LAJMET NGA BOTA

 • Ekspertët: Vaksina për Covid-19 mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

  1 Gusht, 2020

  vaccineNë Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të rriten rastet e koronavirusit. Krizat politike, ekonomike dhe shëndetësore janë një burim shqetësimi i vazhdueshëm për ligjvënësit amerikanë. Por ekspertët kryesorë të shëndetit publik në vend kishin disa lajme inkurajuese të premten, duke i thënë një komisioni të Kongresit ...

 • Mision i ri i NASA-s për të dërguar anije hapësinore në Mars

  1 Gusht, 2020

  MarsUlja në Mars është pjesa më e rrezikshme dhe e vështirë e dërgimit të një anijeje hapësinore në planetin e kuq. Koha që duhet për t’u ulur në sipërfaqen marsiane, është përshkruar shpesh si “shtatë minuta terror”. Anija hapësinore Perserverance, që niset (u nis) më 30 korrik, është përpjekja e radhës për një mision në Mars. Për fat të mirë, NASA ...

 • Virgin Galactic më pranë udhëtimeve turistike në hapësirë

  1 Gusht, 2020

  Virgin GalacticKompania Virgin Galactic tregoi për herë të parë për publikun brendësinë e kabinës së anijes së saj të hapësirës, ndërsa testimi i saj është në fazat e fundit, në qendrën Spaceport America për nisjet në hapësirë në jug të shtetit Nju Meksiko. Virgin Galactic emëroi kohët e fundit një ish-drejtues të Disney-it si zyrtarin më të lartë ekzekutiv ndërsa kompania ...

 • Alcajmeri mund të zbulohet përmes një analize të gjakut

  1 Gusht, 2020

  AlcajmerStudimet mbi një analizë eksperimentale të gjakut për sëmundjen Alcajmer tregojnë se ajo është shumë e saktë të dallojë njerëzit e prekur nga sëmundja, thonë shkencëtarët. Ky zbulim po shton shpresat për një mënyrë të thjeshtë dhe të besueshme në diagnostikimin e kësaj forme të sëmundjes mendore në të ardhmen. Hulumtuesit thonë se zbulimi është një qasje e re e cila ...

 • Shumë qytete evropiane kanë forcuar masat kundër Coronas

  31 Korrik, 2020

  BelgjikNë Gjermani, sipas Institutit Robert Koch, Zyrat e Shëndetit Publik raportuan 870 infektime të reja me virusin Corona brenda një dite. Holanda, Franca dhe Anglia ashpërsojnë masat kundër Coronas.

  Për shkak të rritjes së madhe të numrit të infektimeve, shumë qytete evropiane kanë forcuar përsëri masat kundër virusit Corona.

  Në Holandë, që nga e mërkura, në Amsterdam dhe Roterdam do të jetë e detyrueshme ...

 • Pasojat e mundshme të tërheqjes së trupave amerikane nga Gjermania

  30 Korrik, 2020

  baza shba ne GjermaniShtetet e Bashkuara po tërheqin thuajse 12 mijë trupa nga Gjermania, pas thirrjes së Presidentit Donald Trump për të reduktuar praninë ushtarake amerikane jashtë vendit. Departamenti i Mbrojtjes thotë se kjo lëvizje do ta forcojë sigurinë amerikane, por kritikët e shohin këtë hap si ndëshkim për një vend që zoti Trump e ka kritikuar se nuk ka plotësuar ...

 • NASA lëshon me sukses drejt Marsit sondën robot

  30 Korrik, 2020

  sonda robot mars nasaAgjencia amerikane e Hapësirës NASA lëshoi sot me sukses nga Cape Canaveral i Floridës sondën robot Perserverance, një mekanizëm i gjeneratës së ardhshme që do të kërkojë gjurmë të mundshme jete në planetin Mars, fqinjin më të afërt të Tokës.

  Sonda është vendosur në majë të raketës së fuqishme Atlas 5 dhe pritet të arrijë platenin e kuq në ...

 • Kongresmeni Gohmert rezulton pozitiv për koronavirus

  30 Korrik, 2020

  Kongresmeni GohmertKongresmeni amerikan Loui Gohmert i shtetit të Teksasit thotë se ka rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Republikani Gohmert ishte parë kohët e fundit pa maskë në ndërtesën e Kongresit. Gjatë seancës dëgjimore të Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve me Prokurorin e Përgjithshëm William Barr, zoti Gohmert u vu re që nuk e përdorte maskën mbrojtëse.

  Pasi doli lajmi për zotin ...

 • Detyrim për test corone në Gjermani, por si funksionon ai?

  29 Korrik, 2020

  kontrollShqipëri, Kosovë, Serbi, Turqi, SHBA, etj.: Kush do të vijë në Gjermani nga një vend që ndodhet në listën me 130 vende të konsideruara si zona rreziku duhet të testohet për Coronën. Detyrimi hyn në fuqi javën e ardhshme.

  Kush duhet të testohet?

  Testet e Coronës do jenë të detyrueshëm për të gjithë ata, që duan të hyjnë në Gjerman nga një zonë ...

 • Zyrtarët amerikanë: Zbulimi rus përhap dizinformim përmes faqeve elektronike në anglisht

  29 Korrik, 2020
  info rus
  Faqja elektronike, InfoRos

Qendra Informative Shqiptare "Liria"