LAJMET NGA BOTA

 • Vaksina: Çfarë rreziqesh dhe efektesh anësore dihen?

  5 Janar, 2021

  VaksinimiA janë vaksinat e zhvilluara deri tani të sigurta? Çfarë efektesh anësore do mund të prisni dhe cilat janë reagimet normale pas një vaksinimi?

  Në të gjithë botën miliona vetë shpresojnë të vaksinohen shpejt kundër virusit corona. Në të njëjtën kohë ka po kaq shumë njerëz që janë të dyzuar, – nga njëra anë ata duan të mbrohen nga një ...

 • Ku dallojnë vaksinat e AstraZenecas dhe Pfizerit?

  4 Janar, 2021

  VaksinaTë hënën, 82-vjeçari Brian Pinker u bë personi i parë në Britani që mori vaksinën e AstraZeneca/Oxford.

  Më 30 dhjetor, 2020, Britania ishte shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve ...

 • Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të reja

  4 Janar, 2021

  ItaliaItalia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara një ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831.

  Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara një ditë më parë.

  Që prej 21 shkurtit Italia ka regjistruar 75,332 vdekje si ...

 • Tërmeti godet rëndë Kroacinë

  29 Dhjetor, 2020

  Petrinja termetKroacia u trondit brenda dy ditësh nga lëkundje të forta tërmeti. Tërmeti (29.12) arriti një forcë prej 6,4 të shkallës Richter duke shkaktuar dëme në qytetin e vogël Petrinja, 45 km në juglindje të Zagrebit.

  Një tërmet i fortë tronditi Kroacinë të martën (29.12) në mesditë duke shkaktuar dëme materiale, ndërkohë që ende nuk është e qartë për numrin ...

 • Tërmet i fuqishëm në Kroaci, dëmtime dhe lëndime

  29 Dhjetor, 2020

  Termet KroaciNjë termet me magnitudë 6.4 goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë lënduar. Filmimet tregojnë njerëz që shpëtohen nga rrënojat pranë epiqendrës së tërmetit.

  Qendra Gjermane për Kërkime Gjeoshkencore (GFZ) thotë se termeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash. Kanali televiziv N1 njoftoi se epiqendra ishte në qytetin Petrinja, rreth 50 kilometra nga ...

 • Vaksina e Novavax-it futet në fazën e fundit të testimit

  29 Dhjetor, 2020

  Vaksina NovavaxKompania amerikane Novavax është futur në fazën e fundit të testimit të një vaksine që lufton COVID-19-n, ndërsa shtetet po përballen me furnizime të pamjaftueshme me ato vaksina që kanë marrë tashmë autorizimin.

  Shtetet e Bashkuara kanë autorizuar përdorimin për raste emergjente të dy vaksinave, njëra e prodhuar nga kompanitë Pfizer/BioNTech dhe tjetra nga Moderna, por për disa muaj ...

 • Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit

  29 Dhjetor, 2020

  VaksinaKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm nëse vendet shqyrtojnë dhe testojnë në mënyrë efektive, do ...

 • Varianti i ri i virusit korona nis të përhapet në të gjithë botën

  28 Dhjetor, 2020

  covid 19 Los Angeles USAVarianti i virusit korona i zbuluar në Britaninë e Madhe thuhet se është deri në 70 për qind më ngjitës. Gjithnjë e më shumë vende në të gjithë botën po raportojnë rastet e para të infektimeve me mutacionin e ri.

  Në kryeqytetin spanjoll Madrid mutacioni u konstatua në katër vetë, tha zëvendësministri i shëndetësisë, Antonio Zapatero, ...

 • Gjermania fillon vaksinimin

  27 Dhjetor, 2020

  qendra e vaksinimitNë të gjithë Gjermaninë filloi sot (27.12) vaksinimi. Të shtunën vaksina u shpërnda në qendrat e vaksinimit në lande. Vëmendje do t‘i kushtohet sidomos regjistrimit të efekteve të mundshme anësore.

  Federata shpërndau disa dhjetëra mijëra doza vaksine të firmës BioNTech në rreth 27 qendra magazinimi në landet gjermane. Nga aty vaksina, sipas planifikimit, dërgohet në qendrat e vaksinimit ...

 • Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus

  27 Dhjetor, 2020

  Shefi MadridPandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e para të vaksinës kundër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"