LAJMET NGA BOTA

 • Tërmeti godet rëndë Kroacinë

  29 Dhjetor, 2020

  Petrinja termetKroacia u trondit brenda dy ditësh nga lëkundje të forta tërmeti. Tërmeti (29.12) arriti një forcë prej 6,4 të shkallës Richter duke shkaktuar dëme në qytetin e vogël Petrinja, 45 km në juglindje të Zagrebit.

  Një tërmet i fortë tronditi Kroacinë të martën (29.12) në mesditë duke shkaktuar dëme materiale, ndërkohë që ende nuk është e qartë për numrin ...

 • Tërmet i fuqishëm në Kroaci, dëmtime dhe lëndime

  29 Dhjetor, 2020

  Termet KroaciNjë termet me magnitudë 6.4 goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë lënduar. Filmimet tregojnë njerëz që shpëtohen nga rrënojat pranë epiqendrës së tërmetit.

  Qendra Gjermane për Kërkime Gjeoshkencore (GFZ) thotë se termeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash. Kanali televiziv N1 njoftoi se epiqendra ishte në qytetin Petrinja, rreth 50 kilometra nga ...

 • Vaksina e Novavax-it futet në fazën e fundit të testimit

  29 Dhjetor, 2020

  Vaksina NovavaxKompania amerikane Novavax është futur në fazën e fundit të testimit të një vaksine që lufton COVID-19-n, ndërsa shtetet po përballen me furnizime të pamjaftueshme me ato vaksina që kanë marrë tashmë autorizimin.

  Shtetet e Bashkuara kanë autorizuar përdorimin për raste emergjente të dy vaksinave, njëra e prodhuar nga kompanitë Pfizer/BioNTech dhe tjetra nga Moderna, por për disa muaj ...

 • Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit

  29 Dhjetor, 2020

  VaksinaKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm nëse vendet shqyrtojnë dhe testojnë në mënyrë efektive, do ...

 • Varianti i ri i virusit korona nis të përhapet në të gjithë botën

  28 Dhjetor, 2020

  covid 19 Los Angeles USAVarianti i virusit korona i zbuluar në Britaninë e Madhe thuhet se është deri në 70 për qind më ngjitës. Gjithnjë e më shumë vende në të gjithë botën po raportojnë rastet e para të infektimeve me mutacionin e ri.

  Në kryeqytetin spanjoll Madrid mutacioni u konstatua në katër vetë, tha zëvendësministri i shëndetësisë, Antonio Zapatero, ...

 • Gjermania fillon vaksinimin

  27 Dhjetor, 2020

  qendra e vaksinimitNë të gjithë Gjermaninë filloi sot (27.12) vaksinimi. Të shtunën vaksina u shpërnda në qendrat e vaksinimit në lande. Vëmendje do t‘i kushtohet sidomos regjistrimit të efekteve të mundshme anësore.

  Federata shpërndau disa dhjetëra mijëra doza vaksine të firmës BioNTech në rreth 27 qendra magazinimi në landet gjermane. Nga aty vaksina, sipas planifikimit, dërgohet në qendrat e vaksinimit ...

 • Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus

  27 Dhjetor, 2020

  Shefi MadridPandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e para të vaksinës kundër ...

 • Varianti i ri i koronavirusit përhapet edhe në Suedi

  26 Dhjetor, 2020

  International ArrivalsVarianti i ri i koronavirusit që po qarkullon në Britani u zbulua edhe në Suedi. Një udhëtar nga Mbretëria e Bashkuar u sëmur pas mbërritjes në Suedi dhe rezultoi pozitiv, tha të shtunën Agjencia Suedeze e Shëndetësisë.

  Zyrtarët thanë se udhëtari, i cili nuk është identifikuar me emër, është mbajtur i izoluar pas mbërritjes në Suedi dhe se deri ...

 • Planet e Evropës për vaksinimin kundër COVID-19

  24 Dhjetor, 2020

  Kompania amerikane Pfizer, në bashkëpunim me atë gjermane, BioNTech po përgatiten që të dërgojnë 12.5 milionë doza të vaksinës që kanë prodhuar kundër koronavirusit në vendet e Bashkimit Evropian.

  Shtetet e BE-së, përfshirë Gjermaninë, Francën, Austrinë dhe Italinë, planifikojnë që të nisin vaksinimin prej 27 dhjetorit, teksa Evropa po mundohet që të zë hapin e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë, shtete këto që më herët gjatë këtij ...

 • Pfizer, marrëveshje me SHBA për 100 milion vaksina shtesë

  23 Dhjetor, 2020

  69 degrees Celsius as workers move boxes containing the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccineThe temperature on a freezer reads -69 degrees Celsius as workers move boxes containing the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine to be shipped at the Pfizer Global Supply Kalamazoo manufacturing plant in Portage, Mich., Sunday, Dec. 13, 2020.

  Kompanitë Pfizer dhe BioNTech do të furnizojnë SHBA me 100 milionë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"