LAJMET NGA BOTA

 • Ofensiva online e Obamës

  21 Janar, 2015

  Barack Obama mbajti të martën fjalimin mbi gjendjen e kombit. Si çdo vit ai foli për konceptet bazë të politikës së tij. Kësaj rradhë marketimi i fjalimit ishte më i rëndësishëm se vetë përmbajtja.Është traditë politike në Shtetet e Bashkuara: Kushtetuta amerikane përcakton që presidenti të mbajë një herë në vit një fjalim para dy dhomave të Kongresit mbi gjendjen e kombit. Në vitet 1930-të amerikanët vinin veshin pranë radios ...

 • FMN ul parashikimet ekonomike për vitin 2015

  21 Janar, 2015

  Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur parashikimin për rritjen ekonomike globale për vitin 2015, por ende pret që ekonomia botërore në përgjithësi të forcohet këtë vit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Bill Ide njofton nga Pekini.Ekonomisti më i lartë i FMN-së thotë se ekonomia botërore po përballet me “valë të forta dhe komplekse” nga rënia e çmimit të naftës dhe sfidat e vazhdueshme të ekonomive të Evropës dhe Japonisë.

  Ndërsa FMN ...

 • Aeroporti në Donetsk: Rrënoja strategjike me fuqi simbolike

  21 Janar, 2015

  Aeroporti i Donetskut është vendi i luftimeve më të ashpra në Ukrainën lindore. Separatistët prorusë përpiqen ta pushtojnë që prej prillit 2014. Ai është lidhja kyçe me qytetin.S’ka luftë, që ka fitues. Ky është një rresht i këngës “Russians”, që muzikanti britanik i rokut Sting publikoi në vitin 1985. Ai ka përpunuar në të muzikën e kompozitorit sovjetik Sergej Prokofjev. 30 vjet më vonë emri i Prokofjevit përmendet në lidhje ...

 • Rritet hendeku mes të pasurve dhe të varfërve

  21 Janar, 2015

  Në vitin 2016 pasuria e 1 përqind të të pasurve të botës, të marrë së bashku, do të tejkalojë pasurinë e 99 përqind të popullsisë globale, në bazë të një studimi të organizatës bamirëse Oxfam. Siç njofton nga Londra korrepondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, aktivistët e luftës kundër varfërisë po kërkojnë që politikanët të marrin masa për ngushtimin e hendekut mes të pasurve dhe të varfërve.Oxfam thotë se ...

 • Rrënimi i partive popullore

  21 Janar, 2015

  Peisazhi politik në Greqi është i fragmentuar si asnjëherë më parë që nga rivendosja e demokracisë në vitin 1974. Në këtë mënyrë vështirësohet edhe formimi i qeverisë së re.Në Greqi Spiros Danellis është momentalisht mysafir i mirëpritur në emisionet radiofonike dhe televizive. Arkitekti nga Kreta kandidon për një parti politike, që mund të jetë shumë e suksesshme në zgjedhjet e reja të parakohshme. Ajo quhet “To Potami”, në shqip lumi. ...

 • Koment: Pasuria nuk është turp!

  20 Janar, 2015

  Përqindja më e pasur e popullsisë botërore shumë shpejt do të posedojë gjysmën e mirëqenies dhe të pasurisë në tërësi të Tokës sonë. A nuk është kjo e padrejtë? Jo, mendon Fabian Schmidt.Organizata ndërkombëtare e Nihmës dhe Zhvillimit, Oxfam, parlajmëron nga rritja e padrejtësisë: në vitin 2016 sipas saj një pqërqin e popullsisë botërore do të ketë grumbulluar aq shumë pasuri, sa e gjithë pjesa tjetër prej 99% së bashku. ...

 • Kryeministri japonez i kërkon “Shtetit Islamik” të lirojë dy pengje

  20 Janar, 2015

  Kryeministri japonez Shinzo Abe i kërkoi grupit Shteti Islamik të lirojë pa humbur kohë dy pengje që paraqiten në një video të re, ku ata kërcënohen me vdekje, në se Japonia nuk paguan një shumë prej $200 millionë dollarësh.Zoti Abe shprehu sot indinjatë, disa orë pasi militantët publikuan videon, ku paraqitet një person që flet anglisht i veshur me të zeza, me një thikë në dorë, si dhe dy burra ...

 • BE diskuton për luftën kundër terrorizmit

  20 Janar, 2015

  Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u takuan sot në Bruksel për të diskutuar mbi shkëmbimin e të dhënave të zbulimit dhe mënyrat për të shtuar bashkëpunimin me vendet arabe pas sulmeve vdekjeprurëse dhe arrestimeve në Evropë.Mbledhja e sotme i paraprin një takimi të nivelit të lartë të udhëheqësve të Bashkimit Evropian, që pritet të mbahet në shkurt.

  Në takim mori pjesë edhe Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Nabil ...

 • Davos: Një fshat mirëpret elitën botërore

  20 Janar, 2015

  Nga data 21-24 janar takohen në Davos të gjithë emrat e njohur të politikës, ekonomisë dhe shkencës. Por çfarë do të thotë kjo për një fshat të vogël malor?Një gjë është e sigurtë edhe këtë vit: Në Davos ka borë. Po aq e sigurtë është që në kohën e Forumit Ekonomik Botërore (WEF) nuk gjendet më asnjë dhomë e lirë hoteli, madje as në zonat përreth. Ata që kanë gjetur ...

 • Terrorizmi mund të ndryshojë tonin e fjalimit të Presidentit Obama

  20 Janar, 2015

  Presidenti Barack Obama mban nesër fjalimin e përvitshëm për gjendjen e vendit në një kohë kur janë rritur masat e sigurisë në Uashington dhe qytete të tjera pas sulmeve terroriste në Francë. Zhvillimet ndërkombëtare po e detyrojnë presidentin Obama që t’i kushtojë më shumë vëmendje çështjeve të sigurisë brenda dhe jashtë vendit.Ceremonia madhështore e fjalimit të nesërm para një sesioni të përbashkët të Kongresit vjen në një kohë kur masat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"