LAJMET NGA BOTA

 • Turqia i jep fund operacionit të gjerë për kërkimin e të mbijetuarve

  26 Janar, 2020

  termeti TurqiAutoritetet në Turqi i dhanë fund të dielën një operacioni të gjerë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e shkaktuara nga një tërmet i fuqishëm që goditi vendin të premten në mbrëmje.

  Ekipet punuan gjatë gjithë natës duke shpëtuar 45 persona njoftoi Autoriteti për Fatkeqsitë dhe Emergjencat.

  Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi goditi tre zona në provincën Elazig duke ...

 • Miliona vetë izolohen në Kinë – Virusi mban në ankth botën

  26 Janar, 2020

  Corona visrusTë paktën 41 të vdekur në Kinë pas infektimit me virusin corona. Mijëra të infektuar. Kina ka ashpërsuar masat e kontrollit në fundjavën e festimeve të Vitit të Ri kinez, duke përdorur edhe ushtrinë.Autoritetet kineze për shkak të përhapjes gjithnjë e më të madhe të virusit corona kanë marrë masa në të gjithë vendin për udhëtimet me tren, ...

 • Nathalie Loiseau: Procesi i pranimit në BE duhet korrigjuar

  24 Janar, 2020

  Nathalie LoiseauEuroparlamentarja franceze, Nathalie Loiseau thotë se në BE ka më shumë burokraci se politikë. Para zgjerimit BE duhet të rishohë procesin e pranimit, thotë ajo. Sepse “Serbia nuk është ndarë asnjë sekondë nga Rusia”.

  Franca është prekur shumë nga grevat dhe protestat që zhvillohen kundër qeverisë në mbarë vendin, megjithatë ish-ministrja franceze për çështjet europiane, Nathalie Loiseau, mbron presidentin Emmanuel Macron ...

 • Partneriteti Putin-Erdogan, a është i qëndrueshëm?

  24 Janar, 2020

  Putin ErdoganPartneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin. Të dy udhëheqësit u takuan jo më pak se gjashtë herë në vitin 2019, duke nënvizuar marrëdhënien e ngushtë që ata kanë krijuar, e cila duket se ngrihet mbi një interes të ndërsjellë, gjë që i ka shqetësuar thellë ...

 • Udhëtimi i Merkelit tek një partner i vështirë

  24 Janar, 2020

  Merkel ErdoganKonflikti në Siri, të drejtat e njeriut, pakti i refugjatëve: Ka shumë për të biseduar mes kancelares Merkel e presidentit Erdogan të premten. Politikanët gjermanë e shohin vendimtar vazhdimin e dialogut gjermano-turk

  Nuk ndodh shpesh që Gjermania dhe Turqia të jenë të një mendimi. Por shqetësimi për mungesën e stabilitetit në Lindjen e Afërt dhe Afrikën Veriore i bashkon ...

 • OBSH: Virusi i ri ka rrezikshmëri të lartë

  24 Janar, 2020

  Virusi KineOrganizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të enjten se epidemia e korona-virusit në Kinë, përfaqëson një rrezik global të madh, por nuk shpalli Emergjencën globale të Shëndetit Publik. Numri i rasteve të konfirmuara është rritur në mbi pesëqind, me të paktën tetëmbëdhjetë vdekje në Kinë, ndërsa disa ekspertë shqetësohen se numri i vërtetë mund të jetë shumë më ...

 • Coronavirusi që ngriti në këmbë gjithë botën, si bartet dhe cilat janë simptomat?

  23 Janar, 2020

  kontrollet-coronavirusShfaqja e coronavirusit të ri në Kinë, prej të cilit kanë vdekur mbi 20 persona dhe 800 tjerë janë infektuar, ka rikthyer frikën dhe ndjenjat nga infektimi i sistemit respirator të SARS-it, i cili 17 vite më parë ua mori jetën 800 personave si dhe është ngjallur frika se një pandemi e ngjashme mund të shpërthej.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ...

 • SHBA: Cigaret elektronike nuk ndihmojnë në braktisjen e duhanit

  23 Janar, 2020

  Cigare elektronikeNuk ka të dhëna të mjaftueshme se cigaret elektronike u ndihmojnë duhanpirësve të heqin dorë nga cigaret me duhan, është thënë të enjten në një raport të qeverisë amerikane.

  Kjo e dhënë është në kundërshtim me të atë qeverisë britanike, e cila i konsideron cigaret elektronike si terapi ...

 • Lufta kundër korrupsionit ka ngecur në vend

  23 Janar, 2020

  coruptosAs shtetet e industrializuara nuk po bëjnë përparime në luftën kundër korrupsionit, konkludohet në indeksin aktual të perceptimit të korrupsionit. Edhe vendet e Ballkanit Perëndimor shënojnë rënie në luftën kundër tij.

  Si në Irak, Kili apo Liban e në shumë vende të tjera, gjatë vitit të kaluar njerëzit dolën në rrugë kundër ryshfeteve dhe parave nën dorë. Raporti vjetor ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"