LAJMET NGA BOTA

 • Florida, nuk ka më shtretër në njësitë e kujdesit intensiv

  20 Korrik, 2020

  FloridaDrejtuesit e dyzet e pesë spitaleve të shtetin jugor amerikan atij të Floridës njoftuan të hënën se nuk kishin më shtretër në dispozicion në njësitë e kujdesit intensiv, ndërsa numri i të infektuarve me koronavirus vazhdon të rritet.

  Shteti njoftoi më shumë se 12 mijë raste të reja me koronavirus të dielën, dita e pestë me rradhë që raportohen më shumë se 10 mijë ...

 • Izraeli vendos masa të reja kundër pandemisë

  18 Korrik, 2020

  Izraeli pandemiaIzraeli njoftoi për ashpërsimin e masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri, përfshirë mbylljen e shumë bizneseve, gjatë fundjavës.

  Qeveria njoftoi për kufizimet, pasi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se “masat e përkohshme” ishin të nevojshme, për të shmangur një izolim tjetër të përgjithshëm.

  Netanyahu është përballur me kritika dhe protesta të gjera ditët e fundit, lidhur me trajtimin e pandemisë nga ...

 • Çfarë shkëmbejnë Serbia dhe Rusia?

  18 Korrik, 2020

  shkembimi tregtar rusi serbi

   

  Të dhënat janë për vitin 2019 dhe janë marrë nga Zyra e Statistikave të Serbisë.

  rel

 • Njerëzit dhe majmunët mendojnë shumë më ngjashëm se sa mendohej deri tani

  18 Korrik, 2020

  majmuniModele të caktuara të menduari janë tipike për njerëzit, sidomos kur bëhet fjalë për mësimin e gjuhës. Apo jo? Një studim i ri tregon se nëse u bëhet trajnimi i duhur, edhe majmunët mund të mësojnë rregulla gramatikore.

  Njerëzit dhe majmunët nuk flasin të njëjtën gjuhë, por mënyra e tyre e të menduarit është më e ngjashme se sa supozohej deri tani. ...

 • SHBA, rritje shqetësuese e numrit të të infektuarve me COVID-19

  18 Korrik, 2020

  pacient me Covid 19SHBA shënoi një rekord shqetësues ditor të enjten prej më shumë se 75 mijë personash të infektuar me koronavirus, sipas të dhënave të gazetës “New York Times”. U desh një javë që të tejkalohej rekordi i mëparshëm prej mbi 68 mijë të infektuarisht të rinj, i vendosur të premten e kaluar.

  Ndërsa numri i rasteve të reja me koronavirus ...

 • Mediat, Eliot Engel humbet zgjedhjet paraprake

  18 Korrik, 2020

  Eliot EngelDemokrati liberal Jamaal Bowman ka mundur ligjvënësin prej 16 mandatesh të Kongresit amerikan Eliot Engel në garën për një vend në Capitol Hill për të përfaqësuar një pjesë të Nju Jorkut.

  Lajmi u njoftua të premten nga disa media amerikane. Gara po shihej me mjaft vëmendje si një provë force e krahut të majtë të Partisë Demokratike ndërsa Joe Biden, që ...

 • Zhvillohet online Samiti Vjetor për “Lirinë e Iranit”

  18 Korrik, 2020

  free iranVeprimtarë dhe mbështetës të Rezistencës Iraniane, NCRI-së dhe MEK-ut, zhvilluan këtë të premte në mënyrë online Samitin e përvitshëm për Lirinë e Iranit.

  Samiti bashkoi mbështetësit e Iranit të lirë nga mbi 100 shtete në 5 kontinente, duke përfshirë edhe Iranin dhe Ashraf 3 në Shqipëri, ku banojnë anëtarët e Organizatës Muxhahedine të Popullit të Iranit (PMOI/MEK).

  Presidentja e zgjedhur e NCRI-së, ...

 • Fauci: Vaksina, para fundit të vitit

  17 Korrik, 2020

  Dr FauciEksperti kryesor amerikan për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, parashikon se vendi do ta përmbushë objektivin për të pasur një vaksinë për koronavirusin para fundit të këtij viti.

  Ai tha në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuter se nuk ka garanci që kjo do të ndodhë, por se ndihet optimist për afatet e përcaktuara.

  Shumë ekspertë e shohin prodhimin e një vaksine ...

 • COVID-19: Mjekët paralajmërojnë pasoja afatgjata në organizëm

  16 Korrik, 2020

  pacient me Covid 19Ende ngelen të paqarta pasojat afatgjate që koronavirusi mund të shkaktojë në organizëm. Informacionet e fundit nga disa mjekë me përvojë në Itali, ngritën shqetësime se pasojat nga pandemia mund të jenë shumë herë më të mëdha sesa ç’u mendua në fillim. Mjekë dhe pacientë nga një prej qyteteve më të prekura në Evropë, rrëfejnë përvojën e tyre.

  Sipas ...

 • Roth: Ballkani Perëndimor në qendër të angazhimit gjerman

  14 Korrik, 2020

  RothMinistri i shtetit pranë MPJ gjermane Michael Roth tha se gjatë presidencës së BE-së Gjermania do të angazhohet për Ballkanin Perëndimor dhe sidomos për të ardhmen e brezit të ri në Ballkan.

  Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kërkon ministri i shtetit pranë Ministrisë së Punve të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"