LAJMET NGA BOTA

 • Kështu manipulojnë mediat sociale

  17 Nentor, 2020

  ask qMeme, fotografi, video: Të gjitha online duken argëtuese në shikim të parë, por mund të kenë në sfond një kuptim serioz, madje dhe radikal. Strategjitë online janë me interes jo vetëm gjatë fushatave elektorale.

  Po sikur të përsëritej viti 2020? Jo, ju lutem, do të thoshin shumë vetë. Edhe ata që udhëtojnë në kohëra do të ktheheshin mbrapsht, për të ...

 • Biden paralajmëron për pasoja të rënda nga pandemia

  17 Nentor, 2020

  Joe BidenPresidenti i zgjedhur Joe Biden parashtroi vizionin e tij për ekonominë amerikane, në një kohë kur vendi është goditur rëndë nga pasojat e pandemisë. Pas një sesioni informimi mbi gjendjen në vend, zoti Biden foli dje mbi masat që do të marrë administrata e tij për të rigjallëruar ekonominë, ndërkohë që akuzoi Presidentin Trump se po pengon procesin ...

 • Kina dhe 14 shtete të tjera nënshkruan marrëveshjen më të madhe botërore për tregti

  16 Nentor, 2020

  RCEP AgrimentKina dhe 14 vende të tjera në Paqësorin aziatik kanë arritur marrëveshjen për tregtinë. Me këtë marrëveshje dërgohet një sinjal i fuqishëm kundër proteksionizmit të Trumpit.

  Pavarësisht konfliktit tregtar me SHBA, Kina ka nënshkruar marrëveshjen më të madhe të tregtisë së lirë në botë me 14 vende të oqeanit Paqësor në Azi. Pas tetë vjet negociatash, marrëveshja u nënshkrua ...

 • SpaceX nis me sukses 4 astronautë për në stacionin e hapësirës

  16 Nentor, 2020

  SpaseX

  A SpaceX Falcon 9 rocket, topped with the Crew Dragon capsule, is launched carrying four astronauts on the first operational NASA commercial crew mission at Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Florida, U.S. November 15, 2020. REUTERS/Joe Skipper

  SpaceX, kompania e raketave të teknologjisë së lartë e sipërmarrësit Elon Musk, nisi të dielën me sukses katër astronautë drejt ...

 • Paralajmërimi i OBSH-së: Vala e dytë do të jetë më e gjatë

  15 Nentor, 2020

  pandemia botaPërfaqësuesi i OBSH-së, Ranieri Guerra thotë se vala e dytë e koronavirusit do të zgjasë me shumë se e para.

  Në Itali, sipas tij, kurba e infekimeve po ngadalëson e ndoshta edhe mund të bjerë, por do të shtrihet më shumë në kohë krahasuar me valën e pare, kur pati më shumë raste të shpërndara në të ...
 • “Dejtoni ishte instrument jo perfekt dhe duhet reformuar”

  13 Nentor, 2020

  SHBA, Dejton 1995 - Nga e majta Slobodan Miloseviç, Alija Izetbegovic, Franjo TuđmanSHBA, Dejton 1995 – Nga e majta Slobodan Miloseviç, Alija Izetbegovic, Franjo Tuđman

  Çfarë ka sjellë Dejtoni dhe si duhet ndryshuar 25 vjet pas arritjes së marrëveshjes? Me këtë pyetje u morën të enjten (12.11), në Harriman Institut disa ekspertë nga SHBA, Bosnja dhe Europa.

  Diskutimi i ...

 • BE: Plane për një institucion për pandemitë

  12 Nentor, 2020

  Vaksina BEEvropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente.

  Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po bën Bashkimi Evropian? Përgjigja ishte ...

 • Të vendosur në luftën kundër terrorizmit islamist

  11 Nentor, 2020

  BEMerkel, Kurz, Macron, Rutte duan të forcojnë luftën kundër terrorizmit islamik.

  Presidenti francez Macron e sheh nevojën që BE t’i përgjigjet kërcënimit të terrorit islamik e bashkuar, në mënyrë të koordinuar dhe sa më shpejt. Macron e tha këtë në një prononcim për media të martën, 10.11.2020, në Paris, pas konsultimeve me kreun e BE-së dhe kancelaren Merkel si dhe kancelarin austriak ...

 • Cila është Kamala Harris, e zgjedhur në postin e nënpresidentes?

  10 Nentor, 2020

  Kamala HarrisNënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris hyri në histori këtë javë duke u bërë gruaja e parë që fiton zgjedhjet. Materiali në vazhdim na njeh me rrugën që e solli zonjën Harris në pozicionin e dytë më të fuqishëm në qeverinë amerikane.

  Një moment historik në Shtetet e Bashkuara…

  “Ndërsa mund të jem gruaja e parë në këtë post, nuk do ...

 • Komisioni i BE: Kontrata për vaksinën Biontech gati

  10 Nentor, 2020

  VaksinaKomisioni i BE-së ka negociuar një marrëveshje me firmën Biontech dhe Pfizer për furnizimin me vaksinën premtuese ndaj virusit Corona. Bisedimet kanë përfunduar, konfirmojnë në Bruksel qarqe nga Komisioni.

  Njerëzit në Evropë shumë shpejt pas licencimit do të kenë në dispozicion vaksinën mjaft premtuese kundër virusit Corona të koncerneve farmaceutike Biontech dhe Pfizes. Sikurse njofton agjencia gjermane e lajmeve, DPA, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"