LAJMET NGA BOTA

 • Teknologjia kundër dronëve mbron objektet e rëndësisë së veçantë

  7 Tetor, 2022

  dronNdërsa dronët ushtarakë dhe civilë po bëhen gjithnjë e më të pranishëm, ka shqetësime në rritje se disa prej tyre mund të rrezikojnë aeroportet, burgjet apo rrjetin energjitik.

   

  Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Julie Taboh, njofton rreth një kompanie që prodhon teknologjinë kundër dronëve, e cila mund të identifikojë dhe të ndalë dronët e rrezikshëm.

  Në vitin 2013, Kancelarja gjermane Angela ...

 • Annie Ernaux është fituesja e çmimit Nobel në letërsi ndërsa Nobeli i Paqes shkon për mbrojtës të të drejtave të njeriut nga Bjellorusia, Rusia dhe Ukraina

  7 Tetor, 2022

  Annie ErnauxAnnie Ernaux është fituesja e çmimit Nobel në letërsi

   

  Këtë radhë nuk ishte surprizë: Shkrimtarja franceze ishte një nga kandidatet kryesore për çmimin prestigjioz.

   

  Akademia Mbretërore Suedeze informoi për fituesen e çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2022. Ajo është shkrimtarja franceze Annie Ernaux. 82-vjeçarja konsiderohet si nëna e autofiksionit. Ajo u bë e njohur në Francë me romanin e ...

 • Nga Praga dërgohet mesazh i qartë për Rusinë

  7 Tetor, 2022

  liderët e 44 vendeve evropianeKomuniteti Politik Evropian me 44 shtete dërgon sinjal të qartë se Rusia është e izoluar në Evropë. Edhe vendtakimi i ardhshëm i samitit është sinjal drejt Moskës.

   

  Në Pragë të Çekisë u mblodhën liderët e 44 vendeve evropiane për t’i dërguar një sinjal të qartë Rusisë se Evropa është e bashkuar dhe pa të. Emanuel Macron, ideatori i  Komunitetit ...

 • Komuniteti Politik Evropian mblidhet për një “rend të ri” pa Rusinë

  7 Tetor, 2022

  gas i pergjakshem i putinitUdhëheqësit e 44 vendeve evropiane mblidhen të enjten në Pragë për takimin përurues të Komunitetit Politik Evropian, në një shfaqje që synon të nxisë rrisë sigurinë dhe përparimin në kontinentin e goditur nga krizat.

   

  Kritikët pretendojnë se është e paqartë se çfarë synohet me këtë forum dhe nëse ai mund të shërbejë më shumë si një ...

 • Borrell: Në Pragë po krijojmë një rend të ri pa Rusinë

  7 Tetor, 2022

  BorrellLiderët e 44 vendeve evropiane, më 6 tetor, do të dërgojnë një sinjal të qartë nga Praga për izolimin e Rusisë dhe do të përpiqen të krijojnë një rend të ri pa të, tha përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell.

   

  “Në takim do të bëhen përpjekje për të krijuar një rend të ...

 • Si do të ndikojë tek inflacioni ulja e prodhimit të naftës nga OPEC-u?

  7 Tetor, 2022

  karburanttiVendet kryesore të prodhimit të naftës, të udhëhequra nga Arabia Saudite dhe Rusia, kanë vendosur të ulin sasinë e naftës me të cilën furnizojnë ekonominë globale.

   

  Dhe mekanizmi i tregut që funksionon bazuar tek kërkesa dhe oferta sugjeron se kjo mund të nënkuptojë vetëm një gjë: pritet rritje e çmimeve për karburantin krudo, si dhe për naftën, benzinën dhe vajin ...

 • OPEC-u ul prodhimin e naftës për të rritur çmimet, reagon SHBA

  6 Tetor, 2022

  OPECOrganizata e vendeve eksportuese të naftës, OPEC+ vendosi të mërkurën që të ulë ndjeshëm prodhimin si reagim ndaj uljes së çmimit të karburanteve. Kjo masë mund të shkaktojë pasoja të ndjeshme tek ekonomia globale e cila po përjeton vështirësi, dhe të rrisë çmimet për konsumatorët amerikanë, çka mund të ndikojë politikisht në zgjedhjet për Kongresin amerikan në nëntor.
  Gjatë ...

 • Gjermani-Spanjë: Shtysë e re për gazsjellësin e Pireneve

  6 Tetor, 2022

  Terminal LNG në BilbaoBerlini dhe Madridi duan të vazhdojë ndërtimi i gazsjellësit MidCat, kurse Franca bën rezistencë. Përfundimi i gazsjellësit një ndër temat kryesore në takimin gjermano-spanjoll të nivelit të lartë.

   

  Gjermania dhe Spanja nuk heqin dorë. Qeveritë e të dy vendeve po rrisin presionin për të bindur Francën, se mbarimi i ndërtimit të një gazsjellësi europian Jug- Veri që ...

 • Tre shkencëtarë marrin Nobelin në kimi për procesin e bashkimit të molekulave

  6 Tetor, 2022

  nobel kimiTre shkencëtarë u nderuan të mërkurën me çmimin Nobel të këtij viti në kimi, për zbulimin e një mënyre për të “bashkuar molekulat” që mund të përdoret për të prodhuar ilaçe më të mira.
  Amerikanët Carolyn R. Bertozzi dhe K. Barry Sharpless, dhe shkencëtari danez Morten Meldal u nderuan për punën e tyre në kiminë e bashkimit të ...

 • Praga mikpritëse e takimit të Bashkësisë Politike Evropiane

  5 Tetor, 2022

  MacronBashkësia Politike Evropiane është një platformë e re për liderët evropianë. A do të kthehet ky forum në alternativë për zgjerimin e BE-së? Presidenti Macron dhe kancelari, Scholz thonë jo.

   

  Liderët e të gjitha shteteve evropiane përveç Bjellorusisë dhe Rusisë mblidhen më 6 dhe 7 tetor në Pragë të Çekisë për të diskutuar për luftën në Ukrainë dhe për implikimet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"