LAJMET NGA BOTA

 • BREXIT, Çfarë do të ndodhë?

  12 Mars, 2019

  BrexitPër Britaninë, dalja nga BE-je me një marrëveshje tranzicioni do të jetë e ashpër në vetëvete, një riorganizim sizmik që do të ndërpresë lidhjet e biznesit, ekonomisë, sigurisë, ligjeve, kulturës dhe politikës që janë thelluar prej mbi gjysmë shekulli, duke e futur Britaninë në Evropë dhe Evropën në Britani.

  Për tre milionë europianët e kontinentit që jetojnë në Britani ...

 • Pse qeveritë e Ballkanit dëmtojnë ambjentin për HEC-et

  9 Mars, 2019

  hecNë Parlamentin Evropian u mblodhën për të kërkuar mbështetje për mbrojtjen e lumenjve aktivistë nga i gjithë Ballkani.

  Në mbështetje të grupit të së Majtës Evropiane dhe të së Gjelbrës Nordike në Parlamentin Evropian, të enjten (07.03) në Bruksel u mblodhën për të kërkuar mbështetje për agjendën e tyre aktivistë për mbrojtjen e lumenjve nga i gjithë Ballkani.

  Personazhe të filmave ...

 • “Siguria në Ballkan është shumë e brishtë”, flet komandanti i forcave të SHBA-së

  6 Mars, 2019

  Curtis-M.-ScaparrottiSituata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe vendet e Ballkanit janë shënjestra kryesore të ndikimit malinj të Rusisë, ka thënë komandanti i forcave të SHBA-së në Evropë, Curtis M. Scaparrotti, gjatë një dëshmie para komitetit për Forca të Armatosura të Senatit amerikan.

  Scaparrotti, i cili gjithashtu është komandant Suprem i Aleancës i NATO-s në Evropë, e ka ...

 • Hetimet ndaj presidentit Trump mbi lidhjet me Rusinë

  6 Mars, 2019

  CohenIsh-avokati personal i presidentit Donald Trump, Michael Cohen, kthehet të dëshmojë të mërkurën përpara Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për çështje të Zbulimit, të drejtuar nga demokratët, që këtë javë filloi hetime të reja ndaj të administratës së presidentit Trump.

  Michael Cohen dëshmoi tri herë në Kongres javën e kaluar, duke folur në seanca të veçanta në komisionet e zbulimit ...

 • Një mënyrë e re e luftimit të vjedhjes së identitetit në internet

  6 Mars, 2019

  me celularA mund të na ndihmojë mënyra se si e mbajmë celularin për të luftuar vjedhjet e identitetit apo mashtrimet në internet? Ekspertët e sigurisë mendojnë kjo është e mundur. Masat e sigurisë biometrike siç janë lexuesit e gjurmëve të gishtave janë një mjet me rëndësi për të luftuar mashtrimet, por një masë tjetër mbrojtëse përfshin biometrinë pasive, ...

 • Gratë imigrante në teknologji

  6 Mars, 2019

  MarketBeamSilicon Valley, ku kanë selinë kompanitë Apple, Facebook dhe Google, është një qendër e fuqishme e ekonomisë amerikane, që mbështet kompani teknologjike me ndikim global. Por pas këtyre markave të famshme amerikane qëndrojnë shumë gra imigrante që luajnë një rol të fuqishëm. Në prag të 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, korrespondentja e Zërit të Amerikës Deana Mitchell ...

 • Në Europë do të hiqet ndryshimi i orës

  5 Mars, 2019

  oraNë vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet.

  Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Europian. Komisionet përkatëse të Parlamentit të BE duan që deputeti europian i CDU-së, Peter Liese të ...

 • Lufta e parë kibernetike e botës

  4 Mars, 2019

  kibernetikKundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert.

  Sipas një raportimi të gazetës amerikane “Washington Post”, komandoja kibernetike e ushtrisë amerikane e krijuar pak më kohë më parë e bllokoi tërësisht në ditën e zgjedhjeve për ...

 • Tërmet për Trumpin? Raporti i hetuesit të posaçëm është gati

  4 Mars, 2019

  trumpSipas njoftimeve në media, hetuesi i posaçëm, Robert Mueller e ka gati raportin për përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale 2016. Cilat mund të jenë pasojat për Donald Trump?

  Që në fillim duhet thënë se prej muajsh qarkullojnë spekulimet, se hetuesi i posaçëm amerikan, Robert Mueller është gati duket e përfunduar raportin e tij hetimor për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale ...

 • Çështja Huawei dominon në Kongresin e Teknologjisë në Barcelonë

  27 Shkurt, 2019

  HuaweiRobotët, makinat, dronët dhe pajisjet e lojrave virtuale të lidhura me rrjetin 5G janë ndër mijëra mjetet futuriste të paraqitura në Kongresin Botëror të Teknologjisë këtë vit në Barcelonë. Megjithëse ekziston një entuziazëm i madh për mënyrën se si teknologjia e telefonave celularë 5G do të transformojë jetën tonë të përditshme,

  konferenca është lënë në hije nga mosmarrëveshjet mes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"