LAJMET NGA BOTA

 • Erdogan në kurs konfrontimi me rininë

  8 Shkurt, 2021

  Protesta kundër emërimit të rektorit të ri, StambollPërplasjet mes studentëve të Universitetit Bogazici dhe policisë vazhdojnë. Presidenti turk i damkos protestuesit si terroristë. Pse i hyn Erdogani kursit të konfrontimit me këtë grup të rëndësishëm votuesish?

  “A janë këta studentë apo terroristë që përpiqen të mësyjnë zyrën e rektorit dhe ta uzurpojnë atë?” Kështu u shpreh presidenti turk, Recep Tayyip ...

 • Biden, thirrje për njohje të ndërsjellë Kosovë-Serbi

  7 Shkurt, 2021

  Joe BidenPresidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, i bëri thirrje presidentit të Serbisë që të punojë drejt reformave evropiane dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Kosovën të përqendruar në njohjen e ndërsjellë.

  Thirrja ishte pjesë e një letre që presidenti Biden i dërgoi presidentit serb Aleksandër Vuçiç, me rastin e ditës së pavarësisë së Serbisë.

  Vendet e varfra fillojnë të blejnë vaksina për COVID-19 6 Shkurt, 2021

  VaksinaDisa vende  varfra alarmuara që vendet e pasura po marrin miliona vaksina për 

 • Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

  5 Shkurt, 2021

  Anija ruse FortunaAdministrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin e tensionit, shkruan Auron Dodi.

  Administrata amerikane e Presidentit Joe Biden ka hedhur një hap për të zgjidhur mosmarrëveshjen më të madhe që ka aktualisht me Gjermaninë, për gazsjellësin Nordstream 2. Një nëpunës i lartë amerikan ...

 • Gjyqi i ish-Presidentit Trump, argumentet pro dhe kundër

  4 Shkurt, 2021

  Article of impeachment against former president Trump delivered to SenateBeteja ligjore rreth gjykimit të ish Presidentit Donald Trump, që hapet në Senatin amerikan javën tjetër, ka filluar dhe palët shfaqën këtë javë pozicionime rrënjësisht të ndryshme.

  Në një letër të mërkurën, Prokurorët e Dhomës së Përfaqësuesve kërkuan që ish-presidenti të paraqitet personalisht për të dëshmuar nën betim gjatë ose përpara ...

 • Rritet trysnia ndaj Gjermanisë për Nord Stream 2

  3 Shkurt, 2021

  Gazsjellësi Nord Stream 2Arrestimi dhe dënimi i opozitarit rus Aleksej Navalni e ka vënë nën presion nga jashtë dhe brenda qeverinë gjermane. Aleatë perëndimorë dhe opinionistë vendas kërkojnë bllokimin e gazsjellësit rus Nord Stream 2.

  Gazsjellësi Nord Stream 2 ka kohë që është bërë një çështje politike. Kundërshtarët kryesorë janë SHBA, por edhe Franca ...

 • Merkel & Co për një rend të ri global

  3 Shkurt, 2021

  Perendimi“Pas koronavirusit bota do të jetë ndryshe.” Kjo bindje i nixiti kancelaren gjermane Merkel dhe politikanë të tjerë ndërkombëtar të nivelit të lartë të drejtohen me një apel për bashkëpunim.

  Për autorët e ftuar nga „Frankfurter Allgemeine Zeitung” të një artikulli publikuar në numrin e së mërkurës (03.02) ka ardhur koha për një bazë të re të përbashkët.

  Pandemia Corona, sipas ...

 • Gjykata urdhëron dënim me burg për opozitarin rus Alexei Navalny

  2 Shkurt, 2021

  Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny në seancën kundër tij në një Gjykatë të MoskësNjë gjykatë ruse në Moskë urdhëroi sot dënim me burg prej më shumë se 2 vite e gjysmë për kritikun më të ashpër të Kremlimit, Alexei Navalny, nën akuzat e shkeljes së rregullave të një dënimi me kusht të vitit 2014, gjatë kohës sa po ...

 • OBSH vazhdon hetimet mbi origjinën e COVID-it

  2 Shkurt, 2021

  OBSH HubeiNjë ekip shkencëtarësh të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që po zhvillon hetime rreth origjinës së koronavirusit të ri, vizitoi të hënën një qendër të kontrollit të sëmundjeve në provincën Hubei të Kinës, një institucion kyç në menaxhimin e hershëm të shpërthimit të virusit. Virusi u shfaq për herë të parë në kryeqytetin e kësaj province në Wuhan, në ...

 • Inflacioni: Rritje masive e çmimeve të ushqimeve në Turqi

  1 Shkurt, 2021

  Pemeshites IstambullRritja dramatike e çmimeve të artikujve ushqimorë në Turqi po e rëndon gjendjen ekonomike të qytetarëve. Ekspertët bëjnë qeverinë përgjegjëse, por presidenti turk ua vë fajin sipërmarrësve dhe botës së jashtme.

  Nuk është gjë e re që ekonomia turke vuan nga kriza. Prej dy vjetësh lira turke ndodhet në rënie. Kundër kësaj gjendjeje në fund të vitit të kaluar presidenti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"