LAJMET NGA BOTA

 • A do t’i kthejë krahët NATO-s Gjermania?

  14 Tetor, 2017

  nato DENjë libër i ri përshkruan një riorientim në politikën e sigurisë të Gjermanisë duke u larguar nga NATO-ja dhe duke u drejtuar tek BE-ja. Por autori thotë se mungojnë parakushtet e nevojshme.

  Ekspertë të rëndësishëm të sigurisë në Gjermani nuk e shikojnë më SHBA-në si aleaten më të rëndësishme dhe mendojnë që Berlini duhet të përqendrohet në çështjet e mbrojtjes ...

 • Gazetarja turke Tolu e hedh poshtë akuzën për terrorizëm të drejtësisë turke

  13 Tetor, 2017

  Mesale ToluGazetarja Tolu është e para prej disa gjermanëve të arrestuar në Turqi, që doli para gjykatës. Në hapje të procesit ajo i hodhi poshtë të gjitha akuzat.

  “Unë kërkoj lirimin tim dhe shpalljen time të pafajshme”, tha Tolu në ditën e parë të seancave para Gjykatës në Silivri pranë Stambollit. “Unë nuk kam kryer asnjë nga veprat penale të ...

 • 50 gratë më të fuqishme në botën e biznesit

  13 Tetor, 2017

  Mary Barra General MotorsRevista Fortune ka nxjerrë listën e sivjetshme me 50 gratë më të fuqishme të botës së korportave. Në listë përfshihen drejtuese ekzekutive në korporata globale si Mary Barra e General Motors dhe Indra Nooyi e Pepsit. Listës i janë shtuar shtatë emra të rinj, ndër to është një latino-amerikane që drejton një ndër 500 kompanitë më ...

 • Si i zbuloi Izraeli hakerët rusë duke vjedhur sekrete përmes një programi anti-virus

  11 Tetor, 2017

  KaspersZyrtarë të zbulimit izraelit, duke përgjuar hakerë të lidhur me qeverinë ruse, zbuluan se ata përdornin programin anti-virus, “Kaspersky Lab”, që përdoret nga 400 milionë njerëz në mbarë botën, përfshirë agjenci qeveritare amerikane, për të hyrë dhe vjedhur informacine në rrjetet kompjuterike.

  Agjentë izraelitë që kishin arritur të siguronin qasje tek rrjeti “Kaspersky” para rreth dy vjetësh, paralajmëruan kolegët e ...

 • Koment: Vladimir Putin dhe Rexhep Tayyip Erdogan – miq të vërtetë?

  11 Tetor, 2017

  putin erdoganTurqia është anëtare e NATO-s. Që megjithë këtë ajo blen armë ruse, kjo është më se e pazakontë. A po përvijohet një miqësi e re midis Ankarasë dhe Moskës?

  Të dy e ndiejnë veten se i kanë trajtuar në mënyrë të padrejtë. Me të dy Perëndimi sillet rregullisht ftohtë. Të dyve u pëlqen që të paraqiten si burra të ...

 • Ofensiva ekonomike e Erdoganit në Serbi

  11 Tetor, 2017

  vucic erdoganPresidenti turk Erdogan viziton Serbinë me një delegacion të madh investitorësh. Ai troket në një portë të hapur. Ankaraja do të zgjerojë influencën politike në korridorin e pasëm të BE-së, Ballkan.

  Xhaketa blu të errët dhe me kuadrata, duket se kjo veshje u solli fat dy burrave të fuqishëm të shtetit në prill. Me këtë veshje Aleksandar Vuçiç mori ...

 • Ofensiva ekonomike e Erdoganit në Serbi

  10 Tetor, 2017

  Vucic
  Presidenti turk Erdogan viziton Serbinë me një delegacion të madh investitorësh. Ai troket në një portë të hapur. Ankaraja do të zgjerojë influencën politike në korridorin e pasëm të BE-së, Ballkan.

  Xhaketa blu të errët dhe me kuadrata, duket se kjo veshje u solli fat dy burrave të fuqishëm të shtetit në prill. Me këtë veshje Aleksandar Vuçiç ...

 • Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

  10 Tetor, 2017

  KatalonjaUdhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë negociatave me qeverinë qendrore të Madridit.

  Duke folur para parlamentit të Katalonjës, presidenti rajonal Carles Puigdemont i bëri thirrje Madridit të hyjë në dialog. Ai tha se Katalonja ka fituar ...

 • Akuzohet për spiunazh punonjësi i konsullatës së SHBA në Turqi

  10 Tetor, 2017

  ErdoganPresidenti turk Recep Tayyip Erdogan e akuzoi sot për veprimtari spiunazhi, punonjësin e arrestuar të konsullatës amerikane në Turqi. Këto komente ai i bëri gjatë një konference shtypi në Beograd pas takimit me presidentin e Serbisë.

  Metin Topuz, shtetas turk, punonjës në konsullatën amerikane në Turqi, u arrestua javën e kaluar. Ai akuzohet për komunikim të rregullt me anëtarë të ...

 • Amerikanët shprehin dyshime për ndikimin e teknologjisë

  10 Tetor, 2017

  teknologjiaSipas një raporti të ri, amerikanët janë gjithnjë e më të shqetësuar se teknologji të caktuara do të ndikojnë në jetën e tyre.

  Qendra Kërkimore “Pew” anketoi amerikanët për qëndrimet e tyre ndaj katër fushave të teknologjisë: automatizimit të vendeve të punës, makinat pa shofer, kujdestarët apo shërbimet nga robotët dhe algoritmet kompjuterike që vlerësojnë dhe punësojnë aplikantët për punë.

  Studimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"