LAJMET NGA BOTA

 • Eklipsi i rrallë i Superhënës

  27 Shtator, 2015

  eklipsi i henesPas vizitës së Papës në Shtetet e Bashkuara, pa patur lidhje me të, do të ndodhë një ngjarje spektakolare qiellore: eklipsi i Hënës dhe njëkohësisht fenomeni i Superhënës, kur Hëna e plotë ndodhet në pozicionin më të afërt me Tokën. Korrespondentja e Zërit të Amerikës

  Rosanne Skirble na sugjeron që t’i drejtojmë sytë nga qielli në perëndim të ...

 • Prindërit në epokën dixhitale

  27 Shtator, 2015

  celularPër prindërit që duan të dinë rreth aktiviteteve të fëmijëve të tyre në internet, një faqe e re interneti në Zelandën e Re ofron këshilla dhe sugjerime rreth taktikave që vetë prindërit mund të përdorin për t’i mbajtur fëmijët të sigurtë. 13 vjeçari Oscar dhe 11 vjeçarja Violet po argëtohen. Violet po luan Minecraft në tabletë, ndërsa Oscar po ...

 • Shtëpi në kontenierë

  27 Shtator, 2015

  Kontenier shtepiÇmimet e banesave në mbarë zonën e gjirit të San Franciskos janë të papërballueshme për shumë njerëz, kështu që disa sipërmarrës të rinj, artistë dhe specialistë të informatikës po krijojnë shtëpi duke përdorur kontejnerë anijesh. Por, siç njofton korrespondenti i Zërit, Mike O’Sullivan nga Oakland, kjo përpjekje kërkon zgjuarsi dhe ndeshet me ligjet kufizuese vendore.

  Artistja Heather Stewart është ...

 • Takim Obama-Putin të hënën në Nju Jork

  25 Shtator, 2015

  obama-putinPresidenti rus Vladimir Putin do të takohet me Presidentin Barak Obama të hënën në Nju Jork. Njoftimin e bëri sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

  Zëdhënësi tha në komentet për shtyp se zoti Putin do të takohet më parë me Kryeministrin japonez, Shinzo Abe dhe më pas me Presidentin Obama.

  Të tre udhëheqësit janë ndër krerët e shteteve që mblidhen në ...

 • 717 pelegrinë të vrarë, mbi 800 të plagosur në Mekë

  25 Shtator, 2015

  Të paktën 717 vetë u shtypën nga turmat gjatë haxhillëkut në Mekë

  mekaZyrtarët saudit thanë se një rrëmujë në afërsi të Mekës, la pas vetes të paktën 717 të vdekur dhe qindra të plagosur, që po merrnin pjesë në haxhillëkun  vjetor mysliman.

  Incidenti ndodhi në Mina, ku haxhinjtë hodhën gurë mbi shtyllat që përfaqësojnë djallin, që është rituali i fundit i ...

 • Koment: Politika e suksesshme e Putinit në Siri

  23 Shtator, 2015

  Vlerat morale në përgjithësi nuk janë asnjëherë pikënisje për lëvizjet e jashtme politike në Rusi. Me ngritjen e pranisë ushtarake në Siri, Kremlini ndjek më shumë se një qëllim, mendon Ingo Mannteufel.

  aeroplani rusJo, kriza e refugjatëve në Evropë nuk është arsyeja që Rusia ka stacionuar avionë luftarakë, helikopterë dhe pajisje të tjera ushtarake në një bazë të ngritur kohët ...

 • Gjunjëzohet Shkreli

  23 Shtator, 2015

  ShkreliDrejtuesi i kompanisë farmaceutike që u kritikua ashpër për rritjen e çmimit të ilaçit Daraprim me më shumë se 5 mijë për qind, tha të martën se do të ulë koston e ilaçit që shpëton jetë njerëzish.

  Martin Shkreli nuk tha se sa do të jetë çmimi i ri, por tha se vendimi do të merret gjatë disa javëve të ...

 • Ministrat e Brendshëm të BE marrin vendim për shpërndarjen e refugjatëve

  23 Shtator, 2015

  120.000 refugjatë do të shpërndahen brenda Evropës. Vendimi u mor me shumicë të cilësuar, për shkak se disa shtete nuk lëvizën nga kundërshtimi i tyre. Gjermania mbështetëse e fortë e shpërndarjes së refugjatëve.

  refugjatetVendimi është marrë “nga shumica e shteteve anëtare”, njoftoi Presidenca luksemburgase e BE-së në twitter. Shpërndarjen e 120.000 refugjatëve nga vendet shumë të ngarkuara të mbërritjes së ...

 • SHBA: Martin Shkreli nxit debat me ilaçin Daraprim

  22 Shtator, 2015

  Martin ShkreliKur firma farmaceutike Turing bleu në muajn gusht linjën e prodhimit të ilaçeve Daraprim, ajo brenda natës e rriti çmimin e një kokre nga 13.5 në 750 dollarë, një rritje prej 5000 për qind.

  Ngitja e çmimit u prit me ankesa nga komuniteti mjekësor për faktin që pacientët nuk mund ta përballonin dot çmimin. Por drejtori ...

 • Volkswagen pranon përdorimin e programit mashtrues

  22 Shtator, 2015

  VWProdhuesi gjerman i makinave Volkswagen pranoi se 11 milionë makina, të shitura në mbarë botën, janë pajisur me një program kompjuterik, që synon të shmangë rezultatet e vërteta të emitimit të gazeve gjatë testit për këtë qëllim.

  Volkswagen njoftoi sot se ka caktuar një fond prej 7.3 miliardë dollarësh për të bërë ndryshimet përkatëse në këto makinat me shpresë për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"