LAJMET NGA BOTA

 • Jeta pas infektimit me koronavirusin

  6 Shtator, 2020

  Një pacient duke u transferuar nga spitaliNdërsa kanë kaluar disa muaj nga fillimi i pandemisë, mjekët ende po përpiqen të gjejnë se pse pacientët kanë ragime të ndryshme ndaj koronavirusit. Për Stephen Doneldson i cili i mbijetoi COVID-19, beteja ende nuk ka mbaruar ndërsa ai vazhdon të luftojë për të rifituar disa funksione.

  Pas 13 javësh në një spital në ...

 • Maskat vënë në vështirësi personat me dëgjim të kufizuar

  6 Shtator, 2020

  covid19Maskat për fytyrën e kanë bërë jetën shumë më të vështirë për një pjesë të popullatës – për njerëzit me aftësi të kufizuara të dëgjimit. Ata mbështeten në leximin e buzëve dhe shikimin e shprehjeve të fytyrës për të komunikuar me njerëzit që nuk dinë gjuhën e shenjave. Por ka një zgjidhje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Maxim Moskalkov ...

 • Tradhtia e Erdoganit ndaj Ataturkut

  5 Shtator, 2020

  Pasi shërbeu per 86 vjet me radhë si muze, një nga shenjat më të rëndësishme të Stambollit, Hagia Sofia u bë xhami e u hap për faljet e së premtes. Korrik 2020.

  Pasi shërbeu per 86 vjet me radhë si muze, një nga shenjat më të rëndësishme të Stambollit, Hagia Sofia u bë xhami e u hap për ...

 • Drejt finalizimit prodhimi i vaksinave kundër COVID-it, falë teknologjisë së re

  4 Shtator, 2020

  vaksinaNjë teknikë e re premtuese që sipas ekspertëve përshpejton procesin e zhvillimit po përdoret për prodhimin e dy vaksinave kundër COVID-19 të cilat mund të jeni gati deri në nëntor. Këto vaksina do të jenë dhe testi i parë që do të përcaktojnë nëse vaksinat e bazuara në kodin gjenetik, në vend të mikrobeve, mund të jenë të sigurta ...

 • OBSH rekomandon steroidet për trajtimin e COVID-19

  4 Shtator, 2020

  OBSHOrganizata Botërore e Shëndetësisë nxorri të mërkurën udhëzime të reja për përdorimin e mjekimeve që shpëtojnë jetë, disa orë pasi një studim tregoi se steroide jo të shtrenjta, pakësojnë rrezikun e vdekjes tek pacientët e sëmurë rëndë me COVID-19. Komisioni i udhëzimeve i OBSH-së bëri një rekomandim “të fortë” për përdorimin e terapisë me kortikosteroide për rastet serioze me koronavirus, por ...

 • Qeveria gjermane: Navalnin e helmuan me Noviçok

  3 Shtator, 2020

  Aleksej NavalnoNjë zëdhënës i qeverisë gjermane thotë se një test tregon se liderin rus të opozitës e kanë helmuar me një helm nervor. Navalnin e dërguan në Berlin për mjekim, pasi u sëmur në Rusi.

  Një test toksikologjik solli dëshmi përfundimtare se liderin rus të opozitës Aleksej Navalno e kanë helmuar me helmin nervor Noviçok, njoftoi zëdhënësi i qeverisë Steffen ...

 • CDC-ja u kërkon shteteve të përgatiten për shpërndarjen e një vaksine ndoshta në fund të tetorit

  3 Shtator, 2020

  CDCQendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) u ka kërkuar zyrtarëve të shëndetit publik në të 50 shtetet amerikane të përgatiten për shpërndarjen e një vaksine potenciale të koronavirusit për grupet me rrezik të lartë ndoshta qysh në fund të tetorit, sipas dokumenteve të botuara nga agjencia të mërkurën.

  Koha e zhvillimit të një vaksine ka marrë një ...

 • Mosmarrëveshjet detare Turqi-Greqi dhe rreziku i një lufte

  2 Shtator, 2020

  anijet luftarakeKanë kaluar shumë vite nga përplasja ushtarake e grekëve me pushtuesit e tyre, turqit, e para që kur kishin fituar pavarësinë nga Perandoria Osmane gjysmë shekulli më parë.

  Për tridhjetë ditë në 1897-n, dy rivalët në Mesdheun lindor u përleshën mbi statusin e Kretës, popullsia e së cilës me shumicë greke gjithashtu dëshironte pavarësinë. Konflikti u njoh si “lufta e panevojshme” ...

 • Rënie e thellë ekonomike në Evropë

  1 Shtator, 2020

  VenedikuNdikimet e pandemisë Corona në ekonomi po bëhen gjithnjë e më e qarta. Sidomos Italia është goditur rëndë.

  Në Itali kanë vdekur deri tani më shumë se 35,500 vetë të infektuar me koronavirusin Corona. Përveç kësaj ekonomia e tretë më e madhe e eurozonës pas Gjermanisë dhe Francës pret një recesion të rëndë këtë vit për shkak të kufizimeve masive në luftën ...

 • Mediat e huaja: Dështimi i Gjukanoviqit dhe paqartësitë për bashkëpunimin e opozitës së deritashme

  31 Gusht, 2020

  Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.Presidenti malazez, Millo Gjukanoviq dhe Partia e tij Demokratike e Socialistëve (DPS) shënuan dështim në zgjedhjet parlamentare të së dielës (30 gusht), shkruajnë mediat ndërkombëtare.

  Por, sipas tyre, mbetet e paqartë se si do të bashkëpunojnë tre partitë opozitare – të cilat duket se kanë fituar një shumicë së bashku – por programet e të cilave ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"