LAJMET NGA BOTA

 • Franca dërgon kontingjent detar në mbështetje të Greqisë në ballafaqimin me Turqinë

  15 Gusht, 2020

  anije luftarakeFranca urdhëroi forcat e Mesdheut lindor t’u vijnë në ndihmë trupave greke, në një kohë kur është tensionuar ballafaqimi mes Greqisë dhe Turqisë lidhur me të drejtat për shpim-kërim në një territor të diskutueshëm.

  Presidenti francez Emannuel Macron tha se Turqia ishte ajo që kishte krijuar tensione me atë që ai e cilësoi “veprim i njëanshëm” duke dërguar një anije kërkimi ...

 • Gjermania shton paralajmërimet për udhëtime për shkak të Coronës në Evropë

  13 Gusht, 2020

  Spanja maskat obligimSpanjë: Mbajtja e maskave obliguese edhe në rrugë

  Madridi dhe territoret baske shpallen zona rreziku

  Për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me Corona, Ministria e Jashtme në Berlin e ka zgjeruar listën e zonave të rrezikut për të cilat paralajmëron dhe rekomandon anulimin e udhëtimeve.

  Gjermania ka zgjeruar paralajmërimet për turistët që duan të shkojnë në Spanjë. Tri ...

 • Pompeo: Evropa Lindore të ketë kujdes nga totalitarizmi

  13 Gusht, 2020

  PompeoSekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje të mërkurën demokracive të reja të Evropës Qendrore e Lindore të mbrojnë liritë e fituara me mund, përballë kërcënimeve nga Rusia, Kina dhe të tjerë. Ai vuri në dukje se disa vende, ku ai veçoi Bjellorusinë, kanë shënuar hapa prapa.

  Diplomati i lartë amerikan tha se rishfaqja e totalitarizmit nuk është një kërcënim ...

 • Vaksina ruse për COVID-19, zyrtarët amerikanë skeptikë

  13 Gusht, 2020

  covid19Dy zyrtarë të lartë amerikanë të shëndetësisë kanë shprehur skepticizëm në lidhje me pretendimin e presidentit Vladimir Putin se shkencëtarët rusë kanë zbuluar vaksinën e parë të sigurt dhe efektive në botë për koronavirusin.

  “Seriozisht dyshoj se e kanë arritur këtë,” tha eksperti i sëmundjes infektive Dr. Anthony Fauci. Por ai shtoi se shpreson që Moska me të vërtetë “ka vërtetuar përfundimisht ...

 • Cigaret elektronike rrisin rrezikun e Coronës në mënyrë të konsiderueshme

  12 Gusht, 2020

  cigare elektronikeKush pi cigare elektronike ka më shumë gjasa të sëmuret me COVID-19 sesa jo duhanpirësit.

  Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t’u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa jo duhanpirësit në të njëjtën moshë. Për herë të parë një ekip mjekësh të udhëhequr nga profesorja e pediatrisë, Bonnie Halpern-Felsher, nga Shkolla e ...

 • Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

  12 Gusht, 2020

  testetSërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

  Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve ...

 • SHBA arrin një marrëveshje me kompaninë Moderna për 100 milionë doza të vaksinës së mundshme kundër Covid-19

  12 Gusht, 2020
  Trump
  President Donald Trump speaks at a news conference in the James Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Aug. 11, 2020, in Washington. (AP Photo/Andrew Harnik)
 • Rusia njofton miratimin e vaksinës, shkakton alarm mes ekspertëve botërorë

  11 Gusht, 2020

  VaksinaNjoftimi i Moskës të martën se Rusia do të miratojë një vaksinë kundër koronavirusit pas më pak se dy muaj testimesh tek njerëzit, ka shkaktuar alarm mes ekspertëve të shëndetësisë në botë, të cilët thonë se pa të dhëna të plota për provat, është vështirë t’i besosh vaksinës.

  Me synimin për të qenë e para në garën globale për prodhimin e një ...

 • OBSH: “Presioni mbi virusin duhet të vazhdojë”

  11 Gusht, 2020

  covid19OBSH-ja është e shqetësuar për rritjen e numrit të rasteve me Covid-19 në shumë vende dhe porosit që qeveritë nuk duhet të heqin dorë nga lufta kundër virusit.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka shuar shpresat se pandemia e koronës do të përfundojë në një të ardhme të parashikueshme. Sipas mendimit të OBSH-së numri i infeksioneve do të vazhdojë të rritet ...

 • Mesdheu lindor: “Ky konflikt është shumë, shumë më i madh”

  11 Gusht, 2020

  Anija turke studimore Oruc Reis për kërkime gazi në Mesdhe, 10 gusht 2020

  Anija turke studimore Oruc Reis për kërkime gazi në Mesdhe, 10 gusht 2020

  Greqia e Egjipti i vendosën së fundmi me marrëveshje zonat detare. Turqia kërcënon me hapa ushtarakë, sepse i sheh të shkelura interesat e saj. Eksperti gjerman Stephan Roll flet për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"