LAJMET NGA BOTA

 • Test i detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që hyjnë në Gjermani

  28 Korrik, 2020

  testDuke nisur nga java e ardhshme në Gjermani do të jenë të detyrueshme testet për Coronën për udhëtarët që kthehen nga zona me rrezik.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha se “do të urdhërojë testimin e detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që vijnë në Gjermani nga zona me rrezik të lartë”. Kjo i shërben mbrojtjes së të gjithë qytetarëve. “Ne duhet ...

 • Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Marsit

  28 Korrik, 2020

  Mars MissionsKur sonda Perseverance të zbresë në Mars, ajo do të sjellë mbi Planetin e Kuq teknologji të jashtëzakonshme që do ta bëjnë atë robotin shkencor më të sofistikuar në historinë e këtij planeti. Rreze lazer do të shkrijnë shkëmbinj dhe do të mbledhin avujt që çlirohen për të analizuar përbërësit. Po ashtu sonda do të përcjellë në Tokë zhurmat dhe ...

 • Politika e jashtme e SHBA nuk ndryshon as me president të ri

  27 Korrik, 2020

  merkel trumpMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president i ri amerikan do ta ndryshojë politikën e jashtme të SHBA. Ndërkohë presidenti Trump paraqitet i sigurtë në fitore.

  Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas (SPD) nuk pret kthesë në politikën e jashtme amerikane, edhe nëse vjen një president i ri amerikan. Për mediat ...

 • Gjermani, qentë e ushtrisë trajnohen për nuhatjen e koronavirusit

  27 Korrik, 2020
  qen antikorona
  Five-year-old sniffing dog Vine wears protection goggles against the sun and dust at the sniffing dogs school of the German Army (Bundeswehr) in Daun, Germany. The school is helping develop a training program to sniff out COVID-19.
  Sekretari i Thesarit: Amerikanët do të marrin në gusht edhe 1200 dollarë të tjera 26 Korrik, 2020

  Sekretari i Thesarit Steven MnuchinSekretari i Thesarit Steven Mnuchin tha të shtunën se republikanët do të bëjnë publike të hënën detajet e paketës së ardhshme të ndihmës lidhur me pandeminë ndërsa siguroi se ajo kishte mbështetjen e Shtëpisë së Bardhë.

  Komentet zoti Mnuchin i bëri pas një takimi me një nga ndihmësit kryesor të presidentit, përqëndruar tek disa ndryshime të propozimit republikan ...

 • Raporti: Tentakulat e krimit të organizuar nga Ballkani Perëndimor

  24 Korrik, 2020

  Transnational tentaclesNjë raport i fundit i Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, arrin në përfundimin se grupet kriminale nga Ballkani Perëndimor po veprojnë gjithnjë e më shumë në botë, megjithëse rajoni vetë është një treg relativisht i vogël për krimin e organizuar.

  Raporti “Tentakulat Ndërkombëtare: Zonat Problematike të Krimit të Organizuar nga Vendet e Ballkanit Perëndimor” i përpiluar nga Walter Kemp, ...

 • Erdogani nuk arriti t’i islamizojë mendjet, andaj po i islamizon gurët

  23 Korrik, 2020

  ErdoganNga Ezgi Basaran

  Politikat ditore të Turqisë shpesh na mjegullojnë mendjen, duke na penguar interpretimin e zhvillimeve të rëndësishme nga një perspektivë më e gjerë. Kam frikë se ri konvertimi i Hagia Sofias në xhami është njëra nga ato zhvillimet që tani po humbet në një diskurs të mjegulluar. Për të pasur një perspektivë më gjithëpërfshirëse, fola me shkencëtarin politik profesorin Olivier ...

 • Sa legjitime janë pretendimet turke në Detin Mesdhe?

  22 Korrik, 2020

  FatihTensionet midis Turqisë dhe Greqisë po rriten. Ankaraja dëshiron të zgjerojë zonat e saj detare. A mund të legjitimohen këto pretendime nga e drejta ndërkombëtare?

  Një nga “vështirësitë” për arritjen e një mirëkuptimi të qëndrueshëm midis BE-së dhe Turqisë është çështja e operacioneve të Turqisë për të nxjerrë naftë dhe gaz përpara Qipros dhe ishullit grek të Kretës. Ato kanë nisur në ...

 • Britani, prova në njerëz e vaksinës kundër COVID-19 jep rezultate premtuese

  21 Korrik, 2020
  vaccine
  Screen grab taken from video issued by Britain’s Oxford University, showing a person being injected as part of the first human trials in the UK to test a potential coronavirus vaccine, untaken by Oxford University in England, Thursday April 23, 2020…
 • Misionet për eksplorimin e planetit Mars

  21 Korrik, 2020

  raketa marsShtetet e Bashkura të Amerikës, Emirated e Bashkura Arabe dhe Kina kanë në plan të lëshojnë veçmas anije hapësinore robotike drejt planetit Mars. Planeti i kuq prej shekujsh ka magjepsuar njerëzimin. Por vetëm në gjashtë dekadat e fundit, ndërsa anijet hapësinore kanë vizituar planetin e kuq, shkencëtarët kanë mësuar më shumë lidhur me planetin fqinj në sistemin tonë diellor. Vetëm ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"