LAJMET NGA BOTA

 • “Impeachment” tjetër kundër Trumpit?

  11 Janar, 2021

  TrumpShumica e demokratëve dhe të paktën një republikan kanë kërkuar që të hënën (11.01.) të fillojë procesi i largimit të Trumpit nga posti i presidentit. Ai fajësohet për nxitje dhune në Kongres.

  Kongresmeni i Kalifornisë Ted Lieu ka bërë të ditur se ai shpreson që zëvendëspresidenti Mike Pence t’i referohet amendametit të 25-të, ose që demokratët të nisin procedurën për ...

 • Vënia në punë e TAP: Konkurrencë për gazin rus në Ballkan

  10 Janar, 2021

  TAP AdreatikTre zhvillime në ndërrimin e viteve do të kenë efekt afatgjatë në biznesin e koncernit Gazprom në Europën Juglindore, me pasoja edhe në tregun e BE-së. Kush fiton dhe kush humbet?

  Me ndërrimin e viteve në tregun e gazit në Europën Juglindore pati tre zhvillime me rëndësi që do të kenë vazhdë të gjatë pasojaash: Më 1 janar presidenti ...

 • Ushqime “superfood” nga Gjermania

  9 Janar, 2021

  Superfood“Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  “Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  Në fillim të ...

 • Biden: I takon Kongresit të vendosë nëse do të ngrejë akuza kundër Presidentit Trump

  9 Janar, 2021

  BidenPresidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se ai kishte besuar për një kohë të gjatë se Presidenti Donald Trump nuk ishte i aftë për detyrën, por se i takon Kongresit të vendosë nëse do të ngrejë për së dyti akuza për shkarkimin e presidentit.

  Zoti Biden u tha gazetarëve në një konferencë shtypi se ai ishte ...

 • SHBA, 4,085 vdekje nga Covid-19 të enjten

  8 Janar, 2021

  FauciShtetet e Bashkuara shënuan një rekord të ri me 4,085 vdekje nga Covid-19 të enjten.

  Eksperti i sëmundjeve infektive Anthony Fauci i tha se ai beson se “gjërat do të përkeqësohen gjatë muajit janar”. Ky është rezultat, tha ai, i “udhëtimeve të sezonit të festave dhe grumbullimeve të zhvilluara gjatë asaj periudhe “.

  Fauci tha gjithashtu se ai besonte se kjo ...

 • Pelosi, thirrje për heqjen e Presidentit Donald Trump

  7 Janar, 2021

  TrumpKryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se pret një vendim të shpejtë nga ana e Nënpresidentit Mike Pence nëse ai do të aktivizojë amerndamentin e 25-të të Kushtetutës për ta hequr zotin Trump nga detyra.

  Presidenti Donald Trump po përballet me thirrje në rritje për largimin nga posti, një ditë pas trazirave në Kapitol të shkaktuara nga mbështetës ...

 • Ndërsa Shtetet e Bashkuara tronditen nga dhuna në Kapitol, Rusia shijon shfaqjen

  7 Janar, 2021

  Pro-Trump protesters tear down a barricade as they clash with Capitol PoliceNdërsa qeveritë në të gjithë botën kanë shprehur zemërim dhe trishtim rreth trazirave që përfshinë ndërtesën e Kongresit amerikan të mërkurën, Rusia pati një reagim tjetër – të dyzuar mes shfajësimit dhe dyshimit.

  “Festa e demokracisë ka përfunduar”, tha Konstantin Kosachev, kreu i komitetit të punëve të jashtme në ...

 • Lockdown në Gjermani shtyhet dhe përforcohet

  6 Janar, 2021

  MerkelPrej ditësh u diskutua për shtyrjen e masave kufizuese ndaj koronavirusit. Tani kancelarja Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord për ashpërsimin e rregullave. Gjendja është dramatike, u tha në Berlin

  Në krizën e koronavirusit kancelarja kristiandemokrate Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve vendosën për masa më të rrepta kufizuese: Federata dhe landet do të kufizojnë edhe më tej lirinë ...

 • Gjermania në prag të zgjatjes së kufizimeve për koronën

  5 Janar, 2021

  LockdownPolitikanët drejtues në Gjermani janë pro zgjatjes së masave kufizuese për koronën pas 10 janarit. Po sa do të zgjasë lockdown-i?

  “Për shkak të shifrave ende shumë të larta, është e nevojshme që masat dhe kufizimet të zgjaten edhe më tej,” tha Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn. Aktualisht në njësitë e kujdesit intensiv është arritur numri maksimal i pacientëve ...

 • OBSH e zhgënjyer që Kina bllokoi ekipin shkencor ndërkombëtar

  5 Janar, 2021

  OBSHOrganizata Botërore e Shëndetësisë shprehu zhgënjim që zyrtarët kinezë nuk miratuan lejet për futjen në vend të një ekipi shkencëtarësh ndërkombëtarë për të analizuar origjinën e koronavirusit.

  Në konferencën e përjavshme të OBSH-së të martën në Gjenevë, Drejtori i Përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se është “shumë i zhgënjyer” që Kina nuk kishte autorizuar futjen e ekipit shkencor, një pjesë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"