LAJMET NGA BOTA

 • Sprapsje prej globalizimit?

  2 Qershor, 2020

   

  Corona RecezionSa më të degëzuara dhe ndërkombëtarizuara hallkat e furnizimit, aq më me risk janë ato. Me krizën Corona ekonomia po përballet me kostot e larta humbjesh dhe po reagon. A ka nisur vallë sprapsja prej globalizimit?

  Sipërmarrjet e logjistikës si p.sh. ajo Dachser janë si sizmiografë të tregtisë globale. Nëse ka ndokund luhatje në ekonomi, atëherë në qendrën e ...

 • Emerson: Kurrë asgjë e madhe nuk është arritur ndonjëherë pa entuziazëm

  29 Maj, 2020

  Ralph Waldo EmersonRalph Waldo Emerson (1803-1882), the American poet and essayist, author of English Traits (1856) and Society and Solitude (1872).(Photo by © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

  “Njëra ndër bekimet e miqësisë së vjetër është se me ta mund të bësh edhe budallallëqe.”

  “Ajo që qëndron pas nesh dhe ajo qëndron para nesh janë çështje të vogla në ...

 • William Arthur Ward: Pedagogu mediokër tregon; pedagogu i mirë shpjegon; pedagogu i shquar frymëzon

  29 Maj, 2020

  librat“Djalosh, prej atij që ke mësuar të flasësh, përse nuk ke mësuar edhe të heshtësh?”
  – Demosteni

  “Një mësimdhënës që synon të japë mësim pa i frymëzuar studentët me dëshirën për të mësuar, i ngjan atij që rreh me çekan një hekur të ftohtë.”
  – Horace Mann

  “Kush guxon të jap mësim, kurrë nuk duhet të pushojë së mësuari.”
  – Dana ...

 • Ekspertët studiojnë sistemin imunitar për të dhëna mbi COVID-19

  29 Maj, 2020

  limfocitet TSistemi imunitar i njeriut është i përbërë nga miliona qeliza të bardha të llojit T (limfocitet T), të cilat ndihmojnë në luftimin e viruseve që hyjnë në trup. Kompanitë “Microsoft” dhe “Adaptive Biotechnologies” po zhvillojnë një provë klinike për të identifikuar dhe analizuar mënyrën se si këto qeliza reagojnë ndaj COVID-19. Rezultatet do t’i ndihmojnë ekspertët e ...

 • Rreziqet e indiferencës – një fjalim i papërsëritshëm nga Elie Wiessel!

  28 Maj, 2020

  Elie_WieselFjalimi i Elie Wiessel i mbajtur në vitin 1999 në Washington DC.

  Pesëdhjetë e katër vjet më parë, një djalë i ri hebre nga një qytet i vogël diku në Karpate, u zgjua jo shumë larg vendlindjes së dashur të Gëtes, Wiemar, në një vend të mbuluar tashmë nga turpi i përjetshëm, famëkeqi Buchenwald. Më në fund ishte i lirë, ...

 • Niçe: Politikani e ndan njerëzimin në dy klasa, në vegla dhe në armiq

  28 Maj, 2020

  fridrih_nice1- “Politika përbëhet nga dy fjalë, ‘poli’, e cila është fjalë greke dhe do të thotë ‘shumë’ dhe ‘tik’, një lloj insekti gjakpirës” Gore Vidal”. /Xhon Adams

  2- “Një politikan profesional është një njeri i çnderuar profesionalisht. Për të kapur një post sa më të lartë, atij i duhet të bëjë aq shumë kompromise dhe të pësojë aq shumë poshtërime, ...

 • Trump, rishikim i rregulloreve për platformat e rrjeteve sociale

  28 Maj, 2020

  The White HousePresidenti amerikan Donald Trump pritet të nxjerrë një urdhër ekzekutiv për rishikimin e një ligji, i cili prej kohësh mbron kompanitë Twitter, Facebook dhe Google që ato të mos mbajnë përgjegjësi për materialin e postuar nga përdoruesit.

  Njoftimi vjen pasi kërcënimeve të Presidentit se do të mbyllte faqe të caktuara interneti që ai i akuzon se po ...

 • Paketa bilionëshe e Ursula von der Leyen

  27 Maj, 2020

  Ursula von der LeyenTë paktën 1000 miliardë euro do të mobilizojë presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen për rindërtimin pas krizës së Coronës. KE kërkon të marrë borxhe. Si buxhet normal i BE miratohet 1 bilionë tjetër.

  Në kuadër të buxhetit të ardhshëm të BE, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon të mobilizojë 1 bilionë ...

 • Si u shndërrua George Sorosi në figurën armiqësore të të djathtëve

  27 Maj, 2020

  SorosViktor Orbáni e ka shpallur sponsorin e tij të dikurshëm George Soros armik të shtetit. Ndërkohë fushata anti-Soros me tone antisemitike ka marrë përmasa ndërkombëtare me pasoja vdekjeprurëse.

  Rreth pesë vjet më parë, kryeministri hungarez, Viktor Orbán e shpalli miliarderin hungarezo-amerikan George Soros armikun numër një të shtetit. Sorosi është ai që tërheq telat pas një komploti në ...

 • SHBA, frika e një vale të dytë me COVID-19 rrit kërkesën për vaksinën kundër gripit

  26 Maj, 2020

  VaksinaFarmacitë në SHBA po përgatiten për një rritje të numrit të vaksinimeve gjatë sezonit të gripit që nis në muajin tetor, me shpresën për të frenuar dhjetëra mijëra raste serioze që mund të përkojë me një valë të dytë të infeksioneve me koronavirus.

  Rrjeti i farmacive “CVS”, një nga më të më të mëdhenjtë në vend, njoftoi se po ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"