LAJMET NGA BOTA

 • Erdogani tani po përdor çdo mjet

  5 Mars, 2020

  ErdoganNë fundjavë, Presidenti Erdogan njoftoi se do të hapë kufijtë për refugjatët. E kuptueshme, sepse Turqia e ka humbur besimin në marrëveshjen e refugjatëve, thotë Erkan Arikan. Por edhe e rrezikshme.

  Lajmi u përhap si zjarr i egër në mëngjesin e së premtes së kaluar. “Erdogan hap kufijtë për refugjatët për në Bullgari dhe Greqi”. Disa dhjetëra mijëra njerëz, që ...

 • Virusi Korona tani ‘pandemi mbarëbotërore’, thotë ministri gjerman i Shëndetësisë

  4 Mars, 2020

  Jens SpanMinistri i Shëndetësisë Jens Spahn ka paralajmëruar se shpërthimi i COVID-19 “nuk ka arritur ende kulmin në Gjermani”. Numri i rasteve në vend arriti 240 të mërkurën.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, tha të mërkurën tha se virusi i ri Korona është bërë një “pandemi mbarëbotërore” që ende nuk e ka “arritur kulmin e saj” në ...

 • OBSH, thirrje kundër grumbullimit të maskave

  4 Mars, 2020

  OBSHKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje të martën njerëzve në të gjithë botën të mos grumbullojnë maska dhe mjete të tjera mbrojtëse, duke thënë se ato, janë të nevojshme vetëm për punonjësit e shëndetit që luftojnë koronavirusin.

  “Jemi të shqetësuar se aftësitë e vendeve të ndryshme për t’u përgjigjur po dëmtohen nga çrregullimet ...

 • Reziku i infektimit me virusin korona në Evropë – i “lartë”

  3 Mars, 2020

  Covid 19Përhapja e virusit korona në Evropë po vazhdon. Numri i rasteve të infektimeve në Evropë është shtuar dukshëm ditët e fundit. Ndaj po shtohet edhe angazhimi kundër sëmundjes.

  Nuk ka më asnjë kontinent në të cilin nuk janë regjistruar raste të sëmundjes me virusin korona. Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se ndërkohë nga kjo sëmundje kanë vdekur ...

 • Kriza e refugjatëve në Greqi – situata po përshkallëzohet

  2 Mars, 2020

  protestaPasi Ankaraja i hapi kufijtë për refugjatët sirianë, situata në Greqi është përshkallëzuar. A do të veprojë më në fund Evropa?

  Që kur Presidenti Erdogan hapi kufijtë për refugjatët sirianë, situata në Greqi jo vetëm që është përshkallëzuar. Sipas autoriteteve greke, rreth 4.000 refugjatë kanë ngecur atje midis dy kufijve shtetërorë. Rojet kufitare turke i kanë lënë të kalojnë. Greqia ...

 • OECD, koronavirusi, ndikim të madh në ekonomi

  2 Mars, 2020

  Organizata e Bashkëpunimit dhe Zhvillimit Ekonomik – OECD – tha se përhapja e koronavirusit do të ketë ndikim të madh në rritjen ekonomike në të gjithë botën gjatë këtij viti.

  Organizata uli me 0,5 për qind parashikimin e saj për Prodhimin e Brendshëm Bruto në shkallë globale, duke e çuar në 2,4 për qind, niveli më i ulët që nga kriza financiare e viteve 2008-09.

  Parashikimi është bërë me supozimin se ...

 • Mbi 3 mijë të vdekur nga koronavirusi në gjithë botën

  2 Mars, 2020

  KoronavirusDhjetra vende po punojnë për të frenuar epdeminë e koronavirusit, i cili ka shkaktuar vdekjen e mbi 3 mijë vetëve, përfshirë dy në Shtetet e Bashkuara.

  Koreja e Jugut njoftoi për 600 raste të reja të hënën, ndërsa kreu i një grupi fetar që ka lidhje me shumicën e rasteve në atë vend, Lee Man-hee tha se kisha e tij ...

 • Virusi Korona: Gjermania midis kujdesit dhe panikut

  29 Shkurt, 2020

  Gazetat GjermaneVirusi Korona është tema numër një në bisedat në Gjermani. Ekspertët paralajmërojnë të mos kalohet në panik.

  Çfarë do të thotë epidemia e virusit Korona për Gjermaninë? A do të ndalet së shpejti jeta publike, a do të anulohen aktivitetet e mëdha, siç po bëhet në Zvicër? Virusi i ri është në titujt e të gjitha gazetave gjermane. “Mos ...

 • Ngrohtë, ftohtë, lagështirë? Çfarë u duhet viruseve për mbijetesë

  29 Shkurt, 2020

  VirusA do të zhduket virusi Korona me rritjen e temperaturave? Virologu Thomas Pietschmann shpjegon, se përse pranvera vërtetë na jep shpresë e përse gratë janë qartësisht në avantazh në luftën kundër sëmundjes prej virusit.

  Shpresa është, që në pranverë gjithçka do të bëhet më mirë. Nëse shkon mirë, virusi i ri korona i njohur edhe me emrin SARS-CoV-2, do të ...

 • Çfarë është COVID-19 dhe si ndikon ai tek organizmi i njeriut

  29 Shkurt, 2020

  Covid -19Çfarë është COVID-19 ?

  COVID-19 është koronavirus, pjesë e një grupi të madhe virusesh që përfshijnë si virozat që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, deri tek ato që shkaktojnë sëmundje më të rënda si SARS-i, apo MERS-i.

  (SARS – Sindromi Akut i Rrugëve të Frymëmarrjes) :

  Vazhdon të Përhapet Sindroma ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"