LAJMET NGA BOTA

 • Ushqim që sëmur në mbarë botën

  10 Nentor, 2015

  Gjithmonë e më shumë njerëz në botë ushqehen në mënyrë të pashëndetshme – 800 milionë vuajnë nga uria, 2 miliardë ushqehen jo mjaftueshëm, 2 miliardë janë mbi peshë, me pasoja në rritje për sistemet e shëndetësisë.

  mbipeshaMalri 5-vjeçar nga Tanzania është tepër i shëndoshë. Për nënën e tij, Fadhila, ky nuk përbën ndonjë shqetësim. „Ne të gjithë jemi pak ...

 • Volksvagen pritet t’u ofrojë para klientëve

  9 Nentor, 2015

  vwNë një faqe të njohur interneti për automobilat, thuhet se kompania gjermane e prodhimit të makinave, Volkswagen, po përgatitet t’i ofrojë pagesa në para kesh amerikanëve që kanë makina me diezel të kësaj firme. Këto makina u provua se ishin programuar qëllimisht që të jepnin të dhëna fallso gjatë testeve për çlirimin e gazeve.

  Në blogun “The Truth About Cars” ...

 • Kundër kujt po lufton Rusia në Siri?

  9 Nentor, 2015

  Pesë javët e fundit kanë vazhdur sulmet e avionëve rusë në Siri. Por ende nuk dihet saktë se kundër kujt po qëllojnë.

  aeroplanet ruse siriRaketat ruse kanë qëlluar para dy javësh edhe një spital në Sarmin, në provincën siriane Idlib, ku sipasojë kanë vdekur 12 civilë, ndër ta edhe dy mjekë. Kështu njofton fondacioni amerikan SAMS, i cili e ka ...

 • Biografia e re e GWH Bush dhe lufta në Irak

  6 Nentor, 2015

  BushNdërkohë që mbështetja ndaj kandidaturës së Jeb Bushit për zgjedhjet presidenciale amerikane është zbehur, një libër biografik kushtuar babait të tij, ish-presidentit George HW Bush po tërheq vëmendjen e mediave. Kjo është një biografi e autorizuar, botim i autorit Jon Meacham, fitues i çmimit Pulitzer. Libri, që do të dalë në qarkullim së shpejti është kritika e zotit Bush ...

 • Fitorja e Erdogan-it: mandat për barazpeshë?

  3 Nentor, 2015

  Qeveria e lëvdon Ankaranë për zgjedhjet „paqësore“. Opozita flet për „një lloj gjendjeje të jashtëzakonshme“, e cila e favorizoi fitoren e AKP-së. Gjermania dhe Europa e nxisin presidentin Erdogan të kërkojë pajtim.

  fletevotimet turqi„Ne e përshëndesim faktin, që zgjedhjet parlamentare në Turqi u zhvilluan në mënyrë paqësore“, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert në Berlin. Pjesëmarrja shumë e lartë në ...

 • Koment: Një fitore, që nuk e gëzon Brukselin

  3 Nentor, 2015

  Një qeveri koalicioni në Ankara do t’i kishte pëlqyer më shumë BE-së. Tani i duhet të kërcejë sipas avazit të Erdoganit, nëse do ndihmën e tij në krizën e refugjatëve. Një pozitë e vështirë, mendon Barbara Wesel.

  erdoganNe dëshirojmë në qeveri të qëndrueshme në Ankara, thuhej zyrtarisht në Bashkimin Europian para së dielës së zgjedhjeve. Por që presidenti i vjetër ...

 • Mbyllja e kufirit mund të tendosë gjendjen në Ballkan

  3 Nentor, 2015

  Partia CSU ka kërkuar prej kancelares Angela Merkel të ndryshojë menjëherë politikën e saj ndaj refugjatëve. Kërkesa të tilla janë dëgjuar edhe prej të tjerëve, por Merkel refuzon mbylljen e kufijve.

  MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëron se mbyllja e kufijve nga Gjermania apo Austria mund të çojë deri në konflikte ushtarake në Ballkan. “Mbyllja e kufijve do të shkaktonte kritika ...

 • Erdogan: Bota duhet të respektojë fitoren e AKP-së

  2 Nentor, 2015

  Partia e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, fitoi shumicën e vendeve në parlament, por jo mjaftueshëm për miratimin e kushtetues së re që do t’i siguronte atij më shumë pushtet ekzekutiv

  ErdoganPresidenti turk Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se bota duhet të respektojë fitoren e partisë së tij për drejtësi e zhvillim (AKP) në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të ...

 • 2 Nentor, 2015

  long beachShkencëtarët thonë se bota është duke përjetuar një mungesë të ujit të pastër, dhe kjo vetëm do të keqësohet për shkak të shtimit të popullsisë dhe ndryshimeve klimatike. Fotografitë që tregojnë se si mungesa e ujit është duke ndikuar tek njerëzit në mbarë botën mund të shihet në Akuariumin e Paqësorit në qytetin Long Beach, në Kaliforni. Ky ...

 • Turqi: Kush mbjell urrejtje, urrejtje edhe do të korrë!

  2 Nentor, 2015

  AKP i ka fituar qartë zgjedhjet parlamentare në Turqi dhe e ka festuar pjesërisht në mënyrë të turpshme fitoren ndaj kundërshtarit politik. Megjithatë ka shkaqe për shpresa, mendon Daniel Heinrich.

  festimetMenjëherë pas numërimit të votave në Stabmboll ka mundur të vërehet se niveli i kulturës politike në Turqi paraqet një problem. Simpatiznatët e AKP kanë festuar me me kolona automjetesh ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"