LAJMET NGA BOTA

 • COVID-19: Mjekët paralajmërojnë pasoja afatgjata në organizëm

  16 Korrik, 2020

  pacient me Covid 19Ende ngelen të paqarta pasojat afatgjate që koronavirusi mund të shkaktojë në organizëm. Informacionet e fundit nga disa mjekë me përvojë në Itali, ngritën shqetësime se pasojat nga pandemia mund të jenë shumë herë më të mëdha sesa ç’u mendua në fillim. Mjekë dhe pacientë nga një prej qyteteve më të prekura në Evropë, rrëfejnë përvojën e tyre.

  Sipas ...

 • Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman

  14 Korrik, 2020

  RothMinistri i shtetit pranë MPJ gjermane Michael Roth tha se gjatë presidencës së BE-së Gjermania do të angazhohet për Ballkanin Perëndimor dhe sidomos për të ardhmen e brezit të ri në Ballkan.

  Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kërkon ministri i shtetit pranë Ministrisë së Punve të ...

 • Pasojat e pandemisë tek shëndeti i grave dhe fëmijëve

  13 Korrik, 2020

  shtatezeneDeri më tani, pandemia e koronavirusit ka shkaktuar më shumë se gjysmë milioni vdekje në mbarë botën. Në këto shifra nuk përfshihet ndikimi në shëndetin e nënave, të porsalindurve, fëmijëve të vegjël dhe adoleshentëve. Për shkak të pandemisë, kujdesi shëndetësor për gratë dhe fëmijët është ulur me 20%, dhe rezultati është rritja e niveleve të vdekjes dhe e shëndetit më të ...

 • Koment: Mohimi i gjenocidit të Srebrenicës na godet ne të gjithëve

  12 Korrik, 2020

  SrebrenicaTë mbrosh të vërtetën dhe t‘u japësh drejtësi viktimave, është shansi më i mirë për të penguar përsëritjen e gjenocideve, mendon komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Europës, Dunja Mijatoviç.

  Që në qytetin e Srebrenicës para 25 vjetësh është kryer gjenocid, është e pamohueshme. Disa vendime të gjykatave ndërkombëtare e kanë bërë të qartë këtë. Megjithatë shumë politikanë vazhdojnë ...

 • Koment: Hagia Sophia sërish xhami – një trik i Erdoganit për të ruajtur pushtetin

  12 Korrik, 2020

  Hagia SophiaTurqit konservatorë islamikë janë të entuziazmuar nga vendimi i Gjykatës së Lartë Administrative. Por vetëm ato. Sepse ky gjykim nuk ka lidhje me parimet e shtetit të së drejtës, mendon Erkan Arikan.

  Prindërit e mi, të cilët kanë qënë të dy pelegrinë në Mekë, më kanë edukuar sipas vlerave islame. Po, unë jam mysliman besimtar, elhamdülillah! (Falë Zotit!) Në të njëjtën ...

 • Srebrenicë: Steinmeier thekson, se zbardhja e së shkuarës është premisë pajtimi në Bosnjë-Hercegovinë

  11 Korrik, 2020

  Frank-Walter SteinmeierPresidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier me rastin e ditës përkujtimore 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë tërheq vëmendjen për zbardhjen e mëtejshme të këtij kapitulli.

  „Kujtesa për vuajtjen dhe dhimbjen është kompetentja kryesore për pajtimin. Në të bën pjesë gjithashtu edhe zbardhja penalisht e asaj që ka ndodhur”, tha Steinmeier në një video-mesazh në ceremoninë qendrore të shtunën (11.07). Por me ...

 • Bosnja përkujton viktimat e Srebrenicës

  11 Korrik, 2020
  Bosnia Srebrenica Anniversary
  Bosnia Srebrenica Anniversary
 • Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

  11 Korrik, 2020
  Qendra Evropiane e Kërkimeve Bërthamore
  Pjesë nga magnetet gjigande brenda tunelit eksperimental të CERN-it (Qendra Evropiane e Kërkimeve Bërthamore)
 • Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistence

  11 Korrik, 2020

  Vaccine Covid-19Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

  Por kur të jetë e disponueshme vaksina, nuk do ta bëjnë vaksinën.

  Kjo nënkupton se fundi i pandemisë ...

 • Hagia Sofia përsëri xhami

  10 Korrik, 2020

  tyrkieGjykata e Lartë Administrative e Turqisë vendosi pro kërkesës së kryeministrit Rexhep Tajip Erdoga që Hagia Sofia të përdoret përsëri si xhami.

  Megjithë protestat në të gjithë botën Gjykata më e lartë administrative në Turqi vendosi që vendimi i Mustafa Kemal Ataturkut, themeluesit të Turqisë moderne i vitit 1934 për ta shndërruar Hagia Sofinë në muze ishte i paligjshëm.

  Në këtë mënyrë Hagia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"