LAJMET NGA BOTA

 • BE: Paketë e re sanksionesh kundër Rusisë

  21 Shkurt, 2024

  BEPara dy vjetorit të fillimit të luftës në Ukrainë, BE vendosi një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë. Me masat e reja BE do të demonstrojë edhe njëherë se nuk do ta pranojë agresionin rus kundër një vendi të pavarur.

   

  Përfaqësues të 27 vendeve të BE kanë rënë në ujdi të mërkurën (21.02.) në Bruksel për një zgjerim të listës së sanksioneve ...

 • Burimi: Rusia po zhvillon armë bërthamore për përdorim në hapësirë

  21 Shkurt, 2024

  Arme berthamore ne hapsireShtetet e Bashkuara besojnë se Rusia po zhvillon një armë bërthamore për përdorim në hapësirë kundër satelitëve. Shpërthimi i një arme të tillë mund të shkatërrojnë gjithçka, që nga komunikimi ushtarak e deri tek shërbimet e komunikacionit, tha të martën një burim me dijeni për çështjen.

   

  Burimi, i cili foli në kushte anonime, tha se sipas tij ...

 • Shtëpia e Bardhë paralajmëron “sanksione të konsiderueshme” ndaj Rusisë, pas vdekjes së Navalnyt

  21 Shkurt, 2024

  BidenPresidenti Joe Biden tha sot se Shtetet e Bashkuara do të njoftojnë të premten një paketë me sanksione të konsiderueshme ndaj Rusisë në përgjigje të vdekjes së udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny në një burg në Arktik.

   

  Duke folur për gazetarët ndërsa nisej për udhëtim drejt Kalifornisë, zoti Biden nuk dha më tepër detaje, por tha se do të jepte ...

 • TikTok-u nën lupën e BE-së: Mbrojtja e të rinjve me mangësi

  21 Shkurt, 2024

  Tik TokKomisioni i BE-së pas X tani po shënjestron edhe platformën TikTok të preferuar nga të rinjtë. A e shkelin kinezët ligjin e BE-së për shërbimet digjitale?

   

  Që nga vera e vitit të kaluar sipërmarrja kineze TikTok dhe të tjera platforma të mëdha në internet duhet të respektojnë ligjin e BE-së për shërbimet digjitale (DSA). Qysh përpara dy muajsh Komisioni i BE-së ...

 • Problemet e mëdha të partisë së Vuçiqit në Beograd

  21 Shkurt, 2024

  VucicÇfarë mund të pritet në dhjetë ditët e ardhshme, pas shtyrjes së seancës konstituive të Kuvendit të Beogradit? Do të ketë zgjedhje të reja?

   

  Seanca konstituive e Kuvendit të Beogradit u shty për datën 1 mars për shkak të mungesës së kuorumit. Kryetari i Autoritetit të Përkohshëm të bashkisë të Beogradit, Aleksandar Shapiq, në prag të seancës konstituive të parlamentit të ...

 • Gruaja e Navalnyt: Do të vazhdoj luftën e burrit tim për një Rusi të lirë

  19 Shkurt, 2024

  Yulia NavalnayaYulia Navalnaya, e veja e liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, ka thënë të hënën se do të vazhdojë luftën e burrit të saj për një Rusi të lirë, dhe u ka bërë thirrje mbështetësve që të sfidojnë presidentin rus, Vladimir Putin me forcë më të madhe se kurrë.

   

  “Dua të jetoj në një Rusi të lirë, dua të ndërtoj ...

 • Pistorius: “Nuk është koha për të zbukuruar realitetin”

  19 Shkurt, 2024

  PistoriusBoris Pistorius tha në Konferencën e Sigurisë së Mynihut se mund të jetë e nevojshme të rritet objektivi prej 2% i NATO-s. Ministri gjerman i Mbrojtjes e sheh këtë të varur nga zhvillimet botërore.

   

  Tani nuk është koha për ta zbukuruar realitetin, tha Boris Pistorius në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Në fjalën e tij, ministri gjerman i Mbrojtjes la ...

 • Gabimi strategjik i Putinit “ishte se zgjodhi Perëndimin si armik”

  19 Shkurt, 2024

  NavalnyPresidenti rus, Vladimir Putin, dëshiron të kujtohet si një sundimtar i madh i Rusisë. Profesori i historisë, Timothy Snyder, beson se ai do të kujtohet si sundimtari që dobësoi jashtëzakonisht shumë shtetin e tij duke zgjedhur Perëndimin si armik dhe Kinën si patron.

   

  Snyder, autor dhe ekspert për Evropën Qendrore dhe Lindore, foli për Radion Evropa e Lirë gjatë pjesëmarrjes ...

 • Rusia thotë se Navalny ka vdekur në burg

  16 Shkurt, 2024

  Alexej NavalnyPolitikani opozitar rus, Aleksei Navalny, ka vdekur në burg, u tha në një deklaratë të lëshuar nga një departament lokal i Shërbimit Federal të Burgjeve. Raportimi për vdekjen e Navalnyt ka nxitur zemërim dhe dënim nga liderët botërorë që e kanë thënë se kritiku i Kremlinit ka paguar “çmimin më të lartë” për kurajën e tij për të ...

 • A mund të mbrohet Evropa pa SHBA-në?

  16 Shkurt, 2024

  dMinistrat e Mbrojtjes të NATO-s diskutuan të enjten ndihmën për Ukrainën dhe aftësitë e tyre mbrojtëse. Po çfarë ndodh nëse SHBA tërhiqen nga Evropa?

   

  Në përfundim të takimit të ministrave të Mbrojtjes së NATO-s të enjten, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg bëri të ditur, se do të ketë më shumë ndihma për Ukrainën në drejtim të mbrojtjes ajrore. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"