LAJMET NGA BOTA

 • SHBA: Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shtete

  19 Janar, 2021

  TestingNumri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës.

  Ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo ...

 • Rusi, 30 ditë paraburgim për opozitarin Navalny

  18 Janar, 2021

  Alexei NavalnyNë Rusi, një gjykatës dha urdhër për ta dërguar kritikun e Kremlinit Alexei Navalny në paraburgim për 30 ditë, pa përfillur thirrjet e vendeve perëndimore për të liruar menjëherë politikanin e opozitës.

  Vendimi merret një ditë pasi policia e ndaloi atë në aeroport ndërsa ai kthehej në vendin e tij për herë të parë që kur u helmua me ...

 • Fushata e mjekëve për të bindur amerikanët të vaksinohen ndaj koronavirusit

  16 Janar, 2021

  VakcinaDy vjet më parë, në janar 2019, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hezitimi për t’u vaksinuar ishte ndër 10 kërcënimet më të mëdha për shëndetin global. Kjo ishte para se COVID-19 të përhapej në të gjithë globin. Mjekët tashmë po punojnë për ta kapërcyer këtë hezitim.

  Edhe pse shkencëtarët shpejtuan për të gjetur një vaksinë, bindja e njerëzve për t’u ...

 • Një vend i përçarë shkon drejt një tranzicioni të trazuar pushteti

  15 Janar, 2021

  usaNë një sondazh të ri të televizionit CBS dhe firmës së sondazheve YouGov, 21 për qind e republikanëve thanë se ishin në favor të sulmit të dhunshëm në Kongresin amerikan nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump. Një numër edhe më i madh beson se zgjedhjet e nëntorit ishin të manipuluara. Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përjetojnë një tranzicion të ...

 • Zbulimi, analizë gjaku që sinjalizon herët për kancerin

  15 Janar, 2021

  Test gjakuDuke patur rastin e babait dhe të fëmijës së tij të diagnostikuar me kancer, Solomon Moshkevich, punonjës në kompaninë kërkimore amerikane “Natera”, ndihmoi për të prodhuar një analizë gjaku që mund të sinjalizojë shumë herët për rikthimin e kancerit. Kompania thotë se mund të diktojë rikthimin e kancerit shumë më herët se skanerat tomografikë.

  Jo shumë njerëz e kuptojnë ...

 • Të zgjedhurit e Bidenit: Kush është kush?

  14 Janar, 2021

  BidenInaugurimi i Joe Bidenit si president i Shtetetve të Bashkuara po afrohet, pas disa javësh të trazuara në Uashington, dhe vëmendja kthehet te njerëzit që ai ka caktuar për poste të larta në administratë.

  Shumë prej të zgjedhurve kanë karriera të gjata në shërbimin civil të SHBA-së. Njohuritë e tyre për punën do t’i ndihmojnë, pas asaj që po cilësohet ...

 • Corona: OBSH mbledh Komitetin e Emergjencës

  14 Janar, 2021

  WHO GjenevëOrganizata Botërore e Shëndetësisë është e alarmuar për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit SARS-CoV-2, një mutacion ky mjaft infektues. Viti i dytë i pandemisë mund të bëhet edhe më i ashpër.

  Për shkak të përhapjes me shpejtësi të variantit të ri të virusit Corona në të gjithë botën, Komiteti i Emergjencës së Organizatës ...

 • Dhoma e Përfaqësuesve ngre zyrtarisht akuza për shkarkimin e Presidentit Trump

  14 Janar, 2021

  LizDhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump.

  Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër.

  10 republikanë u bashkuan me demokratët, duke votuar për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump.

  Ligjvënësja Liz Cheney, numri tre ndër ligjvënësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, ishte një prej tyre. Ajo tha me një ...

 • Studimi për Coronën: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

  13 Janar, 2021

  CoronavirusDhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.

  Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë: të shëndetshëm. Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike ...

 • Merkel paralajmëron me urgjencë nga mutacioni i ri i virusit

  12 Janar, 2021

  MerkelKancelarja Merkel është shumë e shqetësuar për përhapjen e variantit të ri të virusit Corona, shifrat e të cilit kanë shkaktuar rritje të madhe në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Merkel parashikon javë të vështira.

  Sipas mediave gjermane, kancelarja Merkel ka paralajmëruar nga rreziku i një përhapjeje të shpejtë të mutacioni të ri të virusit Corona edhe në Gjermani- “Gjermania ndodhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"