LAJMET NGA BOTA

 • 25 vjet pas Masakrës së Srebrenicës

  10 Korrik, 2020

  SrebrenicaBosnja po shënon 25-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rendë në Evropë që në oërfundim të Luftës II Botërore. Në korrik 1995, ish-presidenti i serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiç dha urdhër për marrjen e Srebrenicës, qytetit të shpallur zonë e sigurtë nga Kombet e Bashkuara. Sulmi i forcave serbe rezultoi në Masakrën e Srebrenicës, gjakderdhja më e rëndë e ...

 • COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale

  10 Korrik, 2020

  covid19Pandemia e koronavirusit ka shënuar një rekord të ri: 12 milionë të infektuar gjithsejtë në shkallë globale, sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins.

  SHBA kryesojnë botën me mbi 3,054,695 infeksione, ose një të katërtën e rasteve globale, përfshirë më shumë se 60 mijë raste të reja të mërkurën. Kjo ishte shifra më e madhe e rasteve të reja që kur filloi pandemia.

  Të ...

 • OBSH, udhëzime të reja për virusin

  9 Korrik, 2020
  WHO
  The headquarters of the World Health Organization in Geneva, Switzerland.
 • Koment: Protesta në Serbi – hija e gjatë e komunizmit

  9 Korrik, 2020

  beogradProtestuesit në Beograd dhe qytetet e tjera serbe kanë arsye të forta për të dalë në rrugë. Sepse në zgjedhjet e 21 qershorit, ata u mashtruan nga presidenti i tyre Aleksandar Vucic, thotë Miodrag Soric.

  Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve lëvizin fijet në demonstratat në Serbi. Presidenti Aleksandar Vuçiç është i sigurt për këtë. Vetëm disa ...

 • Në Srebrenicë Evropa dështoi

  9 Korrik, 2020

  SrebrenicaPara 25 vjetësh ndodhi në Srebrenicë krimi më i rëndë në Evropën e pas Luftës së Dytë Botërore: njësi serbe vranë atje mbi 8.000 djem dhe burra muslimanë.

  “Në Srebrenicë Evropa dështoi,” thotë në një intervistë për DW Gudrun Steinacker. Ish-diplomatja, e cila ishte së fundmi Ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi dhe ...

 • Tërhiqet Vuçiç, “anulon” planin për vendosjen e orës policore

  9 Korrik, 2020

  protestaPresidenti serb Aleksandër Vuçiç u tërhoq nga plani për të zbatuar një bllokim të dytë mes rritjes së rasteve të koronavirusit, pasi protestuesit mbushën rrugët e Beogradit.

  Sipas Euronews, Vuçiç kishte njoftuar të martën se masat e reja të bllokimit do të rivendoseshin më vonë gjatë javës, duke bërë që demonstruesit të mblidheshin para parlamentit me disa brohoritje “Dorëheqje! Dorëheqje!”

  Protestat ...

 • Dr Fauci: Të mos biem në vetëkënaqësi të rreme për virusin

  8 Korrik, 2020

  dr FauciNdërsa Shtetet e Bashkuara kapërcyen rekording e zymtë të 3 milion rasteve me koronavirus, eksperti kryesor i vendit për sëmundjet infektive, Anthony Fauci, paralajmëroi njerëzit të mos bien në “vetëkënaqësi të rreme” për rënien e numrit të vdekjeve.

  Dr Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, i bëri komentet gjatë një seance pyetje-përgjigjesh me Senatorin Doug Jones në ...

 • Merkeli bën një deklaratë të zjarrtë për Evropën

  8 Korrik, 2020

  MerkelKancelarja Merkel këmbëngul në ruajtjen e të drejtave themelore në Evropë. Ajo tha se “një pandemi nuk duhet të jetë kurrë një justifikim për të minuar parimet demokratike”.

  Liria e fjalës, barazia dhe diversiteti fetar janë thelbësore. Theksimi i këtyre është fokusi i Presidencës gjermane të Këshillit të BE, tha kancelarja Angela Merkel në Parlamentin Evropian në Bruksel.

  “Të drejtat themelore janë gjëja ...

 • Beograd – situata qetësohet pas trazirave

  8 Korrik, 2020

  Serbi protestaNë Serbi, situata është qetësuar pas protestave kundër një ndalim-daljeje të re të planifikuar për shkak të përhapjes masive të virusit Corona.

  Policia në Beograd ka shpërngulur sot në mëngjes rreth 100 demonstrues të dhunshëm nga zona e godinave qeveritare, bën të ditur agjencia shtetërore e lajmeve Tanjug. Ata u përpoqën të sulmonin parlamentin. Autoritetet përdorën gaz lotsjellës kundër demonstruesve.

  Dhjetra protestues ...

 • Protesta në Beograd kundër kufizimeve për shkak të koronavirusit

  8 Korrik, 2020

  Serbi protesta policiaMijëra veta u hodhën të martën mbrëma në protesta në Beograd pas njoftimit të presidentit serb për rivendosjen e masës së ndalimit të lëvizjes gjatë fundjavës në kryeqytet, për shkak të situatës së përkeqësuar me COVID-19.

  Të martën Serbia shënoi numrin më të lartë të vdekjeve të konfirmuara në një ditë nga koronavirusi.

  Policia hodhi gaz lotsjellës mbi protestuesit e mbledhur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"