LAJMET NGA BOTA

 • Angela Merkel: ‘kjo pandemi është katastrofa e shekullit’

  21 Janar, 2021

  Angela MerkelKancelarja gjermane theksoi në konferencën e shtypit se infektimet po ulen, por virusi mbetet i rrezikshëm. Ajo u shpreh optimiste për marrëdhëniet me SHBA.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ka arsye për optimizëm në këtë “fazë të vështirë të pandemisë”, por Gjermania duhet të punojë së bashku me BE për të parandaluar përhapjen e varianteve të reja të ...

 • Mutacionet e koronavirusit : A ngjitet sëmundja edhe nga të shëruarit dhe të vaksinuarit?

  21 Janar, 2021

  CoronavirusShqetësime ka ngjallur më shumë varianti brazilian i Coronës, tek i cili reagimi imunitar i trupit nuk arrihet as kur njeriu e ka bërë vaksinën ose është shëruar nga infeksioni.

  Për një kohë të gjatë nuk u analizua me saktësi për të parë llojin e virusit të Coronës, me të cilin ishin infektuar të sëmurët me COVID-19.  Por disa vende ...

 • Klima, koronavirusi e muri kufitar mes urdhrave ekzekutivë të Presidentit Biden si dhe sot shpalos planin kundër koronavirusit

  21 Janar, 2021

  BidenTë mërkurën Presidenti Joe Biden nënshkroi një seri urdhrash ekzekutivë dhe ndërmori një seri veprimesh të tjera të cilat synojnë të menaxhojnë krizën e koronavirusit dhe të zhbëjnë një numër politikash të miratuara gjatë administratës së ish-Presidentit Donald Trump.

  Nuk ka ditë më të mirë për të nisur sesa sot“, u tha Presidenti Biden gazetarëve gjatë nënshkrimit të vendimeve, disa ...

 • Parlamenti Evropian: Të ndalet ndërtimi i “Nord Stream 2″

  21 Janar, 2021

  Nord Stream 2Ligjvënësit e Bashkimit Evropian pritet të miratojnë të enjten një rezolutë, e cila u bën thirrje vendeve të bllokut të ndalin punimet për ndërtimin e gazsjellësit Nord Stream 2, projekt që do të siguronte furnizimin me gaz natyror të Evropës nga Rusia. Ky zhvillim vjen si përgjigje ndaj arrestimit të kritikut të Kremlinit Aleksei Navalni.

  Pas kthimit të ...

 • Betimi i Bidenit: Gjithçka ndryshe në Uashington

  20 Janar, 2021

  KapitolQindra mijëra spektatorë vijnë zakonisht në ceremoninë e marrjes së postit nga Presidenti i SHBA. Por në ceremoninë e Bidenit të mërkurën, Uashingtoni i ngjan një “baze ushtarake”.

  Uashingtoni, një qytet në gjendje të jashtëzakonshme. Pas ngjarjeve të 6 janarit, kur një numër i vogël policësh jashtë Kapitolit u vunë poshtë nga kryengritës të dhunshëm, frika e trazirave në ditët ...

 • Gjermania përforcon masat kufizuese ndaj koronavirusit

  20 Janar, 2021

  MerkelSi do të ecet më tej në Gjermani në luftën kundër pandemisë? Për këtë kancelarja Angela Merkel u konsultua me kryeministrat e landeve federale në një seancë maratonë prej më shumë se shtatë orësh.

  Rezultatet e para të bëra publike të takimit janë:

  Masat kufizuese që ishin në fuqi deri në fund të janarit do të shtyhen deri më 14 shkurt. ...

 • Joe Biden inaugurohet sot si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara

  20 Janar, 2021

  Biden HarrisJoe Biden do të jetë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të mërkurën, ndërsa Kamala Harris, bëhet gruaja e parë që shërben si nënpresidente, kur të dy të bëjnë betimin në mesditë (sipas kohës amerikane) në një inaugurim më modest për shkak të pandemisë së koronavirusit.

  Do të mungojë turmat e zakonshme prej qindra mijëra pjesëmarrësve që shtrihen ...

 • Navalny – i vetëm kundër Kremlinit të plotfuqishëm

  19 Janar, 2021

  Navalny në stacionin e policisë, 18 janar 2021Navalny në stacionin e policisë, 18 janar 2021

  Kthimi i Aleksej Navalnyt në Rusi ishte një veprim i guximshëm. Por kundërshtari më i rrezikshëm i Putinit vështirë se do ta çojë përpara opozitën në Rusi, mendon Juri Rescheto.

  Së pari lajmi i mirë – nga këndvështrimi i të gjithë kundërshtarëve të Putinit: ...

 • Evropa kërkon lirimin e Navalnit, thirrjet për sanksione ndaj Kremlinit

  19 Janar, 2021

  Alexei NavalnyUdhëheqësit perëndimorë po kërkojnë lirimin e drejtuesit të opozitës ruse Aleksei Navalni, i cili u arrestua të dielën pasi mbërriti në Moskë nga Gjermania, ku ndodhej për trajtim mjekësor. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell sjell më shumë detaje.

  Pas më pak se 24 orë nga kthimi i tij në Rusi, udhëheqësi i opozitës ruse Aleksei Navalni u ...

 • Kreu i OBSH-së: Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat

  19 Janar, 2021

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH Tedros Adhanom GhebreyesusKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19.

  Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nuk është “e drejtë që më të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"