LAJMET NGA BOTA

 • Norvegji: Invazioni i gaforres së Arktikut

  20 Tetor, 2020

  gaforrja e arktikutPërhapja e vazhdueshme e gaforres Kamçatka në brigjet veriore të Norvegjisë i ka dhënë impuls ekonomisë së rajonit të dobët. Por ky burim i ri i të ardhurave për banorët është këmbanë alarmi për ambientalistët.

  Banorët e Bugöynes në afërsi të kufirit me Rusinë para 30 vjetësh e ofruan fshatin e tyre në një anonsë në gazetë për ...

 • Remdesiviri jep efekte kundër Coronës, por nuk është magjik

  20 Tetor, 2020

  RemdesivirIlaçi Remdesivir ul disi numrin e vdekjeve dhe kohëzgjatjen e sëmundjes pas infektimit me Corona, por nuk është ai ilaçi magjik, siç pritej. Një studim i fundit i OBSH konfirmon rezultatet e mëparshme lidhur me ilaçin.

  Menjëherë pas bërjes publike të rasteve të para me virusin Corona në Kinë, ilaçi Remdesivir u vu në fokus. Ky ilaç i zhvilluar në ...

 • Nuk do të ketë vaksinë për koronavirus para zgjedhjeve amerikane

  20 Tetor, 2020

  laboratoriaParashikimet e Presidentit Trump për një vaksinë kundër koronavirusit para zgjedhjeve të 3 nëntorit, nuk do të përmbushen.

  Të premten, gjigandi farmaceutik Pfizer njoftoi se nuk do të kërkojë autorizim emergjent për nxjerrjen e vaksinës së saj kundër koronavirusit deri në fund të nëntorit.

  Dy kompani të tjera kryesore janë në pritje. Një kompani e katërt, nuk ka gjasa të ketë ...

 • Këshilltari i presidentit sinjalizon një debat me më pak ndërhyrje të enjten

  19 Tetor, 2020

  trump bidenNjë prej këshilltarëve kryesor të fushatës së Presidentit Donald Trump sinjalizoi se presidenti mund të ndërhyjë më pak gjatë debatit të fundit të së enjtes me kundërshtarin e tij demokrat ish-Nënpresident Joe Biden, krahasuar me përballjen e tyre të parë muajin e kaluar.

  “Kur flisni për stilin dhe qasjen, mendoj se Presidenti Trump do t’i japë Joe Bidenit pak ...

 • 40 milionë raste me COVID-19 në botë

  19 Tetor, 2020

  covidNë të gjithë botën numri i të prekurve nga koronavirusi i ka tejkaluar të 40 milionë rastet, ndërsa vdekjet kanë arritur në më shumë se 1,1 milionë. SHBA vazhdojnë të kenë numrin më të lartë të rasteve me COVID-19, me 8.1 milionë të infektuar dhe rreth 220 mijë të vdekur.

  Ndërkohë ndërsa disa qytete në Itali, Francë e Britani po ...

 • Evropa reagon ndaj pandemisë korona

  19 Tetor, 2020

  RomaItalia, Franca dhe Sllovenia njoftojnë për shtimin e rasteve të infektimeve dhe marrin masa të reja përballë pandemisë.

  Qeveria italiane miratoi një projekt-buxhet prej rreth 40 miliardë eurosh për masa të reja kundër koronës dhe forcimin e ekonomisë së sëmurë. Qeveria njoftoi se kabineti kishte miratuar si projektligjin e paraqitur nga Ministri i Financave Roberto Gualtieri për vitin buxhetor 2021 ...

 • Merkel u bën thirrje gjermanëve për disiplinë

  18 Tetor, 2020

  merkel-Shifrat e Coronës në Gjermani shënojnë rritje. Në video-mesazhin e saj javor kancelarja Merkel thekson, se jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë dhe se këto ditë e javë vendosin si do të jetë ky dimër.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka apeluar tek disiplina e qytetarëve gjermane në luftë kundër përhapjes së virusit Corona. “Takohuni me sa më pak ...

 • Apeli i Kancelares Merkel : „Ju lutem, qëndroni në shtëpi“

  17 Tetor, 2020

  merkel-Pas rritjes së numrit të infektuarve me covid 19 në gjermani, kancelarja gjermane, Angela Merkel me anë të një video-apeli, i ka ftuar qytetarët e vendit të saj që të kenë shumë kujdes:

  “Ne, tani jemi në një fazë shumë serioze të epidemisë, dita-ditës, numri i të infektuarve rritet në mënyrë rapide, më shpejt se sa në gjysmë vitin e ...

 • SHBA: Mbi 8 milionë infektime nga koronavirusi

  17 Tetor, 2020

  covid 19Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp në Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan në secilën prej katër ditëve të fundit.

  “Duhet të kemi parasysh ...

 • Rreth 39 milionë të prekur nga koronavirusi në të gjithë botën

  16 Tetor, 2020

  dHemisfera Veriore po përballet me një rritje të parashikuar të rasteve me COVID-19 ndërsa po afrohet moti i ftohtë. Në botë infeksionet e reja janë rritur në 330,000 në ditë dhe rritja më shqetësuese po vihet re në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

  Të enjten SHBA regjistroi më shumë se 64,000 raste të reja me COVID-19, shifra më e lartë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"