LAJMET NGA BOTA

 • Siguri për pelegrinët në Mekë

  3 Korrik, 2015

  Një firmë gjermane ndihmon për planifikimin e ri të rrugëve në Mekë dhe përreth.

  mekaAjri në tunel u hollua shpejt dhe shumë shpejt nuk mjaftonte për të marrë frymë. Sistemi i ventilimit kishte dështuar dhe nuk kishte oksigjen. Përveç kësaj, temperatura ishte më shumë se 44 gradë Celsius. Njerëzve të parë u ra të fikët dhe të tjerët donin të ...

 • BP, 18.7 miliardë dollarë për dëmet

  2 Korrik, 2015

  pulebardhatGjiganti britanik i naftës BP ra dakort të enjten të paguajë 18.7 miliardë dollarë për dëmet e shkaktuara nga rrjedhja më e rëndë e naftës në Shtetet e Bashkuara si pasojë e shpimeve në vitin 2010 në Gjirin e Meksikës.

  Në një marrëveshje të arritur me Departamentin amerikan të Drejtësisë dhe pesë shtetet bregdetare në Gjirin e Meksikës, BP tha ...

 • Power: Ekziston konsensus global për Srebrenicën

  2 Korrik, 2015

  SrebrenicaAmbasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara thotë se pret miratimin e një rezolute që përkujton 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës gjatë luftës në Bosnje, edhe pse Rusia ka propozuar një kundër-masë që nuk e quan gjenocid këtë ngjarje.

  Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ambasadorja Samantha Power tha se ekziston “konsensus i gjerë global” në lidhje me atë ...

 • Letra e Greqisë: gati të pranojmë shumicën e kushteve

  1 Korrik, 2015

  Merkel TsiprasGreqia e zhytur në borxhe po pranon kërkesat e kreditorëve për më shumë masa shtrënguese. Por udhëheqësit evropianë kanë përjashtuar negociata të mëtejshme me Athinën para referendumit të së djelës.

  Kryeministri grek Alexis Tsipras u deklaroi kreditorëve ndërkombëtarë në një letër se Greqia është e gatshme të pranojë shumicën e kushteve të paketës së shpëtimit.

  Por kancelarja gjermane Angela Merkel ...

 • Egoizëm diletantesk

  1 Korrik, 2015

  Aleksis Cipras nuk ka më parasysh të mirën e popullit grek, por vetëm mbijetesën e partisë së tij Syriza. Megjithatë prapa skenës në Athinë sundon prej kohësh frika, mendon Spiros Moskovou.

  CiprasDiçka nuk shkon në shtetin Greqi. Një qeveri e sapozgjdhur populiste premtoi në fillim të shkurtit, se do ta mbajë vendin e falimentuar në Eurozonë, dhe njëkohësisht se do ...

 • SHBA e shqetësuar për Greqinë

  1 Korrik, 2015

  Ekonomia amerikane nuk ka rrezik të ketë humbje për shkak të krizës së borxhit grek. Por në Uashington u druhen pasojave gjeopolitike, në qoftë se Greqia del nga Eurozona.

  greqia shtatorePresidenti i SHBA, Barack Obama, në bisedat telefonike me kryetarët e qeverive franceze dhe gjermane Hollande dhe Merkel, vuri në dukje rëndësinë, që ka mbajtja e Greqisë në zonën e ...

 • Greqia buzë humnerës ekonomike

  1 Korrik, 2015

  Pasi BQE ka ngrirë kreditë emergjente për Greqinë, bankat greke do të qëndrojnë të mbyllura një javë. Çfarë do të ndodhë më pas, nuk e di askush.

  alpha bankDetajet nuk dihen ende, por është e qartë se transferimi i parave në vendet e tjera evropiane do të kufizohet. Edhe brenda vendit firmat mund të tërheqin, ose të transferojnë, shuma të ...

 • Mungon vullneti? Koment mbi krizën greke:

  30 Qershor, 2015

  Aty ku ka vullnet, ka dhe një rrugë – këtë fjali kaq të sprovuar për krizën greke, kancelarja Merkel e ka zëvendësuar me një fjali tjetër të njohur: Dështon euro, dështon Europa. Me të drejtë mendon Dagmar Engel.

  eu greqiaKu është gruaja më e fuqishme e Europës në fillim të kësaj jave vendimtare? Në titujt kryesorë të gazetave greke sidoqoftë ...

 • Dhrahmia nuk është alternativë

  30 Qershor, 2015

  drahmaKa disa ekspertë të ekonomisë që përpiqen prej kohësh t’ua rikthejnë grekëve dashurinë për dhrahminë. Por a është vërtet alternativë kthimi i Greqisë në valutën e dikurshme?

  Dalja e Greqisë nga eurozona, i ashtuquajturi “grexit” po bëhet gjithnjë e më realiste e ndoshta nuk do të jetë edhe aq spektakolare, pasi veprimet do të kryhen fillimisht vetëm në nivelin teknik. ...

 • Propozimet e BE-së për Greqinë

  30 Qershor, 2015

  beKomisioni Evropian, publikoi propozimet e fundit të bëra nga kreditorët para se Greqia të ndërpriste bisedimet me ta.

  Propozimet për masat fiskale përfshinin uljen e shpenzimeve tavan për ushtrinë, reformimin e tatimit mbi të ardhurat dhe rritjen e taksës mbi korporatat nga 26 në 28 për qind.

  Përsa i përket reformës së pensioneve, propozimet parashikonin masa të forta për të shkurajuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"