LAJMET NGA BOTA

 • OBSH rekomandon steroidet për trajtimin e COVID-19

  4 Shtator, 2020

  OBSHOrganizata Botërore e Shëndetësisë nxorri të mërkurën udhëzime të reja për përdorimin e mjekimeve që shpëtojnë jetë, disa orë pasi një studim tregoi se steroide jo të shtrenjta, pakësojnë rrezikun e vdekjes tek pacientët e sëmurë rëndë me COVID-19. Komisioni i udhëzimeve i OBSH-së bëri një rekomandim “të fortë” për përdorimin e terapisë me kortikosteroide për rastet serioze me koronavirus, por ...

 • Qeveria gjermane: Navalnin e helmuan me Noviçok

  3 Shtator, 2020

  Aleksej NavalnoNjë zëdhënës i qeverisë gjermane thotë se një test tregon se liderin rus të opozitës e kanë helmuar me një helm nervor. Navalnin e dërguan në Berlin për mjekim, pasi u sëmur në Rusi.

  Një test toksikologjik solli dëshmi përfundimtare se liderin rus të opozitës Aleksej Navalno e kanë helmuar me helmin nervor Noviçok, njoftoi zëdhënësi i qeverisë Steffen ...

 • CDC-ja u kërkon shteteve të përgatiten për shpërndarjen e një vaksine ndoshta në fund të tetorit

  3 Shtator, 2020

  CDCQendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) u ka kërkuar zyrtarëve të shëndetit publik në të 50 shtetet amerikane të përgatiten për shpërndarjen e një vaksine potenciale të koronavirusit për grupet me rrezik të lartë ndoshta qysh në fund të tetorit, sipas dokumenteve të botuara nga agjencia të mërkurën.

  Koha e zhvillimit të një vaksine ka marrë një ...

 • Mosmarrëveshjet detare Turqi-Greqi dhe rreziku i një lufte

  2 Shtator, 2020

  anijet luftarakeKanë kaluar shumë vite nga përplasja ushtarake e grekëve me pushtuesit e tyre, turqit, e para që kur kishin fituar pavarësinë nga Perandoria Osmane gjysmë shekulli më parë.

  Për tridhjetë ditë në 1897-n, dy rivalët në Mesdheun lindor u përleshën mbi statusin e Kretës, popullsia e së cilës me shumicë greke gjithashtu dëshironte pavarësinë. Konflikti u njoh si “lufta e panevojshme” ...

 • Rënie e thellë ekonomike në Evropë

  1 Shtator, 2020

  VenedikuNdikimet e pandemisë Corona në ekonomi po bëhen gjithnjë e më e qarta. Sidomos Italia është goditur rëndë.

  Në Itali kanë vdekur deri tani më shumë se 35,500 vetë të infektuar me koronavirusin Corona. Përveç kësaj ekonomia e tretë më e madhe e eurozonës pas Gjermanisë dhe Francës pret një recesion të rëndë këtë vit për shkak të kufizimeve masive në luftën ...

 • Mediat e huaja: Dështimi i Gjukanoviqit dhe paqartësitë për bashkëpunimin e opozitës së deritashme

  31 Gusht, 2020

  Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.Presidenti malazez, Millo Gjukanoviq dhe Partia e tij Demokratike e Socialistëve (DPS) shënuan dështim në zgjedhjet parlamentare të së dielës (30 gusht), shkruajnë mediat ndërkombëtare.

  Por, sipas tyre, mbetet e paqartë se si do të bashkëpunojnë tre partitë opozitare – të cilat duket se kanë fituar një shumicë së bashku – por programet e të cilave ...

 • Nimanbegu: Vështirë se partitë shqiptare do të jenë në Qeverinë e Malit të Zi

  31 Gusht, 2020

  Genci NimanbeguIsh-nënkryetari i Kuvendit të Malit të Zi, Genci Nimanbegu, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se rezultati i zgjedhjeve paralmentare në Mal të Zi, që ka sjellë afër pushtetit partitë opozitare pro-serbe, është pasojë e situatës ekonomike, ndjenjës së padrejtësisë dhe Ligjit për Liritë Fetare.

  Nimbanbegu, i cili në zgjedhjet e 30 gushtit ka kryesuar Listën Shqiptare, thotë ...

 • Mali i Zi: Humbje të ndjeshme për partinë qeverisëse

  31 Gusht, 2020

  zgjedhjet mali i ziPas zgjedhjeve parlamentare në Malin e Zi, Komisioni Zgjedhor publikoi rezultatet sipas të cilave, Partia Demokratike e Socialistëve, DPS ka fituar me rezultat të ngushtë zgjedhjet, duke marrë 35.06% të votave.

  (e akt.) Sipas rezultateve të publikuara të hënën nga Komisioni Zgjedhor, Partia Demokratike e Socialistëve, DPS ka fituar me rezultat të ngushtë zgjedhjet parlamentare. Në bazë të numërimit ...

 • Studimi: Fëmijët mund të jenë me javë infektues

  31 Gusht, 2020

  femijetStudimet e fundit amerikane tregojnë, se përqëndrimi i virusit tek fëmijët e të rinjtë është shumë i lartë se mendohej, dhe virusi mund të transmentohet me javë.

  Në një kohë që gjithnjë e më shumë vende po hapin sërish shkollat dhe kopshtet, po publikohen disa studime shqetësuese lidhur me rolin e fëmijëve në pandeminë e Coronës. Ato do ta ndezin ...

 • Skeleti robotik i jep përdoruesit fuqi të dyfishta

  31 Gusht, 2020

  skeleti robotikRobotët mund të bëjnë punë të rënda, monotone dhe nuk lodhen asnjëherë. Por robotët ende nuk mund kenë inteligjencën dhe gjykimin e njeriut në qasjen ndaj punës. Tani ekziston një zgjidhje hibride: një skelet robotik që mund të vishet nga njeriu i cili i jep përdoruesit fuqi të jashtëzakonshme. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Matt Dibble sjell më shumë hollësi.

  Megjithëse ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"