LAJMET NGA BOTA

 • Nobeli në Ekonomi

  9 Tetor, 2017

  nobel ekonomi ThalerAkademiku amerikan Richard Thaler, një prej krijuesve të konceptit të sjelljes ekonomike, është fituesi i Nobelit të sivjetshëm në Ekonomi.

  Profesori i Universitetit “Booth School of Business” të Chicagos, është bashkautor i “best seller”-it “Nudge”, i cili hedh një vështrim mbi mënyrën sesi njerëzit shtyhen drejt zgjedhjeve të këqija apo të palogjikshme.

  Për jurinë, ...

 • SHBA pezullon dhënien e vizave jo-emigruese në Turqi

  9 Tetor, 2017

  USAShtetet e Bashkuara kanë pezulluar përkohësisht të gjitha aplikimet për viza jo-emigrimi nga Turqia, njofton ambasada në Ankara.

  Deklarata e ambasadës amerikane sot thoshte se, “ngjarjet e fundit e kanë detyruar qeverinë amerikane që të rishqyrtojnë angazhimin e qeverisë turke lidhur me sigurinë e objekteve të misionit dhe personelit amerikan”.

  Deklarata nuk i qartësonte arsyet për të cilat ajo po e ...

 • Tensione mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara

  9 Tetor, 2017

  Shef i GardesShefi i Gardës Revolucionare të Iranit po paralajmëron se bazat ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme do të ishin në rrezik nga një sulm iranian me raketa nëse Uashingtoni vë sanksione të reja ndaj Teheranit.

  Presidenti amerikan Donald Trump ka në plan që të deklarojë gjatë ditëve në vazhdim se Irani nuk po e respekton marrëveshjen ndërkombëtare të ...

 • “Burning Man” dhe qyteti i lirisë ekstreme

  9 Tetor, 2017

  Burning ManÇdo vit, për vetëm një javë, një “qytet” lind në shkretëtirën e Nevadës, Qyteti Shkëmbi i Zi, ku ka vetëm tre rregulla: vetbesim ekstrem, liri për t’u shprehur dhe dhurime. Kjo traditë e quajtur Burning Man ekziston tashmë prej 30 vitesh. Themeluesit e saj donin të ndërtonin një komunitet që dëshiron të jetojë në kundërshtim me ligjet bazike ...

 • Biznes me fake news

  5 Tetor, 2017

  fakenewsPak pas atentatit në Las Vegas morën dhenë edhe një sërë lajmesh të rreme. Përse ndodh kjo dhe si përhapen fake news?

  Prej atentatit në Las Vegas gjetën vdekjen 58 vetë dhe u plagosën më tepër se 500 të tjerë. Stephen Paddock, atentantori, vdiq gjithashtu. Motivet për veprën e tij janë ende të paqarta, Këto janë faktet e publikuara zyrtarisht. ...

 • Nobeli në letërsi sivjet i akordohet shkrimtarit Kazuo Ishiguro

  5 Tetor, 2017

  Kazuo NobelKazuo Ishiguro vlerësohet me çmimin prestigjoz Nobel në Letërsi. Romanet epara të shkrimtarit britanik me origjinë japoneze trajtojnë përvojat e luftës japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  Në dy romanet e tij të para bëhet fjalë për familjet e tjetërsuara dhe kërkimin e identietit. Për romanin e tij të tretë  dhe më të njohur  “The Remains of the Day ...

 • Weiss, Barish dhe Thorne fitues të Nobelit në fizikë

  4 Tetor, 2017

  nobel fizikShkencëtarët Rainer Weiss, Barry Barish dhe Kip Thorne u bënë fitues të çmimit Nobel në fizikë për punën e tyre në zbulimin e valëve gravitacionale.

  Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave e njoftoi çmimin sot së bashku me një shpërblim prej 1.1 milion dollarësh.

  Teoria e përgjithshme e relativitetit e Albert Ajnshtajnit parashikoi ekzistencën e valëve gravitacionale që krijohen sa herë ...

 • Tre shkencëtarë marrin çmimin Nobel në kimi

  4 Tetor, 2017

  nobel kimiJacques Dubochet, Joachim Frank dhe Richard Henderson kanë fituar çmimin Nobel në kimi për punën e tyre në thjeshtimin dhe përmirësimin e paraqitjes grafike të biomolekulave.

  Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave e njoftoi çmimin të mërkurën bashkë me shumën prej 1.1 milion dollarësh që e shoqëron atë.

  Shkencëtarët prodhuan imazhe tridimensionale të molekulave, që sipas akademisë ka hapur për biokiminë ...

 • Rusia dërgon në Serbi dy avionë luftarakë MiG-29

  4 Tetor, 2017

  MIG29Një transportues ajror rus Antonov-124 me dy avionë luftarakë MiG-29 në bord u ul në një aeroport ushtarak në periferi të Beograd.

  Këta janë dy nga 6 MiG-ët e përdorur që Rusia po i jep Serbisë sipas një marrëveshjeje të arritur në muajin mars.

  Avionët MiG po jepen falas por vlerësohet se montimi dhe riparimet që do t’u bëhen atyre priten ...

 • FBI: Ende i paqartë motivi i sulmit në Las Vegas

  3 Tetor, 2017

  Las VegasPolicia e Las Vegasit njoftoi se një 64 vjeçar qëlloi me armë mbi turmën në një koncert të muzikës country të dielën në mbrëmje. Sipas njoftimeve, janë vrarë të paktën 58 persona dhe mbi 515 të tjerë janë plagosur. Personi që shtiu vrau veten, sipas burimeve të policisë.

  FBI-ja është angazhuar në hetime, në mbështetje të forcave lokale të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"