LAJMET NGA BOTA

 • Ekspertët: pa angazhimin e publikut, nuk mposhtet koronavirusi

  21 Mars, 2020

  expertetKoronavirusi ka ndalur jetët tona, qytete të tëra janë vendosur nën shtetrrethim dhe ekonomia globale është gjunjëzuar. Po emërtohet, jo më kot, si kriza më e keqe e shëndetit publik e brezit tonë. Drejtuar nga Sarah Zaman, Zëri i Amerikës organizoi një tryezë virtuale me ekspertë nga mbarë bota për t’iu përgjigjur pyetjeve të shikuesve.

  Në tryezën virtuale të ...

 • Dr. Fauci: Koronavirusi në SHBA, ende në “fazën e përshkallëzimit”

  21 Mars, 2020

  Dr FauciEksperti i qeverisë amerikane për sëmundjet, Anthony Fauci thotë se Shtetet e Bashkuara janë ende në “fazën e përshkallëzimit” të koronavirusit. Fauci, ekspert i njohur i sëmundjeve infektive, i bëri komentet në një intervistë me shefin ekzekutiv të kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg.

  Dr. Anthony Fauci, i cili njihet si eksperti kryesor i vendit për sëmundjet ngjitëse, është marrë në ...

 • Trump: Trajtimi i Covid 19 mund të bëhet me ilaçet kundër malaries dhe ebolës

  21 Mars, 2020

  TrumpPresidenti amerikan Donald Trump njoftoi të enjten se terapitë antivirale të përdorura për trajtimin e malaries dhe Ebolësjanë në mesin e ilaçeve që mund të vihen në dispozicion për trajtim të mundshëm të personave të infektuar me virusin COVID-19.

  Por zyrtarët paralajmëruan se përdorimi i gjerë i këtyre ilaçeve është ende larg. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpinë e ...

 • Itali: Rëndohet situata, 627 vdekje në 24 orët e fundit

  21 Mars, 2020

  ItaliaNjë numër i madh pacientësh kanë mbushur spitalet në Spanjë dhe Itali ndërsa numri i vdekjeve në rang global e ka tejkaluar shifrën prej 10 mijë personash.

  Italia është vendi më i goditur në Evropë. Vetëm të premten u raportuan 627 vdekje të tjera, rritja më e madhe ditore për vendin, që nga fillimi i shpërthimit të virusit vdekjeprurës. Deri ...

 • Merkel: “Është serioze. Merreni seriozisht edhe ju!”

  19 Mars, 2020

  MerkelMe një apel dramatik kancelarja, Angela Merkel iu drejtua kombit, jashtë fjalimeve të zakonshme për herë të parë si kancelare në 15 vjet. Ajo apeloi tek arsyeja e zemra e gjermanëve në krizën e Coronës.

  Të dashura bashkëqytetare, të dashur bashkëqytetarë,

  për momentin, virusi korona po e ndryshon në mënyrë dramatike jetën në vendin tonë. Ideja që kemi ne për normalitetin, ...

 • Përhapja e virusit Covid – 19: Pse duhet të qëndroni në shtëpi?

  19 Mars, 2020

  çdo germë paraqet një personNjë sqarim për përhapjen e virusit Covid – 19:

  Çfarë mund të ndodhë nëse unë dal jashtë? Përgjigja e kësaj pyetjeje sqarohet me anë të kësaj loje. Gjithçka që ju nevojitet është një fletë dhe një stilolaps. Pastaj mund ta kuptoni më mirë, pse çdo kontakt paraqet rrezik për infektime të reja.

  Ende është e paqartë, se ...

 • Merkel “Sfida më e madhe që pas Luftës së II Botërore “

  18 Mars, 2020

  MerkelNë një fjalim televiziv drejtuar kombit kancelarja Angela Merkel u drejton apel të fuqishëm qytetarëve në Gjermani që të evitojnë kontaktet sociale, për të kufizuar epideminë e virusit Corona.

  Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel iu drejtua përmes një fjalimi televiziv qytetareve dhe qytetarëve të Gjermanisë me apelin të respektojnë masat për parandalimin e përhapjes së epidemisë. Merkel e quajti luftimin ...

 • Në Serbi gjendja e jashtëzakonshme

  18 Mars, 2020

  SerbiaSerbia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të epidemisë së virusit Corona. Numri i infektimeve po shtohet nga dita në ditë.

  Sipas të dhënave të fundit, në Serbi janë infektuar nga virusi Corona rreth 80 persona. Deri tani nuk ka raste të vdekjeve, por autoritetet serbe kanë vendosur të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme, në përpjekje për parandalimin ...

 • Bllokimi nga Corona po vjen – vetëm kështu bëhet

  18 Mars, 2020

  KoronaNdalime të reja dhe kufizime të lirive tona çdo ditë. Sa kohë do të vazhdojë kjo? Më shpejt e gjitha do të kalojë po t’u përmbahemi rregullave që janë të nevojshme në këtë krizë, thotë Felix Steiner.

  Po të ma kishit parashikuar atë që njoftoi kancelarja të hënën në mbrëmje një javë më parë, do t’u kisha tallur. Masa të ...

 • Kompania gjermane e kërkimeve për vaksinën, mohon të ketë marrë ofertë nga Uashingtoni

  18 Mars, 2020

  CoronaNjë kompani gjermane që po punon për një vaksinë të mundshme për koronavirusin i mohoi të hënën njoftimet se qeveria amerikane po përpiqej që ta blente atë, ndërsa zyrtarët gjermanë u munduan të lehtësonin tensionet e shkaktuara nga lajmi, duke këmbëngulur se firma do të qëndronte në vend.

  Të dielën gazeta Welt am Sonntag, duke cituar burime të paidentifikuara ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"