LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Turqia me shpatulla pas muri

  5 Prill, 2015

  Në Turqi të gjitha shenjat tregojnë për kohë të stuhishme në vend. Kjo për shkak të presidentit Rexhep Tajip Erdogan mendon Bahaeddin Güngör.

  Intervalet kohore ndërmjet lajmeve alarmante nga Turqia po bëhen gjithënjë e më të shkurtra. Vështirë se kalon një ditë pa lajme për bomba, sulme të armatosura, kidnapime dhe përleshje mes protestuesve dhe policisë. Policia tani vepron pothuajse ekskluzivisht më vete e inkurajuar nga ligjet e reja të sigurisë. ...

 • Shpëtohet detari i humbur prej 66 ditësh

  5 Prill, 2015

  Roja Bregdetare Amerikane thotë se ka shpëtuar një detar që kishte humbur në det të hapur prej 66 ditësh.

  Lois Jordan u gjet gjallë mbi anijen e tij të përmbysur që pluskonte prej ditësh pa kontroll në ujërat e Oqeanit Atlantik pranë brigjeve të Karolinës së Veriut.

  37-vjeçari Jordan u nis më 23 janar nga Karolina e Jugut për të peshkuar. Ai tregon se ishte zgjuar një natë nga gjumi dhe kishte ...

 • ‘Putini nuk ka asgjë për t’i ofruar Evropës Lindore’

  5 Prill, 2015

  Putin

  Putini është i fiksuar tek arritja e një “barazie” me SHBA-në dhe ka si qëllim zgjerim të hapësirës natyrore perandorake dhe kuadrin e Rusisë “mijëvjeçare”. Gerd Koenen për Putinin dhe ish-BS.

  Në deklarën e tij të vitit 2005 me rastin e marrjes së pushtetit ai tha se qëllimi i tij ishte të ndiqte rrugën e “mbledhjes së territoreve ruse” si ...

 • Konfirmimi i ri: avionin e rrëzuan me qëllim

  3 Prill, 2015

  Autoritetet ajrore franceze japin konfirmimin e dytë: piloti i Germanwings e rrëzoi me dashje avionin. Kjo rezulton nga vlerësimi i regjistrimit të kutisë së dytë të zezë, të gjetur dje.

  Në Paris u bë vlerësimi i regjistrimeve të kutisë së dytë të zezë të avionit të rrëzuar të Germanwings-it. Sipas regjistrimit, konfirmohet teza se avionin piloti e rrëzoi më qëllim. Piloti i dytë përcaktoi në autopilotin e avionit një zbritje të ...

 • Shtëpia e Bardhë dhe marrëveshja me Iranin

  3 Prill, 2015

  Obama

  Presidenti Barak Obama e përshëndeti marrëveshjen kornizë për të kufizuar programin bërthamor të Iranit dhe filloi fushatën për ta reklamuar atë përpara publikut amerikan si dhe përpara kongresit të kontrolluar nga republikanët, shumë prej të cilëve janë treguar skeptikë madje mospërfillës ndaj negociatave me Teheranin.

  Presidenti Obama me një pamje të kënaqur u shfaq dje pasdite para gazetarëve për të ...

 • Helmut Kohli vlerësohet si burrë i shquar shteti

  3 Prill, 2015

  Kohl

  Si “kancelar i ribashkimit” Helmut Kohl-in ka kohë që vlerësohet. Vendin në librat e historisë ai e ka të sigurt. Tani, ish-kryetari i CDU-së mbushi 85 vjeç.

  Ish-kancelarin dhe kryetarin e CDU-së, Helmut Kohl e vlerësuan lart në 85 vjetorin e tij për meritat në ribashkimin e Gjermanisë dhe integrimin evropian. Presidenti i Gjermanisë, Joachim Gauck, Në telegramin e urimit ...

 • Irani dhe sauditët përplasen në Jemen

  2 Prill, 2015

  Jemen

  Kush lufton kundër kujt në Jemen? Çfarë duan rebelët huti? Çfarë roli luan organizata Al-Kaida? Çfarë mund të arrijnë sulmet ajrore të shteteve arabe? Një vështrim.

  Shpjegimi i zakonshëm është: Arabia Saudite dhe vendet e tjera mbështesin presidentin e njohur ndërkombëtarisht Abd-Rabbu Mansour Hadi në sulme ajrore kundër milicive huthi. Por në fakt lufta civile përcaktohet nga shumë linja të ...

 • Pak varësi nga Rusia me gazin transanadollian

  2 Prill, 2015

  Trans Anadolu

  Me gazsjellësin Trans Anadollian (TANAP) Turqia do të ofrojë më shumë hapësirë në politikën e energjisë. Falë TANAP edhe BE mund ta reduktonte varësinë prej importeve të gazit rus.

  Kryetarët e qeverive të shteteve perëndimore kanë zbuluar Turqinë si partner të ri. Që kur krerët e shteteve të Turqisë, Azerbajxhanit dhe Gjeorgjisë miratuan para gati dy javësh një gazsjellës ...

 • Bismarku, ‘kancelari i hekurt’ i Gjermanisë

  2 Prill, 2015

  Bismark

  Në 1 prill përkujtohet 200 vjetori i lindjes së Otto von Bismarkut. Çfarë trashëgimie ka lënë pas kancelari i parë, të cilët gjermanët e nderojnë edhe sot?

  Është një tabllo, që për shumë gjermanë është e pandarë me Otto von Bismarck-un. Gjeneralë dhe princa gjermanë në uniforma të errëta qëndrojnë në sallën e pallatit francez të Versajës dhe përshëndesin me ...

 • Greqia kundër sanksioneve ndaj Rusisë

  1 Prill, 2015

  Cipras

  Kryeministri grek, Aleksis Cipras thotë në një intervistë me median ruse se pret “pranverë” në marrëdhëniet me Rusinë. Mediet gjermane citojnë Cipras që lidhjet me Rusinë i sheh që në luftën kundër Gjermanisë hitleriane.

  Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras ka deklaruar se Greqia nuk i mbështet sanksionet e BE kundër Rusisë. “Ne nuk jemi dakord me këto sanksione. Unë i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"