LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Hagia Sophia sërish xhami – një trik i Erdoganit për të ruajtur pushtetin

  12 Korrik, 2020

  Hagia SophiaTurqit konservatorë islamikë janë të entuziazmuar nga vendimi i Gjykatës së Lartë Administrative. Por vetëm ato. Sepse ky gjykim nuk ka lidhje me parimet e shtetit të së drejtës, mendon Erkan Arikan.

  Prindërit e mi, të cilët kanë qënë të dy pelegrinë në Mekë, më kanë edukuar sipas vlerave islame. Po, unë jam mysliman besimtar, elhamdülillah! (Falë Zotit!) Në të njëjtën ...

 • Srebrenicë: Steinmeier thekson, se zbardhja e së shkuarës është premisë pajtimi në Bosnjë-Hercegovinë

  11 Korrik, 2020

  Frank-Walter SteinmeierPresidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier me rastin e ditës përkujtimore 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë tërheq vëmendjen për zbardhjen e mëtejshme të këtij kapitulli.

  „Kujtesa për vuajtjen dhe dhimbjen është kompetentja kryesore për pajtimin. Në të bën pjesë gjithashtu edhe zbardhja penalisht e asaj që ka ndodhur”, tha Steinmeier në një video-mesazh në ceremoninë qendrore të shtunën (11.07). Por me ...

 • Bosnja përkujton viktimat e Srebrenicës

  11 Korrik, 2020
  Bosnia Srebrenica Anniversary
  Bosnia Srebrenica Anniversary
 • Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

  11 Korrik, 2020
  Qendra Evropiane e Kërkimeve Bërthamore
  Pjesë nga magnetet gjigande brenda tunelit eksperimental të CERN-it (Qendra Evropiane e Kërkimeve Bërthamore)
 • Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistence

  11 Korrik, 2020

  Vaccine Covid-19Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

  Por kur të jetë e disponueshme vaksina, nuk do ta bëjnë vaksinën.

  Kjo nënkupton se fundi i pandemisë ...

 • Hagia Sofia përsëri xhami

  10 Korrik, 2020

  tyrkieGjykata e Lartë Administrative e Turqisë vendosi pro kërkesës së kryeministrit Rexhep Tajip Erdoga që Hagia Sofia të përdoret përsëri si xhami.

  Megjithë protestat në të gjithë botën Gjykata më e lartë administrative në Turqi vendosi që vendimi i Mustafa Kemal Ataturkut, themeluesit të Turqisë moderne i vitit 1934 për ta shndërruar Hagia Sofinë në muze ishte i paligjshëm.

  Në këtë mënyrë Hagia ...

 • Komploti i dyshuar rus, demokratët kërkojnë më shumë informacion

  10 Korrik, 2020

  usaDemokratët në Kongres vazhduan të bëjnë presion për të marrë përgjigje këtë javë për njoftimet e mediave se Rusia ka paguar militantët Taliban për vrasjen e trupave amerikane në Afganistan. Këto njoftime, që Presidenti Donald Trump dhe disa republikanë kanë thënë se janë të paverifikuara, kanë theksuar vështirësinë e përplasjes me Rusinë në një vit zgjedhor.

  Zyrtari më i lartë amerikan i ...

 • 25 vjet pas Masakrës së Srebrenicës

  10 Korrik, 2020

  SrebrenicaBosnja po shënon 25-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rendë në Evropë që në oërfundim të Luftës II Botërore. Në korrik 1995, ish-presidenti i serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiç dha urdhër për marrjen e Srebrenicës, qytetit të shpallur zonë e sigurtë nga Kombet e Bashkuara. Sulmi i forcave serbe rezultoi në Masakrën e Srebrenicës, gjakderdhja më e rëndë e ...

 • COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale

  10 Korrik, 2020

  covid19Pandemia e koronavirusit ka shënuar një rekord të ri: 12 milionë të infektuar gjithsejtë në shkallë globale, sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins.

  SHBA kryesojnë botën me mbi 3,054,695 infeksione, ose një të katërtën e rasteve globale, përfshirë më shumë se 60 mijë raste të reja të mërkurën. Kjo ishte shifra më e madhe e rasteve të reja që kur filloi pandemia.

  Të ...

 • OBSH, udhëzime të reja për virusin

  9 Korrik, 2020
  WHO
  The headquarters of the World Health Organization in Geneva, Switzerland.

Qendra Informative Shqiptare "Liria"