LAJMET NGA BOTA

 • Donald Trump: SHBA jo më “polici i botës”

  28 Dhjetor, 2018

  trumpQë nga marrja e postit, presidenti amerikan nuk ishte shfaqur tek trupat amerikane jashtë vendit, deri në vizitën e së mërkurës në Irak. Por këtë vizitë Donald Trump e përdori për një mesazh të qartë.

  Shtetet e Bashkuara “nuk mund të jenë më polici i botës”, tha presidenti amerikan, Donald Trump të mërkurën (26.12)  në bazën ajrore amerikane Al-Asad në ...

 • Trump vendos të tërhiqet nga Siria, por kush po lufton atje, dhe për çfarë?

  20 Dhjetor, 2018

  SiriaKonflikti është ndarë praktikisht midis katër palëve, (Asadit, ISIS-it, Rebelëve dhe Kurdëve) dhe secila palë ka mbështetës të huaj, respektivisht: 1) Asadi ka Rusinë, Iranin, Hezbollahun; 2) Rebelët kanë SHBA-në Turqinë, Vendet e Gjirit, Jordaninë; 3) Kurdët kanë SHBA-në ; 4) ISIS ka luftëtarët e huaj, ekstremistë islamikë.

  Dhe mbështetësit e huaj as nuk bien dakord me njëri-tjetrin se për ...

 • SHBA, sanksione të reja ndaj Rusisë për ndërhyrjen në zgjedhje

  20 Dhjetor, 2018

  departamenti i thesaritDepartamenti i Thesarit, Uashington

  Administrata Trump vendosi sanksione të reja ndaj zyrtarëve dhe subjekteve ruse lidhur me ndërhyrjen në zgjedhje si dhe rreth atyre që departamenti i Thesarit i quan aktivitete të tjera “keqdashëse”.

  Ato përfshijnë dyshimet rreth tentativës për vrasjen e një ish-agjenti rus dhe vajzës së tij në Britani.

  Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ...

 • Presidenti Trump ndryshon rrjedhën e politikës amerikane në Siri

  20 Dhjetor, 2018

  trumpMe një koment të vetëm në Twitter, Presidenti Donald Trump i la të habitur shumë njerëz në Uashington, duke ndryshuar rrjedhën e politikës amerikane në Siri dhe njëkohësisht, duke shpallur përfundimin e luftës kundër kalifatit të vetshpallur të grupit terrorist Shteti Islamik. Dhe, ndërsa zyrtarët amerikanë përpiqen të shpjegojnë arsyet për këtë ndryshim, shumë pyetje mbeten pa përgjigje. ...

 • Liria e Shtypit në botë gjatë vitit 2018

  20 Dhjetor, 2018

  Liria e shtypitLiria e shtypit përballet me kërcënim në rritje në mbarë globin, bazuar në raporte të grupeve që mbikqyrin aktivitetin mediatik si Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve dhe Gazetarët Pa Kufij. Të dyja këto organizata thonë se numri i gazetarëve të vrarë, të rrëmbyer apo të ndaluar gjatë detyrës u rrit në vitin 2018.

  Në prill, një ...

 • Ish-këshilltari i Departamentit të Shtetit ngre alarmin: Territoret shqiptare janë të synuara nga Rusia, veçanërisht Kosova

  20 Dhjetor, 2018

  Putin-Rusia është e hidhëruar nga ndikimi gjithnjë në rritje i Perëndimit në Ballkan dhe veçanërisht në Kosovë. Pavarësisht nga lidhjet historike ndërmjet Rusisë dhe Serbisë dhe një trashëgimie të përbashkët sllave dhe ortodokse, Rusia ishte shumë e dobët ekonomikisht dhe ushtarakisht për të kundërshtuar ndërhyrjen e NATO-s ...

 • Ndalohet hyrja në SHBA e të dyshuarit serb për vrasjen e vëllezërve Bytyçi

  20 Dhjetor, 2018

  Goran RadosvalevicDepartamenti amerikan i shtetit i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish gjeneralit të policisë serbe, Goran Radosvaleviç, i njohur si Guri, për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e tre shqiptaro amerikanëve në vitin 1999.

  Vendimi është marrë në bazë të një ligji që i mundëson sekretarit të shtetit që kur ...

 • Paris, Budapest, Tiranë: Po proteston gjysma e Evropës?

  18 Dhjetor, 2018

  Protesta TiraneNë Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës së shtetit. Në Gjermani ka pasur protesta të para të ‘jelekëve të verdhë’. Quo Vadis Europë?

  Protesta studentore në Tiranë

  Nëse sheh vetëm fotot, mund të mendosh, se deti i dritave të Budapestit është spektakël soditës për Krishtlindje. Por njerëzit ...

 • Virgin Galactic arrin kufirin e hapësirës

  15 Dhjetor, 2018
  Virgin GalacticVirgin Galactic reaches space for the first time during its 4th powered flight from Mojave, Calif.

  Një anije kozmike turistike mbërriti në buzë ...

 • Projekt për ndriçimin e zonës së Çernobilit

  15 Dhjetor, 2018

  panel ChernobilVisitors examine solar panels during the official opening ceremony of the new one-megawatt power plant next to the now sealed Chernobyl nuclear plant in Chernobyl, Ukraine, Oct. 5, 2018.

  Tridhjetë e dy vjet pas fatkeqësisë më të rëndë bërthamore të të gjitha kohërave, zona rreth centralit bërthamor të Çernobilit në Ukrainë po tregon shenja jete ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"