 Nentor, 2015

  Presidenti francez Francois Hollande dhe ai amerikan Barack Obama do të diskutojnë të martën për luftën kundër IS-it dhe gjendjen në Siri

  siria bombardimetPresidenti francez Francois Hollande do të takohet të martën me presidentin amerikan Barack Obama,  si pjesë e një turneu ndërkombëtarë për të nxitur veprime kundër militantëve të Shtetit islamik dhe për një zgjidhje politike të luftës qytetare ...

 • Arrestohen 16 veta në Bruksel – i dyshuari kryesor ende në arrati

  23 Nentor, 2015

  bruxel policiaProkurorët belgë thanë se policia në Bruksel arrestoi 16 të dyshuar gjatë bastisjeve të së dielës, por, i dyshuari kryesor për masakrën në Paris Salah Abdeslam, nuk është në mesin e të arrestuarve.

  Duke folur të hënën herët në mëngjes, prokurorët thanë se të paktën një nga të dyshuarit është plagosur gjatë bastisjeve të rreth 20 vendeve në Bruksel ...

 • Brukseli në nivel të lartë gatishmërie

  21 Nentor, 2015

  Bruxel policiaBelgjika e ka rritur shkallën e gatishmërisë  në nivelin më të lartë në Bruksel, me paralajmërimin për “rrezik të menjëhershëm”.

  Kryeministri Charles Michel tha të shtunën se niveli i gatishmërisë u rrit si përgjigje ndaj “informacioneve thuajse të sakta lidhur me rrezikun e një sulmi të ngjashëm me atë që ndodhi në Paris.”

  Duke vepruar sipas rekomandimeve të policisë, autoritetet ...

 • Michael Steiner: „Dayton ishte i domosdoshëm“

  21 Nentor, 2015

  Para 20 vitesh, me marrëveshjen e Dayton-it përfundoi lufta në Bosnje. Kështu që marrëveshja ia arriti qëllimit të vet, thotë Michael Steiner, ish-pjesëmarrës i bisedimeve. Por më pas u bënë shumë gabime.

  Michael SteinerMë 21.11.1995, pas diskutimeve trejavore, në bazën ushtarake amerikane të Dayton-it (Ohio), u iniciua marrëveshja, përmes së cilës iu dha fund Luftës në Jugosllavi. Nënshkrimi zyrtar u ...

 • Ҫfarё fshihet pas pengmarrjes nё Bamako?

  21 Nentor, 2015

  Sulmi ndaj hotelit Radisson nё Bamako ёshtёi treti brenda kёtij viti ndaj civilёve tё huaj nё Mali. Ajo qё ёshtё shqetёsuese: deri tani nuk ka pasur njё sulm tё kёtyre pёrmasave dhe nё kёtё shkallё profesionaliteti.

  maliTё premten (20.11) nё mёngjes depёrtuan tё shtёna automatiku nga kati i shtatёi hotelit Radisson Blu nё kryeqytetin e Malit Bamako: islamistёt hapёn zjarr ...

 • Mjekësi virtuale

  21 Nentor, 2015

  virtual reality medicine lab

  Virtual Reality in Medicine Lab

  Janë  imazhe tre-dimensionale të një zemre që rrotullohet dhe zorrë që qëndrojnë pezull para mjekëve, të cilët i përdorin këto pamjet virtuale për të diagnostikuar sëmundjen dhe për t’u përgatitur për operacion.

  Kjo mund të jetë mjekësia e së ardhmes. Mjekët do të sillen rrotull organeve ndërsa imazhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"