LAJMET NGA BOTA

 • A duhet maska për t’u mbrojtur nga koronavirusi?

  6 Mars, 2020

  MaskaNë kronikat televizive nga vendet ku është përhapur koronavirusi mund të shohësh mjaft njerëz që mbajnë maska kirurgjikale në fytyrë. Por ekspertët e shëndetësisë thonë se maskat nuk janë mbrojtja më e mirë ndaj koronavirusit dhe se ekzistojnë mënyra të tjera më të efektshme për të ruajtur veten dhe të tjerët nga infektimi.

  Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, njerëzit po ...

 • Ndotja e ajrit na kushton ne tre vjet jetë

  6 Mars, 2020

  NdotjaPluhuri, ozoni dhe të tjera lëndë dëmtuese për ajrin i kushtojnë njerëzimit në mbarë botën më shumë vite jetë se sa sëmundjet e rrezikshme infektive si malarja apo SIDA, duhani apo luftrat, thonë studiuesit nga Mainci.

  Si pasojë e ndotjes së ajrit në mbarë botën ndodhin 8,8 milionë vdekje të parakohshme, shkruajnë kardiologu Thomas Münzel nga Universiteti Teknik i Maincit ...

 • Turqi-Rusi bien dakord për krijimin e një korridori të sigurt në Idlib

  5 Mars, 2020

  erdoganTurqia dhe Rusia ranë dakord të krijojnë një korridor të sigurt përgjatë një autostrade kryesore që ndodhet në Idlib të Sirisë si dhe për kryerjen e patrullimeve të përbashkët aty duke filluar nga 15 marsi.

  Kjo thuhej në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve të zhvilluara në Moskë të enjten me synim lehtësimin e tensioneve në këtë rajon. Në ...

 • Evropë, masa të jashtëzakonshme për koronavirusin

  5 Mars, 2020

  ItaliNdërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në Evropë, në kontinent po merren masa të jashtëzakonshme.

  Organizatorët e Panairit të Librit në Londër, një nga tubimet më të mëdha të industrisë botuese, e kanë anuluar panairin.

  Linjat ajrore gjithashtu kanë ulur ndjeshëm fluturimet. Në Itali, ku numri i vdekjeve nga koronavirusi është i dyti pas Kinës, qeveria ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ...

 • Putini takon Erdoganin në kërkim të armëpushimit në Siri

  5 Mars, 2020

  Putin ErdoganPresidenti rus Vladimir Putin filloi të enjten bisedimet me homologun e tij turk Tayip Erdogan në një përpjekje për të arritur një armëpushim të mundshëm në veri të Sirisë. Zoti Putin i shprehu zotit Erdogan ngushëllime për vrasjen e disa ushtarëve turq atje. President rus tha se situata në provincën Idlib, ku ushtritë e e dy vendeve ...

 • Erdogani tani po përdor çdo mjet

  5 Mars, 2020

  ErdoganNë fundjavë, Presidenti Erdogan njoftoi se do të hapë kufijtë për refugjatët. E kuptueshme, sepse Turqia e ka humbur besimin në marrëveshjen e refugjatëve, thotë Erkan Arikan. Por edhe e rrezikshme.

  Lajmi u përhap si zjarr i egër në mëngjesin e së premtes së kaluar. “Erdogan hap kufijtë për refugjatët për në Bullgari dhe Greqi”. Disa dhjetëra mijëra njerëz, që ...

 • Virusi Korona tani ‘pandemi mbarëbotërore’, thotë ministri gjerman i Shëndetësisë

  4 Mars, 2020

  Jens SpanMinistri i Shëndetësisë Jens Spahn ka paralajmëruar se shpërthimi i COVID-19 “nuk ka arritur ende kulmin në Gjermani”. Numri i rasteve në vend arriti 240 të mërkurën.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, tha të mërkurën tha se virusi i ri Korona është bërë një “pandemi mbarëbotërore” që ende nuk e ka “arritur kulmin e saj” në ...

 • OBSH, thirrje kundër grumbullimit të maskave

  4 Mars, 2020

  OBSHKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje të martën njerëzve në të gjithë botën të mos grumbullojnë maska dhe mjete të tjera mbrojtëse, duke thënë se ato, janë të nevojshme vetëm për punonjësit e shëndetit që luftojnë koronavirusin.

  “Jemi të shqetësuar se aftësitë e vendeve të ndryshme për t’u përgjigjur po dëmtohen nga çrregullimet ...

 • Reziku i infektimit me virusin korona në Evropë – i “lartë”

  3 Mars, 2020

  Covid 19Përhapja e virusit korona në Evropë po vazhdon. Numri i rasteve të infektimeve në Evropë është shtuar dukshëm ditët e fundit. Ndaj po shtohet edhe angazhimi kundër sëmundjes.

  Nuk ka më asnjë kontinent në të cilin nuk janë regjistruar raste të sëmundjes me virusin korona. Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se ndërkohë nga kjo sëmundje kanë vdekur ...

 • Kriza e refugjatëve në Greqi – situata po përshkallëzohet

  2 Mars, 2020

  protestaPasi Ankaraja i hapi kufijtë për refugjatët sirianë, situata në Greqi është përshkallëzuar. A do të veprojë më në fund Evropa?

  Që kur Presidenti Erdogan hapi kufijtë për refugjatët sirianë, situata në Greqi jo vetëm që është përshkallëzuar. Sipas autoriteteve greke, rreth 4.000 refugjatë kanë ngecur atje midis dy kufijve shtetërorë. Rojet kufitare turke i kanë lënë të kalojnë. Greqia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"