LAJMET NGA BOTA

 • Turqia dhe aleanca e NATO-s

  11 Korrik, 2018

  ErdoganPresidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me homologët e tij perëndimorë në një samit të NATO-s të mërkurën në Bruksel. Samiti vjen në atmosferën e pikëpyetjeve lidhur me angazhimin e Turqisë ndaj aleancës ushtarake, duke pasur parasysh lidhjet në rritje të Ankarasë me Moskën.

  Nën Erdoganin, marrëdhëniet turko-ruse janë thelluar politikisht dhe ekonomikisht. Të dy vendet, së bashku ...

 • Samiti më i vështirë i NATO-s

  11 Korrik, 2018

  TrumpNATO shpreson që anëtari i saj më i rëndësishëm, SHBA të mos shkaktojë dëme të mëdha në samitin e Brukselit të mërkurën. Po, në këtë pikë kanë arritur marrëdhëniet transatlantike, mendon Bernd Riegert.

  Spektakli i Trumpit vjen në Europë. Titujt kryesorë i ka siguruar që tani presidenti për javën e ardhshme. Ai mund t’i trembë Kanadanë dhe partnerët europianë në ...

 • Franca favorite për titull

  11 Korrik, 2018

  Franca BelgjikaFranca për herë të tretë në historinë e futbollit gjendet në finalen e Kampionatit Botëror. Me 1998 ajo fitoi titullin, me 2006 ka humbur në penallti nga Italia, ndërsa tani në finale pret Kroacinë apo Anglinë.

  Minuta e 56 e gjysmëfinales Francë-Belgjikë. Sulmuesi francez Kylian Mbappé e ndalon topin në zonën e rreptësisë me këmbën e djathtë, ndërsa me ...

 • Kaos politik në Londër

  10 Korrik, 2018

  MayLargimi i dy ministrave nga qeveria britanike e ka futur këtë vend në një kaos politik. Aktualisht nuk dihet saktë se kush e ka fjalën kryesore në Londër, mendon Barbara Wesel.

  Fillimisht ministri për Brexitin David Davis e menjëherë pas tij edhe ministri  i Jashtëm dhe një prej udhëheqësve të idesë për Brexit, Boris Johnson: Të dy ata dhanë dorëheqjen ...

 • Samiti i Londrës rikthen investimet për siguri dhe stabilitet në Ballkan

  10 Korrik, 2018

  BE AngliSamiti i Ballkanit Perëndimor, i cili po mbahet në Londër, ka mbledhur liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnerë të Bashkimit Evropian dhe përfaqësuesit e institucioneve evropiane, që të punojnë së bashku për t’i dhënë mbështetje sigurisë, stabilitetit dhe përparimit të rajonit.

  Kryeministrja britanike, Theresa May është mikpritëse e këtij takimi, i cili paraqet Samitin e pestë me ...

 • Erdogan emëron dhëndrin ministër të financave

  10 Korrik, 2018

  Erdogan 1Ministër i Thesarit dhe Financave, zoti Berat Albayrak”. Kjo fjali e Presidentit Erdogan shkaktoi rënien e mëtejshme të monedhës vendase, lirës.

  Vetëm pak orë pasi bëri betimin si President me pushtet të zgjeruar i Turqisë, zoti Erdogan caktoi në drejtimin e ekonomisë së vendit dhëndrin e tij.

  Zoti Erdogan zhvilloi një fushatë të gjatë për zhvendosjen e sistemit kushtetues ...

 • Tajlandë, shpëtohet i gjithë ekipi i bllokuar në shpellë

  10 Korrik, 2018

  TajlandeNë Tajlandë, të 12 djemtë dhe trajneri i tyre janë nxjerrë nga një shpellë e përmbytur ku ishin bllokuar për më shumë se dy javë, thanë trupat e marinës tajlandeze SEAL.

  “Të 12 djemtë dhe trajneri janë nxjerrë nga shpella,” thuhej në një postim në Facebook të trupave të posaçme të marinës tajlandeze. “Të gjithë janë shëndoshë e mirë,” ...

 • Grindja për Brexit: ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson jep dorëheqjen

  10 Korrik, 2018

  BrexitKriza qeveritare në Londër po shkallëzohet. Pak orë pas dorëheqjes së ministrit për Brexitin, David Davis, kryeministres britanike i duhet të zëvendësojë edhe ministrin e Jashtëm.

  Kryeministrja Theresa May e pranoi dorëheqjen e Johnsonit, bëri të ditur zyra e saj. Emri i pasardhësit do të publikohet së shpejti.

  Në mes të një faze delikate negociatash me Bashkimin Evropian për daljen e ...

 • Erdogan – Sulltani i parë i Turqisë moderne

  10 Korrik, 2018

  erdoganTë hënën presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bën betimin si president. Erdogan ka tanimë më shumë kompetenca se asnjë lider tjetër turk në Turqi para tij. Pak para betimit pati një valë pushimesh nga puna.

  Pasi presidenti Erdogan të bëjë betimin në Ankara të hënën (09.07) Turqia kalon nga sistemi parlamentar në sistemin presidencial. Të dielën me dekret ai liroi ...

 • Gjermania me ligj imigrimi: Kërkohen punonjës të kualifikuar

  10 Korrik, 2018

  AufenthaltstitelQeveria gjermane do të paraqesë brenda këtij viti një ligj imigrimi. Për këtë ranë dakord partitë në koalicionin qeveritar. Por përmbajtja e një ligji të tillë është ende e paqartë.

  Mbi 50 leje të ndryshme që të lejojnë të jetosh në Gjermani njeh legjislacioni gjerman. Këtu bëjnë pjesë viza për artistët, leja e kufizuar e qendrimit, leja e pakufizuar e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"