LAJMET NGA BOTA

 • Riparimi i qelizave embrionale

  30 Dhjetor, 2017
  laboratoriResearcher Xavier Nissan seen in his laboratory at the Institute for Stem cell Therapy and Exploration.

  Pse muskujt regjenerohen nga lëndimi, por humbasin masën dhe forcën kur plakemi? ...

 • Teknologjia ndihmon stërvitjen efektive të ushtarëve

  30 Dhjetor, 2017

  ushtaretUshtria amerikan po shqyrton mundësinë e përdorimit të teknologjisë së re, siç janë ndjesorët në uniforma, apo realitetin virtual, për të përmirësuar stërvitjen e rekrutëve. Në një takim mes disa oficerëve dhe pedagogëve nga Universiteti i Kalifornisë së Jugut, ushtarakët flasin për nevojën për të futur në ushtri teknologjinë moderne. Ju njohim tani me disa zhvillime teknologjike që mund ...

 • Serbia i dorëzon një kurd Turqisë

  26 Dhjetor, 2017

  Erdogan VucicPolitikani kurd, Cevdet Ayaz u ekstradua nga Serbia në Turqi. Këtë e konfirmoi ministria serbe e Drejtësisë. Komisioni i OKB-së kundër torturës pati paralajmëruar kundër ekstradimit.

  Fjalën e fundit e kishte ministrja serbe e Drejtësisë Nela Kuburoviq. Në fund ajo ndoqi vendimin e gjykatave serbe, të cilat në dy instanca e patën gjykuar të lejueshëm nga ana ...

 • Historia e këngës më të njohur amerikane të Krishtlindjes

  26 Dhjetor, 2017

  Carol of the BellsPër disa dekada, kënga Carol of the Bells ose Kremtimi i Këmbanave ka qenë një pjesë thelbësore e traditës amerikane të Krishtlindjes, ashtu si pemët e Krishtlindjeve apo dhuratat. Kënga mund të dëgjohet pothuaj çdo ditë në radio ose në reklamat televizive, në versionet rok, xhaz ose metal. Por, çfarë e bën atë aq të ...

 • Krishtlindjet motor për tregtinë me pakicë

  26 Dhjetor, 2017

  dhuratatBizneset e vogla dhe të mesme gjermane të kënaqura me shitjet gjatë periudhës së Krishtlindjeve.Tregtia online po shënon rritje.

  Bilanci paraprak i Shoqatës së Sipërmarrjeve të Tregtisë me Pakicë është “i përzier”. Paratë që shpenzuan klientët për dhurata për Krishtlindjet në Gjermani qenë pak më shumë se një vit më parë,” tha përfaqësuesi i kësaj shoqate, Stefan Genth. Por sipas ...

 • Hidroavioni më i madh i botës

  26 Dhjetor, 2017

  HidroavioniKina ndërmerr një hap tjetër i fuqi udhëheqëse botërore në fushën e teknologjisë dhe të ekonomisë.

  Inxhinierët kinezë të avionëve shënuan gjatë Krishtlindjeve një arritje superlative. Hidroaeroplani më i madh në botë i prodhuar në Kinë bëri më 24 dhjetor fluturimin e tij të parë.

  Avioni AG600 i prodhuar nga sipërmarrja  shtetërore e avionëve Avic, u nis për një fluturim njëorësh ...

 • “Blockchain”, fjala e re që duhet të mësojnë përdoruesit e internetit

  26 Dhjetor, 2017

  BlockchainNë gjuhën angleze ka hyrë një fjalë e re, që të gjithë përdoruesit e internetit është mirë ta mësojnë, pasi mund të bëhet përcaktuese për të ardhmen e transaksioneve financiare globale. Kjo fjalë mund të mos jetë e përkthyeshme në shumë gjuhë të tjera, kështu që mund të bëhet një term ndërkombëtar, i ngjashëm me fjalët “kompjuter” apo ...

 • Zbukurimet për festat e fundvitit

  22 Dhjetor, 2017

  bredhiFestat më të mëdha e fundvitit po afrohet dhe zbukurimet për Krishtlindje ofrojnë një sfond mahnitës për të këtë kohë. Qytetet, ndërtesat publike dhe shumica e shtëpive private janë zbukuruar me pemë të Krishtlindjes, drita, Santa dhe figura të tjera. Disa tani janë duke u përgatitur edhe për Vitin e Ri.

  Prej javësh pemët tradicionale të Krishtlindjes janë mbuluar ...

 • OKB, miratohet rezoluta që refuzon njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet

  21 Dhjetor, 2017

  okbAsambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë që hedh poshtë vendimin amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur atje ambasadën e SHBA.

  Në mbyllje të votimit, 128 vende u shprehën pro rezolutës, 9 kundër dhe 35 abstenuan. Shqipëria votoi pro rezolutës.

  “Shtetet e Bashkuara do ta kujtojnë këtë ...

 • Viti i Ri dhe fishekzjarrët

  20 Dhjetor, 2017

  FishekzjaretÇdo vit fishekzjarrët shoqërojnë ndërrimin e viteve. Po sa të rrezikshme janë ato për shëndetin dhe për mjedisin?

  Fishekzjarrët përbëhen nga një përzjerje piroteknike, prej “rreth 75% nitrat kaliumi, 15% karbon, 10% squfur “, shpjegon Günter Klein-Sommer, kimist dhe piroteknik. Për ngjyrat shtohen lidhje bakri, bariumi apo stronciumi, që shkaktojnë efektet blu, të kuqe apo të gjelbër. Fishekzjarrët e parë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"