LAJMET NGA BOTA

 • Ballkani Kneissl: Më shumë angazhim për Ballkanin Perëndimor në BE

  30 Gusht, 2018

  KneisslKneissl. Vendet e Europës Juglindore janë pjesë e Europës në kuptimin politik, ekonomik dhe kultutror, shprehet Karin Kneissl, ministrja e Jashtme austriake në prag të takimit me homologët e saj të BE-së në Vjenë.

  Ministrja e Jashtme e Austrisë Karin Kneissl ka kërkuar më shumë angazhim të vendeve të BE-së për antarësimin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor Serbisë, Maqedonisë, ...

 • Lira turke dobësohet përballë dollarit

  29 Gusht, 2018
  PrinciBerat Albayrak

  Lira turke u dobësua të martën, pas paralajmërimit të ministrit të financave Berat Albajrak se sanksionet tregtare të SHBA kundër Ankarasë mund të destabilizojnë Lindjen ...

 • Asadi, gazi helmues dhe njoftimi nga Moska

  29 Gusht, 2018

  SiriaQeveria ruse paralajmëron nga një sulm me gaz helmues që do të kryhet nga rebelët në Idlib. Por të dhënat nuk janë fort të besueshme. Eskpertët e shohin paralajmërimin si shprehje të pafuqisë ruse.

  Të shtunën Ministria ruse e Mbrojtjes doli me një paralajmërim për opinionin. Rebelët sirianë, anëtarë të një grupi islamist, Tahrir al-Sham janë duke përgatitur një sulm ...

 • Bum në lindje të Hungarisë

  28 Gusht, 2018

  audiAudi dhe Mercedes prodhojnë prej vitesh në Hungari. Edhe BMW po investon miliarda për një fabrikë prodhimi në qytetin hungarez Debrecin. Ndësa kryeministri hungarez vazhdimisht kritikohet për politikën anti-europiane

  Punimet për ndërtimin e një fabrike të re të MB-së në qytetin lindor të Hungarisë Debrecin do të fillojnë pas një viti. Se kur të nisë nga puna kjo ...

 • Lufta e së ardhmes – Të ndalen robotët vrasës?

  28 Gusht, 2018

  robotRobotët mund të vendosin për jetë apo vdekje në luftën e së ardhmes pa dorën e njeriut. Zhvillimi i armëve autonome po ecën me temp të shpejtë. Në Gjenevë po diskutohet sërish për ndalimin e tyre.

  Me një zukamë të fortë minidronet vijnë vërdallë në sallën e leksioneve dhe bien mbi studentët që i godasin në ballë. Kjo skenë shihet ...

 • Trump dhe Merkel bisedojnë në telefon edhe për Ballkanin Perëndimor

  28 Gusht, 2018

  trump merkelZëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën se kancelarja Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar në një bisede telefonike lidhur me situatën në Siri, Ukrainë dhe Ballkanin Perëndimor.

  Agjencia e lajmeve Reuters, citon zotin Seibert, sipas të cilit “të dy udhëheqësit ndan shqetësimet rreth zhvillimeve në Siri, posaçërisht për situatën humanitare në rajonin ...

 • McCain, letër lamtumire

  27 Gusht, 2018

  McCainLETËR LAMTUMIRE

  Senatori John McCain, i cili vdiq të shtunën në moshën 81-vjeçare nga kanceri në tru, ka lënë një letër lamtumire për bashkëkombasit e tij.

  “Jetova dhe u largova nga jeta si një amerikan krenar,” shkruan McCain.

  “Ne e dobësojmë madhështinë tonë kur ngatërrojmë patriotizmin tonë me rivalitetet klanore që kanë mbjellë armiqësi, urrejtje dhe dhunë në të gjitha anët ...

 • Google, projekti Dragonfly dhe çështja e privatësisë

  27 Gusht, 2018

  googleGoogle ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, por këtë radhë për arsye negative. Kompania e teknologjisë u tërhoq nga tregu kinez para tetë vjetësh për të protestuar ndaj censurës së Pekinit, por tani duket se është gati të kthehet në Kinë me një motor të ri kërkimi. Por projekti po realizohet në fshehtësi, pavarësisht thirrjeve të ...

 • Pelegrinazh në kulmin e verës: Myslimanët në Mekë

  24 Gusht, 2018

  MekaMiliona besimtarë, vapë dhe falje: Eshtë Haxh në Mekë. Një herë në vit qyteti saudit është epiqendra e pelegrinazhit dhe sheshi ku mblidhen më shumë njerëz në botë.

  Eshtë ekstremisht nxehtë në malin Rahma: 48 gradë. Sivjet pelegrnazhi përkon me pikun e sezonit të verës. Rrugës për në vendin qendror të Haxhit rreth 25 km në juglindje të Mekës – ...

 • Gjermani: Viza për punonjës që i mungojnë tregut të punës

  22 Gusht, 2018

  pas hartaTë tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur aktualisht qeveria federale.

  Një gjë e kanë të qartë autorët e projektligjit të ri për migracionin e punës: papunësia e ulët dhe popullsia në plakje në Gjermani ua bëjnë të vështirë sipërmarrjeve, që t’i zenë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"