LAJMET NGA BOTA

 • Turqia mbështet Azerbajxhanin në konfliktin në Nagorno-Karabak

  29 Shtator, 2020

  Nagorni Karabak 2Tuqia thotë se do të mbështesë Azerbajxhanin me të gjitha mjetet e nevojshme, ndërsa luftimet u futën në ditën e dytë të hënën mes forcave azere dhe atyre armene lidhur me enklavën e debatueshme të Nagorno-Karabakut. Kjo është një shenjë se konflikti mund të zgjerohet.

  Të hënën, forcat e Azerbajxhanit dhe të Armenisë shkëmbyen zjarr me armë të ...

 • Fuqitë e mëdha dhe konflikti i Nagorni Karabakut

  29 Shtator, 2020

  Nagorni KarabakÇfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë, se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin e banuar kryesisht nga myslimanë shiitë dhe sunitë.

  Azerbajxhani. Ky vend në detin Kaspik është i varur nga eksporti i naftës. Meqenëse koniunktura botërore ka mbetur pezull për shkak të pandemisë, çmimi i ulët i ...

 • Opinion: Fundi i rehatisë gjermane në krizën e Coronës

  28 Shtator, 2020

  Metro Minhen maska obligueseGjatë gjithë verës gjermanët mendonin, se e kishin nën kontroll pandeminë e Coronës dhe se më e keqja kishte kaluar. Aq më keq mund të bëhet tani situata në vjeshtë dhe në dimër, mendon Jens Thurau.

  Sa herë e kemi shkruar këtë fjali në muajt e shkuar? Në raportime, opinione, intervista? Që Gjermania krahasimisht e ka kaluar ...

 • SHBA-ja dhe India shifra të larta infeksionesh të reja me COVID-19

  28 Shtator, 2020

  covid 19Universiteti Johns Hopkins ka raportuar shifra në rritje me infeksione të reja me koronavirus në Indi dhe SHBA. Të shtunën vonë në mbrëmje India njoftoi 86.054 infeksione të reja në 24 orët e fundit, ndërsa SHBA 55.054 raste brenda së njëjtës periudhë kohore.

  Në SHBA koronavirusi ka prekur të ashtuquajturën “zemër” të vendit, një zonë që deri tani dukej ...

 • Mijëra vetë demonstrojnë për mbrojtjen e klimës

  25 Shtator, 2020

  protesta klimaNë shumë qytete gjermane, mijëra vetë, kryesisht të rinj, kanë dalë në rrugë për të kërkuar mbrojtje më të mirë të klimës.

  Manifestimet janë pjesë e një dite ndërkombëtare veprimi, pas së cilës qëndron lëvizja “Fridays for Future” (“Të Premteve për të Ardhmen”). Demonstratat po zhvillohen ndër të tjera në Berlin, Hamburg dhe Këln. Policia njoftoi nga disa qytete ...

 • Evropa në alarm nga koronavirusi

  24 Shtator, 2020

  komisionerja për Shëndetësinë e BE-së Stella KyriakidesZyrtarët evropianë të shëndetësisë u kërkuan të enjten në Bruksel vendeve anëtare të ndërmarrin hapa për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit në vendet e tyre për të parandaluar rikthimin e masave të izolimit, të cilat ata i konsideruan shkatërruese për ekonominë.

  Ata thanë se me afrimin e motit të ftohtë është e nevojshme të ...

 • Kundërshtarët dhe kriminelët kibernetikë e vënë rezultatin e zgjedhjeve amerikane në shënjestër

  24 Shtator, 2020

  zgjedhjetZyrtarët e sigurisë së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara po përgatisin publikun amerikan për një lloj të ri të skenarit më të keq për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit – një vërshim dezinformimesh në orët menjëherë pas mbylljes së votimeve, duke hedhur dyshime mbi rezultatet dhe vetë procesin, ndërsa votuesit do të jenë në pritje të mësojnë se kush ...

 • FDA, vendimi për vaksinën do të udhëhiqet nga shkenca

  24 Shtator, 2020

  Vaccine covid 19Kreu i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha të mërkurën se ” vendimet e kësaj agjencie do të udhëhiqen nga shkenca” kur bëhet fjala për të vendosur nëse do të jepet autorizim i plotë apo për përdorim urgjent, për vaksinën kundër koronavirusit.

  Duke folur para komisionit të Senatit për Shëndetësinë, Arsimin, Punën dhe Pensionet, doktor Stephen ...

 • Deri tani keni gabuar, mësoni si të lani perimet dhe frutat

  23 Shtator, 2020

  larja e perimeveLarja e duhur e të gjitha produkteve mund të zvogëlojë rreziqet e konsumit si të baktereve të dëmshëm ashtu edhe të pesticideve. Për të parandaluar çdo rrezik duhet të ndiqni disa hapa të rekomanduara nga ekspertët e agroweb.aorg.

  Fillimisht lani duart për 20 sekonda me ujë të ngrohtë me sapun përpara dhe pas përgatitjes së frutave ...

 • Aleksej Navalni largohet nga spitali Charité

  23 Shtator, 2020

  Aleksej NavalniPolitikani rus i opozitës Aleksej Navalni qëndroi në klinikën universitare të Berlinit për rreth një muaj – dhe luftoi për jetën për një kohë të gjatë. Por tani shërimi i tij po ecën shpejt.

  Aleksej Navalni ka dalë nga spitali Charité. Në këtë spital, në Klinikën Universitare të Berlinit atë e mjekuan gjithsej 32 ditë, për helmim të rëndë. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"