LAJMET NGA BOTA

 • Maratonë në Antarktidë

  4 Dhjetor, 2017

  AntarktidaDiçka e jashtëzakonshme ndodhi javën e kaluar në cepin e largët të botës. 55 vrapues, njerëz mjaft të vendosur dhe gati të çmendur,morën pjesë në maratonën që u zhvillua në kontinentin e Antarktidës.

  Ky nuk është një vrapim i thjeshtë në mot të ftohtë, por në mes të acarit.

  “Mezi pres të marr pjesë në këtë sfidë me këtë mot ...

 • Shërbimi i fshehtë gjerman kthen vështrimin nga Ballkani, fokusohet në Bosnjë

  30 Nentor, 2017

  BNDShërbimi Federal Informativ gjerman, BND e ka përqendruar vëmendjen gjithnjë e më shumë në Ballkan, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë, bën të ditur Berliner Zeitung. Shtetet e brishta të rajonit janë shqetësim për BND.

  Shërbimi Federal Informativ gjerman për botën e jashtme, BND është gjithnjë e më i shqetësuar për tendencat islamike në Bosnjë-Hercegovinë. Këtë e deklarojnë burime nga shërbimi i fshehtë, ...

 • Zogu i Zi, avioni më i avancuar me pilot i zbulimit

  30 Nentor, 2017

  zogu i ziPara se satelitët dhe avionët pa pilot të teknologjisë së lartë të fillonin të grumbullonin të dhëna zbulimi për ushtrinë, Shtetet e Bashkuara mbështeteshin në avionët supersonikë që mund të depërtonin me shpejtësi në hapësirën ajrore të vendeve kundërshtare, bënin fotografi dhe të dilnin para se të kapeshin. Avioni i fundit i këtij lloji doli nga përdorimi ...

 • Mbi 300 të vrarë nga tërmeti në kufirin Iran-Irak

  13 Nentor, 2017

  iran irakNjë tërmet që ra të dielën në kufirin mes Irakut dhe Iranit ka shkaktuar më tepër se 300 të vdekur dhe ka plagosur 2 mijë e 500 vetë.

  Media iraniane njoftoi sot se ka 328 viktima, shumica e tyre në qytetin Sarpol-e-Zahab të provincës Kermanshah.

  Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës dhe vazhdojnë edhe sot për t’u ardhur në ndihmë ...

 • SHBA reagon pas arrestimit të amerikanëve në Turqi

  10 Nentor, 2017

  MikeNënpresidenti Mike Pence i shprehu shqetësimin e tij të thellë Kryeministrit turk Binali Yildirim për arrestimin e shtetasve amerikanë dhe të një punonjësi vendas të konsullatës së Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, zoti Pence dhe zoti Yildrim, i cili po viziton Uashingtonin, shpresojnë se takimi i tyre do të hapë një kapitull të ri në marrëdhënien SHBA – Turqi. ...

 • Mediat sociale dhe ndërhyrja ruse

  10 Nentor, 2017

  mediaDrejtuesit e kompanive Facebook, Google dhe Twitter javën e kaluar u takuan me ligjvënësit në Kongres për t’iu përgjigjur pyetjeve rreth përpjekjeve të Rusisë për të përdorur platformat e tyre për të përhapur dezinformata gjatë dhe pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Bill Gallo i hedh një vështrim nivelit të fushatës ruse dhe ...

 • Ndryshimi i klimës në Arktik është tashmë i pandalshëm

  8 Nentor, 2017

  ArktikuNdryshimi i klimës po bëhet gjithnjë e më i ndjeshëm në arqipelagun norvegjez Spitzbergen. Temperatura mesatare vjetore në vitin 2016 ishte rreth zero gradë, rreth shtatë gradë më shumë se normalja në këtë rajon.

  Përderisa Arktiku ngrohet dy deri në tri herë më shpejt se pjesa tjetër e Tokës, pasojat e ndryshimit të klimës në Spitzbergen janë shumë evidente. Toka ...

 • SHBA, thirrje OKB-së të shqyrtojë rolin e Iranit në Jemen

  8 Nentor, 2017

  SHBAShtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të shqyrtojnë rolin e Iranit në konfliktin në Jemen, duke e akuzuar Teheranin se ndërhyrja iraniane po e nxit konfliktin në mënyrë që “të avancojë ambicjet e veta rajonale”.

  Arabia Saudite, vend aleat me Shtetet e Bashkuara, akuzoi Iranin për furnizimin me armë të rebelëve Houthi, përfshirë dhe një raketë që ...

 • Katalonja dhe lëvizjet evropiane për pavarësi

  7 Nentor, 2017

  KatalonjaPërpjekja e Katalonjës për t’u shkëputur nga Spanja mori një kthesë tjetër këtë fundjavë, pasi ish-presidenti i rajonit, Carles Puigdemont, u dorëzua vetë te policia belge, një javë pasi ishte larguar nga rajoni që ai e drejtonte. Spanja ka lëshuar një urdhër arrest për të dhe disa udhëheqës të tjerë katalonjas të cilët akuzohen për rebelim. Ndërsa Madridi ...

 • Vrasjet në Teksas, zbulohen hollësitë

  6 Nentor, 2017

  texasZyrtarët amerikanë e cilësuan vrasjen e 26 vetëve në një kishë të Teksasit nga një njeri i armatosur, si ngjarjen më të rëndë të këtij lloji në historinë e shtetit.

  Personi i armatosur, i identifikuar si 26 vjeçari Devin Kelley hapi zjarr të dielën paradite gjatë një ceremonie kishtare në komunitetin e vogël Sutherland Springs.

  Zyrtarët në Teksas thanë se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"