LAJMET NGA BOTA

 • SHBA heton rreziqet nga makinat inteligjente të lidhura në rrjetet kibernetike

  1 Mars, 2024

  Makina intelegjenteShtetet e Bashkuara njoftuan të enjten se po fillojnë një hetim për rreziqet e mundshme të sigurisë nga automjetet inteligjente që përdorin teknologji nga vende si Kina.

   

  Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se ka udhëzuar Departamentin e Tregtisë të fillojë hetimin për të përcaktuar se çfarë masash duhen marrë për t’u siguruar që makinat që qarkullojnë në rrugët e ...

 • Putini paralajmëron perëndimin për rrezikun e luftës bërthamore

  29 Shkurt, 2024

  PutinPresidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi vendet perëndimore të enjten se ekziston një rrezik i vërtetë për luftë bërthamore nëse ato dërgojnë trupat e tyre për të luftuar në Ukrainë, ndërsa theksoi se Moska ka armë për të goditur objektivat në perëndim.

   

  Duke iu drejtuar parlamentit dhe anëtarëve të tjerë të elitës së vendit, presidenti rus Vladimir Putin, 71 vjeç, përsëriti ...

 • Zelenski: Thirrje për bashkëprodhim armësh në Ballkan

  29 Shkurt, 2024

  Volodymyr Zelenski, në samitin Ukrainë - Evropa Juglindore TiranëPresidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenski, në samitin “Ukrainë – Evropa Juglindore” në Tiranë

   

  Presidenti i Ukrainës Zelenski kërkon në Tiranë ndihmë financiare dhe furnizime ushtarake për të përballuar agresionin rus dhe bën thirrje për bashkëprodhim armësh me vendet e Ballkanit.

  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenski, që mori pjesë në samitin “Ukrainë – Evropa ...

 • Hamasi në Moskë: Rusia përpiqet të ndërmjetësojë

  29 Shkurt, 2024

  Pengu i liruar Ron Krivoi me prindëritGrupet ndërluftuese palestineze takohen për bisedime në Moskë. Rusia dëshiron t’i bashkojë dhe kështu të kontribuojë në lirimin e pengjeve. Por Kremlini gjithashtu ndjek interesat e veta.

   

  Afrimi në Moskë: Këtë javë, delegatë nga disa grupe palestineze udhëtojnë në kryeqytetin rus për bisedime mbi luftën midis Izraelit dhe Hamasit dhe çështje të tjera si ...

 • E veja e Navalnyt i bën thirrje BE-së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

  28 Shkurt, 2024

  YuliaYulia Navalnaya, e veja e kritikut të ndjerë të Kremlinit Alexei Navalny, u ka bërë thirrje të mërkurën ligjvënësve evropianë ta hetojnë lidershipin rus, të cilin ajo e cilësoi si një “grup të organizuar kriminal” i udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin dhe aleatët e tij.

  Duke folur në Parlamentin Evropian më 28 shkurt – gati dy javë pasi burri i ...

 • Miçigan, zgjedhjet paraprake me shenja paralajmëruese për kandidatët Trump dhe Biden

  28 Shkurt, 2024

  Biden TrapJoe Biden dhe Donald Trump i fituan me lehtësi dhe rezultat të thellë zgjedhjet e djeshme paraprake brenda partive të tyre në Miçigan. Megjithatë, rezultatet tregojnë se të dy kandidatët kanë arsye për t’u shqetësuar për shanset e tyre në këtë shtet kyç për zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

   

  Presidenti Joe Biden dhe ish presidenti Donald Trump fituan zgjedhjet ...

 • Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën për Kievin

  28 Shkurt, 2024

  BidenProjektligji mbi ndihmat e huaja me vlerë 95 miliardë dollarë, i miratuar nga Senati këtë muaj, mbetet i bllokuar nga shumica republikane në Dhomën e Përfaqësuesve, duke rrezikuar ndihmën prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën. Udhëheqësit e Kongresit amerikan u takuan me Presidentin Biden të martën në Shtëpinë e Bardhë për të diskutuar ngërçin mbi ndihmën për Ukrainën, ndërsa ...

 • Zgjedhjet paraprake në Miçigan, test me rëndësi për kandidatët Biden dhe Trump

  27 Shkurt, 2024

  BidenNdërsa Joe Biden dhe Donald Trump po vazhdojnë fitoret në garat brenda partiake, zgjedhjet paraprake që po mbahen sot (të martën) në Miçigan mund të zbulojnë dobësi të mëdha për të dy. Ish Presidenti Trump, po përballet me një bllok votuesish këmbëngulës republikanë që favorizojnë rivalen e tij Nikki Haley, apo që thjeshtë nuk janë të bindur se ai ...

 • Pse kaq pak gjermanë jetojnë në shtëpi apo banesa të blera?

  27 Shkurt, 2024

  banesaMë pak se gjysma e gjermanëve jetojnë në shtëpi apo banesa që i kanë blerë. Shumica jetojnë në banesa me qira. Situata është e ndryshme në jug dhe lindje të Evropës. Pse ka kaq shumë dallime?

   

  Më shumë se 83 milionë vetë jetojnë në Gjermani në një sipërfaqe prej 357.580 kilometra katrorë. Prej tyre, më pak se gjysma jetojnë në shtëpitë ...

 • Macron udhëheqësve evropianë: Rusia “nuk duhet të fitojë”

  27 Shkurt, 2024

  MacronPresidenti francez Emmanuel Macron u tha homologëve evropianë të hënën se duhet të garantojnë sigurinë e tyre kolektive duke ofruar mbështetje të palëkundur për Ukrainën, përballë ofensivave më të ashpra ruse në fushëbetejë gjatë muajve të fundit.

   

  “Jemi në procesin e garantimit të sigurisë tonë kolektive, për sot dhe për nesër”, tha zoti Macron ndërsa priti 20 drejtues të qeverive ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"