LAJMET NGA BOTA

 • ShBA miraton përdorimin e plazmës si trajtim për Covid-19

  24 Gusht, 2020

  trumpDuke e quajtur “një moment me të vërtetë historik”, Presidenti Donald Trump përshëndeti të djelën miratimin nga qeveria të përdorimit të plazmës konvaleshente, që siç tha ai, “do të shpëtojë jetë të shumta” pacientësh të prekur nga koronavirusi.

  Presidenti Trump dhe Sekretari i Shëndetësisë Alex Azar, gjatë një takimi me gazetarët, theksuan se një muaj pas trajtimit me plazmë ka patur një rënie ...

 • Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë

  23 Gusht, 2020

  Minsk Bjellorusi 23 gushtDhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin bjellorus Minsk në një tubim kundër rizgjedhjes së debatueshme të Presidentit Alyaksandr Lukashenko dhe represionit paszgjedhor. Në kryeqytet ka një prani të madhe të ushtrisë, e cila paralajmëroi sërish.

  Në kuadrin e Marshimit për Bjellorusinë e Re, turmat përshkuan rrugët drejt qendrës së qytetit, ndërsa protestat hynë në ditën e 15-të në ...

 • Pas kuvendit të demokratëve, vëmendja tek republikanët

  22 Gusht, 2020

  pdIsh Nënpresidenti Joe Biden pranoi zyrtarisht të enjten mbrëma emërimin e partisë demokrate si kandidat presidencial duke përmbyllur një kuvend virtual katër-ditorë – i pari i këtij lloji për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në një ngjarje të gërshetuar me fjalime të regjistruara dhe të drejtpërdrejta, demokratët theksuan unitetin mes tyre dhe synimin thelbësor për të mposhtur Presidentin Donald Trump në ...

 • SHBA, gjysma e vdekjeve me COVID janë persona me ngjyrë

  22 Gusht, 2020

  covid 19Agjencia Associated Press njoftoi të premten se gjysma e vdekjeve nga COVID-19 në Shtetet e Bashkuara janë njerëz me ngjyrë – afrikano-amerikanë, hispanikë, indigjenë dhe aziatikë.

  Një analizë e bërë nga Associated Press dhe Projekti Marshall, një organizatë jofitimprurëse e lajmeve që mbulon sistemin e drejtësisë penale, zbulon se ndërsa njerëzit me ngjyrë përbëjnë më pak se 40% të popullsisë amerikane, ...

 • Tensione të forta me Greqinë, Turqia jep njoftimin se ka gjetur gaz në Detin e Zi

  21 Gusht, 2020

  turqiaPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan e konsideroi këtë si një lajm të mirë të cilin do ta publikojë të premten duke thënë se një “periudhë e re” po fillon për Turqinë, por Erdogan nuk dha detaje rreth gjetjes së burimeve të gazit. Sipas Reuters autoritetet turke pretendojnë se burimet e gazit të gjetura në Detin e Zi do të plotësojnë ...

 • Shenjat e dobësisë, vdekje për autokratët

  21 Gusht, 2020

  protesta bjellorusiAutokratët rëzohen nga pushteti kur njerëzit nuk kanë më frikë. Një gjest fare i thjeshtë si për shembull një fishkëllimë tallëse mund të jetë sinjali i këtij ndryshimi dramatik. Javën e kaluar, kjo u pa në rastin e të ashtuquajturit “diktator i fundit” i Evropës, kur presidenti bjellorus Alexander Lukashenko u prit me zhurma kundërshtimi nga punëtorët në një fabrikë ...

 • Teknologjia premton një binjak dixhital

  21 Gusht, 2020

  robotNëse keni ëndërruar ndonjëherë të keni një klon dixhital të bëjë punën tuaj, një firmë e teknologjisë në San Francisko mund të jetë në gjendje tu ndihmojë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Matt Dibble shpjegon se misioni i Fondacionit të Inteligjencës Artificiale është që të na ndihmojë secilin prej nesh, të krijojmë kopje tonë dixhitale. “Përshëndetje. Unë jam një version dixhital ...

 • Raporti i Senatit me hollësi të reja mbi ndërhyrjet ruse në zgjedhjet e vitit 2016

  19 Gusht, 2020

  Putin TrumpNjë proces dypartiak hetimor mbi përpjekjet e Rusisë pët të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016 arrin në përfundimin se Moska përdori me sukses një rrjet operativësh si dhe masash për të futur në grackë anëtarë të fushatës Trump, duke i lënë disa prej tyre të hapur ndaj manipulimeve.

  Raporti arrin në përfundimin se kreu i fushatës Trump, Paul Manafort përbënte ...

 • BE dëshiron të shmangë përshkallëzimin në Mesdheun lindor

  17 Gusht, 2020

  anije luftarakeBE përpiqet ta ndalojë përshkallëzimin mes Greqisë, Turqisë e Qipros në Mesdheun lindor.

  Një nga temat që u diskutuan në takimin e ministrave të jashtë të BE të premten pasdite, veç sanksioneve të mundshme kundër Bjellorusisë ishte përshkallëzimi në Mesdheun lindor.

  Greqia dhe Qiproja mbështeten nga BE në mosmarrëveshjen për të drejtat e shpimit për gaz në Mesdheun Lindor. Sipas BE, Turqia po ...

 • Teknologjia e re e prodhimit të vaksinës për COVID-19

  17 Gusht, 2020

  teknologjiNjë laborator në Londër është duke përdorur teknologji të sofistikuar, duke përfshirë një robot, për studimin e vaksinës. Roboti kryen teste për të zbuluar antitrupa në gjakun e pjesëmarrësve në provat klinike.

  Një ekip shkencëtarësh i Universitetit Imperial të Londrës para disa muajve filloi prodhimin e një prototipi të vaksinës kundër koronavirusit. Tani vaksina po provohet në një shkallë më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"