LAJMET NGA BOTA

 • 30 tё vdekur gjatё tё shtёnave nё Teksas dhe Ohio

  5 Gusht, 2019

  protesta armetSёrish tё shtёna nё SHBA nё vende, ku qendrojnё shumё njerёz. 20 vetё gjetёn vdekjen gjatё njё sulmi nё njё qendёr tregtare nё El Paso nё Teksas. Mё vonё njё i armatosur vrau nёntё vetё nё afёrsi tё njё bari nё Dayton.

  Gjatё tё shtёnave nё kompleksin tregtar nё El Paso tё Teksasit, sipas tё dhёnave tё autoriteteve, kanё ...

 • Kryetari i Bashkisë së Stambollit, Imamoglu: Mesazh kundër populizmit

  31 Korrik, 2019

  ImamogluEkrem Imamoglu është ylli i ri i politikës turke që nga zgjedhja e tij si kryetar i bashkisë së Stambollit. Në një intervistë për DW, 49-vjeçari flet për pikëpamjet e tij politike dhe për sekretin e suksesit të tij.

  Deutsche Welle: AKP-ja konservatore islamike e Presidentit Erdogan ishte para fitores suaj elektorale ajo që vendoste në Stamboll për rreth një ...

 • Facebook do të paguajë 5 milardë dollarë lidhur me përdorimin e të dhënave personale

  30 Korrik, 2019

  FacebookRrjeti social Facebook ka rënë dakord të paguajë 5 miliardë dollarë lidhur me akuzat se kishte keqpërdorur të dhëna personale të përdoruesve.

  Marrëveshja që u njoftua në një deklaratë të mërkurën nga Komisioni Federal i Tregëtisë, është më e kushtueshmja e arritur ndonjëherë me një kompani teknologjike lidhur me privatësinë e përdoruesve.

  Si rezultat i marrëveshjes me qeverinë, Shefi Ekzekutiv i ...

 • SHBA: një studim i ri mbi raportet mes inteligjencës dhe gjinisë

  22 Korrik, 2019

  grate shbaGjatë viteve të fundit, grave në Shtetet e Bashkuara u është dashur të përshkrojnë një rrugë të gjatë për të luftuar disa stereotipe të krijuara në shekuj mbi bazën gjinore, por disa të tjera vazhdojnë të jenë të ngulitura thellë – në këtë përfundim arrin një studim i botuar këtë javë në Revistën “Psikologu Amerikan”, të Shoqatës ...

 • Gjermani: Universitet e kurorëzuara në nivel ekselence

  22 Korrik, 2019

  Humboldt Universitat Ministrja gjermane e shkencave Anja Karliczek kurorëzoi në universitete ekselente dhjetë shkolla të larta dhe ligën e tre universiteteve të Berlinit dhe fituesit e titullit do të marrin tani shumë para.

  Vendimi u morr unanimitet: Ministrja gjermane e shkencave Anja Karliczek kurorëzoi në universitete ekselente dhjetë shkolla të larta dhe ligën e tre universiteteve të Berlinit dhe fituesit ...

 • Gjykata vendos: Holanda 10 për qind fajtore për masakrën e Srebrenicës

  19 Korrik, 2019
  SrebrenicaForcat holandeze në Potoçari të Srebrenicës, 12 korrik 1995
   Një gjykatë e lartë holandeze ka mbështetur një vendim se Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse për 350 vdekje në masakrën e Srebrenicës në Bosnje e Hercegovinë, në korrik të vitit 1995.
 • Shtohen sulmet me motive fetare

  19 Korrik, 2019

  Katedralja EgjyptFeja si element frike – në studimin e fundit të Pew Reserch Center thuhet se në botë janë shtuar sulmet mbi baza fetare. Në shumë vende të botës shënohet dhunë me motive të tilla – edhe në Gjermani.

  Numri i vendeve ku grupe të caktuara fetare ndodhen në shënjestër të sulmeve fetare është shtuar gjithandej në botë. ...

 • Mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës pengojnë pajtimin

  19 Korrik, 2019

  ProsecutorKëshilli i Sigurimit informohet një herë në gjashtë muaj nga Mekanizmi i mbetur nga Gjykatat Ndërkombëtare, IMRCT. Kësaj herë vend të rëndësishëm zuri dënimi i mohimit dhe glorifikimit të krimeve në ish Jugosllavi.

  Këshilli i Sigurimit kërkoi të mërkurën (17.07) përmbylljen e proceseve të dënimit të krimeve të luftës të kryera në Ruandë dhe ish-Jugosllavi, në një debat të hapur zhvilluar në ditën që përkoi ...

 • Ushtari fluturues mbi Paris

  16 Korrik, 2019

  ushtari fluturues ParisNdërsa parada e përvitshme e Francës në Ditën e Bastijës gjithmonë shërben si një vitrinë për teknologjinë ushtarake të vendit, një shpikës dhe sipërmarrës francez u bë heroi i paradës kur u ngrit mbi Champs-Elysees me një motor me turbinë.

  Ish-kampioni i sportit të jet-ski Franky Zapata u shfaq me një pushkë në dorë mbi turmën që ndiqte ...

 • BE sanksione Turqisё pёr shkak tё grindjes pёr gazin

  16 Korrik, 2019

  gazi ne mesdheTurqia i pretendon pёr vete rezervat e gazit nё pjesёn lindore tё Mesdheut. Por BE mbёshtet qartazi vendin anёtar Qipron – qё i ka vet nё fokus kёto rezerva. Grindja territoriale pёr gazin po ashpёrsohet.

  Duke reguar ndaj kёrkimeve tё diskutueshme turke pёr gazin natyror para brigjeve tё Qipros, ministrat kanё reaguar: Konkretisht do tё shkurtohen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"