LAJMET NGA BOTA

 • Turqia e fiksuar në aplikimin e energjisë atomike

  21 Prill, 2015

  turqia atomikeTurqia planifikon deri më 2030 ndërtimin e tri centraleve atomike. Fillimi i ndërtimit të centralit të parë në Mesdhe, një projekt mjaft i diskutueshëm, dëshmon mungesën e arsyes së vendimmarrësve, mendon Baha Güngör.

  Turqia është tërësisht e fiksuar tek aplikimi i energjisë atomike. Çfarëdo argumentash që thuhen apo shkruhen kundër, hidhen kategorikisht poshtë. Së fundi u vendos guri i ...

 • Tragjedia në Mesdhe, i mbijetuari: Ishim 950 në peshkarexhë

  20 Prill, 2015

  lule“Në bord ishim 950 persona. Kishte 50 fëmijë dhe 200 femra”. Kjo është deklarata që ka dhënë në Prokurorinë e Katanias një i mbijetuar i mbytjes së peshkarexhës që çoi në vdekjen e rreth 700 personave.

  Burri nga Bangladeshi ka shtuar se shumë nga klandestinët ishin mbyllur në nivelet e poshtme të mjetit lundrues dhe nuk lejoheshin të dilnin nga ...

 • Koment: Europa ka nevojё pёr njё politikё tё re pёr refugjatёt

  20 Prill, 2015

  refugjatetPara brigjeve tё Libisё natёn duke gdhirё e diela (19.04) u mbyt njё anije me refugjatё. Mendohet qё rreth 700 vetё janё mbytur nё Mesdhe. BE mё nё fund duhet tё reagojё ndaj dramave tё refugjatёve, mendon Johannes Beck.

  Ҫfarё duhet tё ndodhё mё shumё se kaq, qё Bashkimi Europian tё ndryshojё politikёn e vet tё emigrcionit dhe refugjatёve? Sa ...

 • Greqia në udhëkryq

  20 Prill, 2015

  greqiaNjë dakordim i shpejtë i qeverisë greke me donatorët ndërkombëtarë nuk duket gjëkundi. Por në Greqi, shumë vetë duket se nuk janë të ndërgjegjshëm për seriozitetin e situatës.

  Ministri grek i Financave ia doli të enjten sërish të dilte në faqet e para të gazetave greke. Paralajmërimi i tij i shprehur publikisht, që deri në fund të qershorit Athina duhet ...

 • Günter Gras (1927-2015) dhe gjermanët

  20 Prill, 2015

  Gunter GrassTë hënën (13.04.2015) ndërroi jetë në moshën 87 vjecare në Lybek, njëri nga shkrimtarët më të famshëm gjermanë, nobelisti i letërsisë, Gynter Gras.

  Në shqip janë përkthyer pak vepra të Grassit. Çfarë e bën unikal Gynter Grasin? Material i përgatitur nga Auron Dodi për partnerin e DW, News 24.

  Unikal, Nobelistin e letërsisë Gynter Grass e bën figura e tij, ...

 • BE padit zyrtarisht kompaninë Google

  19 Prill, 2015

  googleBashkimi Evropian paditi zyrtarisht kompaninë Google për abuzim me pozicionin e saj dominues për kërkimet në Internet.

  Komisionerja e BE-së për Konkurrencën Margrethe Vestager tha se firma Google ka favorizuar sistematikisht prodhimet e saj për kërkimet në rrjet, duke dëmtuar konkurrencën e lirë.

  Analistët thonë se BE-ja mund të gjobisë kompaninë me deri 6 miliardë dollarë dhe të kërkojë nga Google ...

 • Gazpromi mjet presioni në duart e Moskës

  19 Prill, 2015

  Gazpromi po ia kthen shpinën BE-së, dhe Rusia ka nisur me ndërtimin e një gazsjellësi me Greqinë. Kjo nuk është një kundërthënie, por pjesë e strategjisë gjeopolitike.

  Gazpromi do ta reduktojë aktivitetin në Europë. Në këtë mënyrë koncerni heq dorë nga përpjekjet për kontrollin e tregut. Gazpromi po i shet aksionet nga sipërmarrjet për furnizim. Ndërkohë që planet për ndërtimin e centraleve janë futur në sirtarë. BE-në monopolin e këtij koncerni ...

 • Ateistët në Turqi

  19 Prill, 2015

  turqiaTurqia është zyrtarisht shtet laik, por 99 për qind e popullsisë janë myslimanë, shumica e të cilëve të devotshëm. Tani një komunitet i vogël ateist i vendit është duke shprehur shqetësim për atë që thotë se është një intolerancë në rritje ndaj këtij komuniteti, e nxitur nga qeveria pro-islamike e vendit.

  Onur Romano, një nga anëtarët themelues i Shoqatës Ateiste ...

 • Hillary Clinton shpall ambicjet për Shtëpinë e Bardhë

  13 Prill, 2015

  HillaryPejsazhi politik në përgatitje për zgjedhjet presidenciale amerikane pritet të ndryshojë së shpejti. Ish-sekretarja e shtetit Hillary Clinton pritet të shpallë kandidaturën e sajsot për garën presidenciale të vitit 2016. Ajo është favoritja e shumë grupeve të grave, të rinjve dhe për momentin pretendentja më e fortë e kampit demokrat.

  Shtatë vjet më parë, ajo e filloi garën si kandidatja ...

 • 60 vjetori i vaksinës kundër polios

  13 Prill, 2015

  PolioJanë vetëm tre vende ku polio ende ekziston: Nigeria, Pakistani dhe Afganistani.

  Konflikti është një nga arsyet kryesore që çrrënjosja është vonuar në këto vende, dhe që të tre janë të rëndësishëm për t’i dhënë fund vuajtjeve nga poliomeliti në mbarë botën.

  Rotary International filloi punën për të eliminuar poliomelitin në  vitin 1985. Dr. John Sever shërben për fushatën e këtij ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"