LAJMET NGA BOTA

 • Kush e ruan hapësirën ajrore të Serbisë dhe rajonit?

  11 Qershor, 2018

  aeroplanKroacia dhe Serbia kanë forcat e veta ajrore, ndërsa Mali i Zi është futur nën ombrellën e NATO-s. Po ku është Bosnjë-Hercegovina dhe cila është perspektiva e rajonit?

  Disa analistë thonë se ish-Jugosllavia, (RSFJ) ka pasur forcat më të fuqishme të armatosura ajrore në rajon – Armata Popullore e Jugosllavisë renditej e katërta në Evropë. Aviacioni ushtarak ka ...

 • Erdogan kërcënon Austrinë për mbylljen e xhamive

  11 Qershor, 2018

  ErdoganPas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet.

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për planet për mbylljen e xhamive ekstremiste. “Kam frikë se hapat e kancelarit austriak do ta çojnë botën në një kryqëzatë të re,” tha Erdogani në adresë të kancelarit Sebastian Kurz. “Mos mendoni ...

 • Interesat e SHBA-së në Ballkanin Perëndimor

  11 Qershor, 2018

  East WestVeteranë të politikës amerikane në Ballkan i janë kthyer sërish Ballkanit. Interesat e SHBA-së në Ballkanin Perëndimor janë interesa në çështjet e sigurisë, në çështjet diplomatike, ushtarake dhe ekonomike.

  “Ne pamë që ka qenë gabim që u larguam nga Ballkani. Ky raport është një nga punët që tregon se ne duam të riangazhohemi në Ballkan, sepse problemet atje janë ...

 • Pacientet me kancer në gji mund të shmangin kimioterapinë

  5 Qershor, 2018

  rontgenNjë studim i fundit, më i madh i bërë ndonjëherë për trajtimin e kancerit të gjirit, arrin në përfundimin se shumica e grave me formën më të zakonshme të sëmundjes mund të shmangin kimioterapinë pa dëmtuar shanset e tyre për të mposhtur kancerin. Sipas rezultateve të njoftuara të djelën, rreth 70,000 paciente në vit në Shtetet e Bashkuara ...

 • Si reagon trupi pasi hiqni dorë nga duhani

  1 Qershor, 2018

  stop duhanit

  Sot është Dita Botërore Pa Duhan – E dinit që vetëm 20 minuta pasi hiqni dorë nga duhani, trupi fillon të reagojë për mirë. Ja pse duhet ta eliminoni këtë ves të keq!
  Mos ngurroni ta ndani edhe me miqtë e tjerë duhanpirës.

   

 • Robotët në industrinë e tregtisë ushqimore me pakicë

  30 Maj, 2018

  RobotetDyqanet ushqimore në Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në një betejë të ashpër për konsumatorë, të cilët shpesh kërkojnë që ushqimet të vijnë tek ata, në vend që konsumatorët të shkojnë në dyqan. Automatizimi po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e ekuacionit të konkurrencës. Kur gjigandi amerikan i shitjes me pakicë përmes postës, Amazon, tronditi industrinë e ...

 • Erdogani: Fjalë të forta – efekt i dobët

  29 Maj, 2018

  change office liraLira turke po humbet gjithnjë e më tepër vlerën e besimi në forcën ekonomike të vendit po bie. Presidenti Erdogan fajëson fuqitë e huaja. Ekspertët mendojnë se një pjesë të fajit për mizerjen ekonomike të vendit e ka ai.

  Një gjë duhet pranuar për Recep Tayyip Erdoganin, duhet pranuar që presidentit turk nuk i mungojnë idetë e jashtëzakonshme. ...

 • Muzeu i Hollit të Famës për Shpikësit frymëzon të rinjtë

  28 Maj, 2018

  InovatoretThomas Edisoni, Henry Ford dhe themeluesi i kompanisë “Apple”, Steve Jobs, janë në mesin e disa prej shpikësve më të njohur amerikanë. Por ka edhe të tjerë, më pak të njohur, të cilët me produktet e tyre novatore kanë patur ndikim të madh në botë. Më shumë se 12 prej tyre u nderuan kohët e fundit për kontributet ...

 • Hitleri dhe “Volkswageni i tij”

  28 Maj, 2018

  VW HitlerFerdinand Porsche (majtas) i tregon Adolf Hitlerit një model të Volkswagenit

  Volkswageni “brumbull” ia dedikon lindjen e tij nazistëve: 80 vjet më parë Adolf Hitleri vuri gurin e themelit për fabrikën e Volkswagenit në Wolfsburg. Një bilanc kritik i një historie gjermane suksesi.

  Dy burra, një projekt i madh: Adolf Hitleri dhe Ferdinand Porsche janë krijuesit ...

 • BE-ja u shpall luftë mbetjeve plastike

  28 Maj, 2018

  mbetje plastikeKomisioni i BE-së dëshiron të ndalojë produktet plastike njëpërdorimshe. Qëllimi është të frenohet ndotja e lumenjve dhe e deteve me mbetje plastike.

  Gota, pjata, thika apo pirunë prej plastike, pastruese veshësh prej plastike e plot objekte të tjera njëpërdorimshe prej plastike – ndotin mjedisin dhe janë kthyer në një problem të madh edhe për peshqit dhe qeniet e tjera ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"