LAJMET NGA BOTA

 • Fëmijët nuk mësojnë më shpejt se të rriturit

  3 Prill, 2018

  degjimi mesimiFranca vendos arsimin e detyrueshëm për trevjeçarët. Por a është ky fillim i hershëm vërtetë më i mirë për fëmijët? Dhe a mësojnë ata më shpejt se të rriturit?

  Fati i Francës varet nga sistemi arsimor, thotë Presidenti Macron. Prandaj duke nisur nga muaji shtator arsimi parashkollor do të jetë i detyrueshme për të gjithë fëmijët. Në vend që ...

 • Kina rrit tarifat ndaj importeve nga SHBA

  2 Prill, 2018

  KinaKina ka rritur me 25 për qind taksat ndaj importeve amerikane, për produkte ushqimore, si mishi i derrit, frutat e mallra të tjerë, duke e çuar totalin e taksave në 3 miliardë dollarë.

  Tarifat që hynë në fuqi sot, i bëri të njohura Ministria e Financave e Kinës, përmes një deklarate, ku thuhej se ky vendim ishte përgjigje ndaj rritjes ...

 • Polemika mbi gazsjellësin Nord Stream 2

  1 Prill, 2018

  Nord Stream 2Disa shtete të Evropës Lindore kanë ngritur kundërshtimin e tyre ndaj një gazsjellësi të ri që lidh Rusinë me Gjermaninë. Projekti ‘Nord Stream 2′ do të sjellë gazin rus drejtpërsëdrejti në Evropën perëndimore – por kritikët thonë se kjo do të rrisë varësinë nga Rusia dhe do të pasurojë firmat e saj shtetërore të energjisë në ...

 • Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik

  31 Mars, 2018

  erdoganSipas shifrave zyrtare ekonomia turke u rrit vitin e kaluar më shpejt se ajo kineze – pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme dhe problemeve të shumta. Por ka dyshime për statistikat.

  Ekonomia turke u rrit në vitin 2017 me 7.4 për qind nga një vit më parë, njoftoi së fundimi (29.03) Enti turk i Statistikave në Ankara. Një vit më ...

 • E adhmja e Rusisë – komente të analistëve

  28 Mars, 2018

  PutinRezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 18 marsit në Rusi, sollën pak surpriza si për rusët, edhe për Perëndimin. Presidenti Vladimir Putin do të vazhdojë ta drejtojë vendin në 6 vjetët e ardhshëm. Por ndërsa Kremlini këmbëngul se zgjedhjet ishin të drejta dhe transparente, një numër analistësh për Rusinë kanë shprehur shqetësim dhe parashikojnë një krizë vazhdimësie në vitin ...

 • Zuckerberg kërkon publikisht falje, por kjo nuk mjafton

  28 Mars, 2018

  fb“Ju premtoj se do punojmë më mirë në të ardhmen,” shkroi drejtori ekzekutiv i Facebook Zuckerberg në gazeta. Por falja me shkrim me sa duket nuk është e mjaftueshme.

  Përmes reklamave në gazeta Mark Zuckerberg kërkoi publikisht falje  për skandalin mbi përdorimin e paautorizuar të të dhënave të miliona përdoruesve të Facebook.

  “Ju ndoshta keni dëgjuar se aplikacioni i një kuici ...

 • SHBA, nisin hetimet ndaj Facebook-ut

  27 Mars, 2018

  fbKomisioni federal amerikan i Tregtisë njoftoi të hënën se po heton lidhur me praktikat e kontrollit të privatësisë nga ana e gjigandit të medias sociale, Facebook. Vendimi vjen pas raportimeve se të dhënat personale të dhjetëra miliona përdoruesve të Facebook-ut u kompromentuan nga kompania britanike e profilizimit të votuesve “Cambridge Analytica”.

  Njoftimi i agjencisë së konsumatorëve i uli çmimet e ...

 • Evropa përballë Rusisë: Ortek dëbimesh të diplomatëve rusë

  27 Mars, 2018

  debimi i diplomateve rusShumë vende të Bashkimit Europian iu bashkuan të hënën SHBA-ve për të dëbuar dhjetra diplomatë rusë në një kundërpërgjigje të koordinuar për helmimin më 4 mars në Britani me lëndë kimike nervore të një ish agjenti të dyfishtë rus. Qeveria britanike ia ka hedhur fajin Rusisë dhe ka akuzuar Kremlinin se ishte ai që e ka ...

 • Librat klasikë në versionin virtual

  27 Mars, 2018

  librat klasik version virtualLibrat klasikë për fëmijë po përditësohen për shekullin e 21-të, pasi studiuesit britanikë kanë filluar testimin e një projekti që do të sillte versione tre dimensionale të tregimeve për fëmijë në platformat e lojrave elektronike.

  Bota mistike e librit klasik “Treasure Island” vjen në jetë në iPad-in e 9-vjeçarit Dylan.

  Është pjesë e një projekti të studiuesve ...

 • Aksion i koordinuar i Perëndimit kundër diplomatëve rusë

  27 Mars, 2018

  Heiko MaasGjermania e shtete të tjera dëbojnë diplomatë rusë. Shkak është atentati me helm kundër ish-agjentit të dyfishtë rus Skripal në tokën britanike. Perëndimi bën përgjegjës për këtë Rusinë.

  Ministria e Jashtme gjermane deklaroi se i dëbon katër diplomatët rusë në lidhje me helmimin e ish-agjentit rus. Disa shtete të tjera perëndimore e ndjekin këtë hap. Ministri i Jashtëm gjerman, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"