LAJMET NGA BOTA

 • Pilula për humbje peshe, në vend të injeksioneve?

  3 Korrik, 2023

  PilulaPo sikur trajtimi për mbipeshën të ishte thjesht një pilulë e përditshme?

   

  Tek kjo ide kanë shpresuar mbi 40% e amerikanëve që konsiderohen obezë, megjithëse është kritikuar nga aktivistët që kërkojnë pranim më të gjerë në shoqëri të mbipeshës. Së shpejti, kjo ide mund të bëhet realitet.

  Sipas dy studimeve të publikuara të shtunën, variantet me pilula të ilaçit kundër mbipeshës ...

 • Vaksina mund të jetë hapi i madh i ardhshëm në luftën kundër kancerit

  3 Korrik, 2023

  VaksinaShkencëtarët thonë se hapi i ardhshëm në luftën ndaj kancerit mund të jetë një vaksinë, jo për ta parandaluar sëmundjen, por për të zvogëluar masën e tumorit. Pas disa dekadash suksesi të kufizuar, tashmë shkencëtarët thonë se puna kërkimore është në një pikë kthese dhe se do të shtohet prodhimi i vaksinave gjatë pesë viteve të ardhshme.

   

  Todd Pieper nga ...

 • Pavarësi nga Kina e SHBA – BE jep miliarda për chip-at

  12 Qershor, 2023

  chipEuropa kërkon të pavarësohet më shumë në fushën e mikroelektronikës dhe chip-ave nga Kina dhe SHBA. Tani BE ka startuar një program të madh ndihme, nga i cili përfitojnë kompanitë europiane, edhe ato gjermane.

   

  Për të qenë më i pavarur si nga Kina edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Komisioni Europian ka miratuar një program miliardësh ndihme për industrinë e mikroelektronikës dhe ...

 • Jens Stoltenberg takim në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Biden

  12 Qershor, 2023

  Stoltenberg BidenPresidenti Joe Biden pritet të takohet sot në Shtëpinë e Bardhë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s në largim, Jens Stoltenberg.

   

  Takimi vjen ndërsa gara për të gjetur pasardhësin e tij është nxehur.

  Zoti Stoltenberg, ka udhëhequr aleancën ushtarake që nga viti 2014, periudhë gjatë së cilës mandati i tij është zgjatur tre herë. Por në fillim të këtij viti, ...

 • Vdes në moshën 86-vjeçare miliarderi italian Silvio Berluskoni

  12 Qershor, 2023

  BerluskoniSilvio Berluskoni, manjati i mediave dhe miliarderi që shërbeu si kryeministri më afatgjatë i Italisë, megjithë skandalet dhe akuzat për korrupsion që e shoqëruan, vdiq të hënën në moshën 86 vjeçare.

   

  Ai ishte shtruar në spital të premten për të dytën herë gjatë muajve të fundit, pasi vuante nga leuçemia.

  Rrjeti televiziv Mediaset, në pronësi të zotit Berluskoni, njoftoi vdekjen e ...

 • Miliarda për të ulur me 2 gradë nxehtësinë vdekjeprurëse

  26 Maj, 2023

  thatesiraMe ndryshimet aktuale që po bëhen në politikën për klimën po jepen miliarda për përballimin e nxehtësisë vdekjeprurëse. Ndërkohë një rrjet botëror ekspertësh për klimën po merren me këtë problem në qytetet e tyre.

   

  Rreth 2 miliardë njerëz do të jetojnë në fund të këtij shekulli në kushte temperaturash të larta dhe të rrezikshme, nëse politikat për klimën vazhdojnë me ...

 • SHBA lejon testimin e çipit në tru

  26 Maj, 2023

  MuskNë SHBA, së shpejti mund të implantohen çipe (chips) në trurin e njeriut. FDA ka hapur rrugën për provat e para klinike prej kompanisë Neuralink të Elon Musk-ut. Më parë, ishin ngritur shqetësime për sigurinë.

   

  Ato synohet të bëjnë të mundur që njerëzit e paralizuar të ecin dhe të trajtojnë sëmundjet neurologjike: çipat kompjuterikë të implantuar në trurin e njeriut. ...

 • Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

  26 Maj, 2023

  Elon Musk's Neuralink shows monkey with brain-chip playing videogame by thinking.Kompania e Elon Musk-ut për implantet e trurit, Neuralink, tha të enjten se kishte marrë miratimin e Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të nisur studimin e parë klinik tek njerëzit.

   

  Disa herë që nga viti 2019, miliarderi Elon Musk kishte parashikuar se kompania e tij e çipave të ...

 • BE-ja gjobit me 1.2 miliardë euro kompaninë Meta, dënimi më i lartë në histori

  24 Maj, 2023

  metaBashkimi Evropian gjobiti të hënën kompaninë Meta, pronare e rrjetit social Facebook, me një shifër rekord prej 1.2 miliardë eurosh, për shkelje të privatësisë dhe e urdhëroi atë të ndalojë transferimin e të dhënave të përdoruesve evropianë përtej Atlantikut, deri në tetor.

   

  Beteja ligjore dhjetëvjeçare u nxit nga frika mbi mundësinë e qasjes së paautorizuar të Shteteve të Bashkuara tek ...

 • Përhapja e kolerës shkakton viktima të tjera në Afrikën e Jugut

  24 Maj, 2023

  Kolera në Malavi (Arkivë)Afrika e Jugut raportoi në muajin shkurt viktimat e para nga kolera, pas përhapjes së virusit nga shteti Malavi. Nuk është e qartë se sa raste ka shënuar ai vend, por provinca më e populluar ku ndodhen qytet Johanesburg dhe Pretorja, është zona e goditur më rëndë.

   

  Kolera përhapet kryesisht nga ushqimi ose uji që përmban virusin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"