LAJMET NGA BOTA

 • Përpjekja për vaksinën kundër virusit Corona: deri ku ka avancuar?

  5 Maj, 2020

  korona vizatimZhvilluesit e vaksinave po ndjekin qasje të ndryshme: vaksinat joaktive, vaksinat e gjalla dhe vaksinat e ADN-së. Cili është ndryshimi midis tyre? Dhe kur do të jetë më në fund gati vaksina?

  Që nga fillimi i këtij viti, ndërmarrjet farmaceutike dhe institutet në të gjithë botën kanë bërë hulumtime në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër virusit Corona ...

 • Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve

  4 Maj, 2020

  RooseveltKoronavirusi u ka marrë jetën mbi 244 mijë vetëve shkallë globale Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit 3 Maj, 2020

  frei” Kush nuk mund të shprehë mendimin e tij,
  ai nuk mund t’i nxisë të tjerët të mendohen.

  Nëse njeriu nuk mund të shprehë mendimin e tij,
  atëherë mendimi që qarkullon shndërrohet në doktrinë.

  Ai që  lejon të qarkullojë vetëm mendimin e tij,
  ai nuk  ka një mendim, por një ideologji.

  Kush thotë vetëm, ...

 • Zbulimi i SHBA: Virusi nuk është krijuar në një laborator kinez

  1 Maj, 2020

  test covid19Agjencitë amerikane të inteligjencës po hedhin poshtë të paktën një teori në lidhje me origjinën e koronavirusit, duke thënë se provat tregojnë se virusi nuk është krijuar në një laborator kinez.

  Por zyrtarët thonë se ata ende po shqyrtojnë nëse shpërthimi, i cili filloi në Kinë, u shkaktua nga kontakti njerëzor me kafshët apo nëse u përhap si ...

 • Gjermania lehtëson rregullat për Coronën

  1 Maj, 2020

  MerkelEdhe pse në Gjermani po lehtësohen rregullat kancelarja Merkel paralajmëroi që askush nuk duhet të flejë në dafina dhe të kujtojë se tani gjendja është e sigurt.

  Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord për lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve për pandeminë e koronavirusit. Pas diskutimeve Merkel tha në Berlin se sheshet e lojërave për fëmijë dhe institucione ...

 • Shmangie milimetrike me pasoja katastrofale

  30 Prill, 2020

  Thumana pas termetitParashikimi i kohës së saktë të një tërmeti të madh është praktikisht i pamundur. Por studiuesit kanë zbuluar tani, se disa muaj para tërmetesh katastrofike ndodhin lëvizje të çuditshme të tokës.

  Studiuesit e Qendrës për Studime Sizmiologjike në Pocdam (GFZ) kanë konstatuar së fundi një ngjashmëri interesante lidhur me dy nga tërmetet më të mëdhenj të viteve të ...

 • Studimi, Remdesiviri efekt të qartë pozitiv në trajtimin e COVID-19

  30 Prill, 2020

  RemdesivirRemdesiviri, një ilaç eksperimental antiviral, ka rezultuar i efektshëm në trajtimin e pacientëve me COVID-19. Lajmi u bë i ditur të mërkurën nga kreu i Institutit Kombëtar për Alergjitë dhe Sëmundjet Infektive, doktor Anthony Fauci.

  Remdesiviri ka një efekt të qartë e të rëndësishëm pozitiv në zvogëlimin e kohës për t’u shëruar“, u tha zoti Fauci gazetarëve në Zyrën Ovale ...

 • Mësimet e nxjerra nga COVID-19

  29 Prill, 2020

  covid19Ndërsa mjekët amerikanë luftojnë një nga shpërthimet më të këqija në botë të COVID-19, disa po reflektojnë për atë që dëshironin të dinin kur filluan të luftojnë kundër pandemisë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo njofton për mësimet e marra pasi vdekjet nga virusi në Shtetet e Bashkuara kaluan shifrën 56,000 sot.

  Me SHBA që llogariten të kenë ...

 • Mbajtja e maskës me detyrim në Gjermani

  28 Prill, 2020

  MaskaNë Gjermani nga e hëna është vendosur detyrimi i mbajtjes së maskës në shumë ambiente publike, si supermarkete apo në qarkullimin urban. Si land i fundit e vendos detyrimin e maskës të mërkurën edhe Saksonia.

  Në qarkullimin urban, në supermarkete, dyqane, qytetarët gjermanë duhet të mbajnë nga e hëna maska mbrojtëse, prej pambuku të qepura vetë ose edhe shall pambuku. Por ...

 • Covid-19: Çfarë fsheh Pekini?

  28 Prill, 2020

  KinaAutoritetet kineze arrestuan tre aktivistë që vinin në dispozicion në internet raporte të censuruara nga autoritet për pandeminë e Coronës.

  Aktivistët e arrestuar kinezë bënin pjesë në nismën anti-cenzurë Terminus2049 dhe pritet të akuzohen për “nxitje mosmarrëveshjesh dhe provokim”. Ata ripublikonin në internet raporte të censuruara apo të fshira nga autoritet në lidhje me shpërthimin e pandemisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"