LAJMET NGA BOTA

 • Bjellorusi: Rezultati zgjedhor „jashtë çdo realiteti“

  10 Gusht, 2020

  BjellorusiOpozita në Bjellorusi e vë në dyshim fitoren e shpallur të pushtetmbajtësit, Aleksander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale të së dielës. Nga Minsku dhe qytete të tjera njoftohen mbajtje protestash.

  „Besoj atë që shoh me sytë e mi dhe ajo që shoh, është se shumica qëndron pas nesh”, deklaroi kandidatja e opozitës, Svetlana Tichanovskaja të dielën në mbrëmje pas bërjes publike të prognozave ...

 • Görlach Global: Hagia Sofia dhe keqpërdorimi i fesë

  9 Gusht, 2020

  Hagia SofiaNuk është se Stambollit i mungojnë xhamitë, përkundrazi. Tek rikthimi i Hagia Sofisë nga muze në xhami bëhet fjalë për diçka tërësisht tjetër, shkruan teologu dhe linguisti Alexander Görlach.

  Ka tre vende laike në botë: Franca, Turqia dhe Meksika. Pas viteve të revolucionit meksikan që morën fund në vitin 1924-n, vështrimi u hodh nga Turqia, që më parë ishte bërë laike. ...

 • Shtohet vëmendja ndaj misioneve hapësinore

  9 Gusht, 2020

  MarsTë premten, raketa gjigante Falcon 9 e kompanisë SpaceX u lëshua nga Kepi Kanaveral i Floridës, me 57 satelitë në bord për instalimin e një sistemi interneti në hapësirë. Raketa mbante gjithashtu dy anije hapësinore për klientin e fluturimeve BlackSky. Po gjatë javës që po mbyllet, dy astronautë të NASA-s u ulën me sukses në Tokë pas një udhëtimi drejt Stacionit ...

 • SHBA, mbi 5 milionë të infektuar nga koronavirusi

  9 Gusht, 2020

  pacient me Covid 19Numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka arritur në më shumë se 5 milionë që prej fillimit të pandemisë, sipas të dhënave të gazetës “New York Times”.

  SHBA vazhdon të ketë numrin më të lartë në botë të të infektuarve dhe atyre që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Deri sot në SHBA rezultojnë ...

 • Rënie e pandalshme e monedhës turke

  8 Gusht, 2020

  lira turkeLira turke vazhdon të zhvleftësohet kundrejt dollarit. Por Presidenti turk Erdogan është kundër rritjes së normës të interesit.

  Murat Uysal pritej ta nxirte Turqinë nga recesioni dhe kriza e monedhës. Një vit pas marrjes së detyrës kreu i Bankës Qendrore të Turqisë i zgjedhur nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, ka pak sukses për të treguar, përkundrazi: Turqia jo vetëm që po ...

 • Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet

  8 Gusht, 2020
  Drejtori i Kundërzbulimit, Bill Evanina
  Drejtori i Kundërzbulimit, Bill Evanina
  Presidenti i Libanit: Shkaqet e shpërthimit masiv ende nën hetim 8 Gusht, 2020

  BejrutPresidenti i Libanit tha të premten se një hetim mbi shpërthimin e së martës, më i madhi në historinë e Bejrutit, do të përcaktojë nëse ai ishte shkaktuar nga një bombë apo ndonjë ndërhyrje tjetër e jashtme.

  Kërkimet për të zhdukurit janë intensifikuar, ndërkohë që ekipet e shpëtimit vazhdojnë gërmojnë nën rrënoja, me shpresën për të gjetur të mbijetuar pas shpërthimit që ...

 • Presidenti Trump ndalon dy aplikacionet kineze në SHBA

  7 Gusht, 2020

  WechatPresidenti amerikan Donald Trump urdhëroi ndalimin në SHBA të dy aplikacioneve kineze, për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

  Sipas këtij urdhri, kompanitë amerikane ndalohen të bëjnë biznes me kompaninë ByteDance, që ka në zotërim aplikacionin e videove TikTok si dhe me firmën Tencent, që ka aplikacionin WeChat, i cili përdoret për mesazhe dhe pagesat online.

  Urdhrat ekzekutivë hyjnë në fuqi brenda 45 ditëve. ...

 • Maska me detyrim edhe jashtë

  7 Gusht, 2020

  MaskaGjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.

  Mjaft qytete në Evropë, sidomos në Francë dhe Spanjë, po e bëjnë të detyrueshme mbajtjen e veshin maskave në mjedise publike. Për të parandaluar një valë të dytë të koronës që nga java e kaluar administratat e qyteteve në ...

 • Virusi Corona: Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit?

  6 Gusht, 2020

  Analiza Covid19Analizat për të parë, nëse jeni prekur apo jo nga SARS-CoV-2 janë kushti kryesor për parandalimin e pandemisë. Por sa herë duhen bërë analizat dhe kush duhet të kontrollohet?

  Në treg janë duke u futur gjithnjë e më shumë lloje analizash për kontrollin e virusit të coronës. Në fund të muajit korrik në të gjithë botën ekzistonin 270 produkte të ndryshme ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"