LAJMET NGA BOTA

 • Komisioni i BE-së e vlerëson sërish keq Turqinë

  17 Prill, 2018

  turqi euPengesa serioze lidhur me sundimin e ligjit, lirinë e shprehjes dhe drejtësinë – ky është thelbi i raportit të fundit të progresit për Turqinë. Anëtarësimi i Turqisë në BE duket më larg se kurrë.

  Komisioni i BE-së vazhdon ta përjashtojë pranimin e Turqisë si anëtare të BE-së. Turqia ka ndërmarrë “hapa të mëdhenj larg Bashkimit Evropian”, thuhet në raportin ...

 • Gjukanoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Mal të ZI

  17 Prill, 2018

  GjukanovicRezultatet paraprake të zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën të dielën në Mal të Zi, nxjerrin fitues ish kryeministrin Milo Gjukanoviç, i cili ka siguruar 53.5 përqind të votave, kurse kandidati i opozitës Mladen Bojaniç radhitet i dyti, me 34 përqind të votave. Komisioni Zgjedhor Shtetëror dhe ai Vendor theksuan se zgjedhjet u zhvilluan të qeta dhe pa ndonjë parregullsi ...

 • Laboratorët konfirmojnë përdorimin e agjentit kimik në Britani

  12 Prill, 2018

  agjenti kimikKatër laboratorë me lidhje me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike konfirmuan konkluzionin e Britanisë, se për helmimin muajin e kaluar të ish spiunit rus dhe vajzës së tij është përdorur një agjent kimik.

  Organizata publikoi sot një raport, pas analizave të kryera nga katër laboratorët.

  Kryeministrja britanike Theresa May pati thënë se ish spiuni rus Sergei Skripal dhe vajza ...

 • Aleatët i bashkohen SHBA, por nuk duan një kundërpërgjigje të nxituar në Siri

  11 Prill, 2018

  Trump1Aleatët e Amerikës deklaruan se do t’i bashkohen një reagimi të mundshëm ushtarak ndaj sulmit me armë kimike në Siri që dyshohet se është ndërmarrë nga forcat besnike të Presidentit Bashar Al-Assad.

  Por ata po i kërkojnë Uashingtonit të shmangë një kundërpërgjigje të nxituar, duke thënë se para se të nisë ndëshkimi, nevojiten më shumë prova se sulmi kimik ...

 • Rusia dhe SHBA – paralajmërime ekstreme njëra-tjetrës për Sirinë

  11 Prill, 2018

  TrumpRusia kërcënon se do të rrëzojë raketa eventuale të SHBA drejtuar Sirisë, kurse Presidenti Trump i thotë Rusisë të përgatitet për raketat e SHBA.

  Rusia i ka paralajmëruar SHBA se çdo raketë e SHBA e lëshuar në Siri në lidhje me një sulm të dyshuar armësh kimike ndaj një zone nën kontrollin e rebelëve do të rrëzohet dhe do të ...

 • Freedom House: Evropa Qendrore dhe Lindore përballë “iliberalizmit”

  11 Prill, 2018

  stopSulmet ndaj partive opozitare, medias dhe organizatave të shoqërisë civile po bëhen normë në Evropën Qendrore dhe Lindore, ndërsa përhapja e polikës joliberale saboton themelet dhe perspektivën për demokraci, sipas raportit të përvitshëm të organizatës Freedom House, “Vendet në Tranzicion” që përqendrohet tek demokracia në Evropën Qendrore dhe Lindore, Ballkan dhe Euroazi.

  “Politika joliberale po bëhet normalja e re në ...

 • Mbush 70 vjet Organizata Botërore e Shëndetësisë

  11 Prill, 2018
  OBSHSelia qendrore e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në Gjenevë të Zvicrës

  Sot mbushen 70 vjet nga krijimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. 7 prilli është edhe Dita Botërore e Shëndetit. ...

 • Ish presidentja e Koresë së Jugut dënohet më 24 vjet heqje lirie

  6 Prill, 2018

  ish presidente e korese se jugutNjë gjykatë në Korenë e Jugut dënoi ish presidenten Park Geun-hye me 24 vjet heqje lirie nën akuzat për korrupsion. Park ishte gjetur fajtore më herët për shpërdorim pushteti dhe shtrëngim.

  Prokurorët kishin kërkuar 30 vjet heqje lirie.

  Park është mbajtur në një qendër paraburgimi afër Seoulit që nga arrestimi i saj në Mars të ...

 • Qeveria gjermane kritike ndaj samitit të Ankarasë

  5 Prill, 2018

  rohani putin erdoganKritikë e fortë nga Berlini për samitin e presidentit turk, Erdogan me homologët Vladimir Putin e presidentin e Iranit, Rohani. “Një samit lufte”, tha ministri gjerman i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Niels Annen.

  Ministri gjerman i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Niels Annen kritikoi samitin e Ankarasë. Të tre palët janë përfshirë ushatrakisht në luftën në Siri, ...

 • Fëmijët nuk mësojnë më shpejt se të rriturit

  3 Prill, 2018

  degjimi mesimiFranca vendos arsimin e detyrueshëm për trevjeçarët. Por a është ky fillim i hershëm vërtetë më i mirë për fëmijët? Dhe a mësojnë ata më shpejt se të rriturit?

  Fati i Francës varet nga sistemi arsimor, thotë Presidenti Macron. Prandaj duke nisur nga muaji shtator arsimi parashkollor do të jetë i detyrueshme për të gjithë fëmijët. Në vend që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"