LAJMET NGA BOTA

 • Birra me probiotikë, një alternativë më e shëndetshme

  9 Gusht, 2017

  BirraÇdo ditë e më shumë shkenca provon se zorrët luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut, si fizik ashtu edhe mendor. Për të përmirësuar shëndetin e zorrëve, studiuesit po përpiqen të shtojnë baktere të gjalla, të ashtuquajturit probiotikë, në të gjitha llojet e produkteve ushqimore, përfshirë këtu birrën.

  Gjurmë të ekzistencës së birrës gjenden që rreth katër mijë ...

 • Media sociale mund të ndihmojë në diagnostikimin e depresionit

  9 Gusht, 2017

  mediatFacebook, Twitter dhe Instagrami na krijojnë mundësinë që të ndajmë aspekte të jetës sonë me miqtë, familjen dhe botën. Por çfarë tregojnë ato që postojmë për gjendjen tonë shpirtërore dhe mendore? Studime të reja lënë të kuptohet se ajo që përçojmë është më e rëndësishme nga ç’duket në pamje të parë.

  Jetojmë në një kohë kur ndajmë me botën ngjarje ...

 • Monitorimi i ndotjes së ajrit

  9 Gusht, 2017

  SatelitÇdo sekondë, miliona ton gaze të ndryshëm ngrihen nga sipërfaqja e tokës në atmosferë. Shumë prej tyre janë të krijuara nga njeriu dhe të dëmshme, duke kontribuar masivisht në ndotjen e mjedisit dhe rrjedhimisht në ngrohjen globale. Agjencia Evropiane e Hapësirës, ESA, po ndërton një rrjet satelitësh që do të ndihmojnë shkencëtarët të krijojnë në kohë reale një hartë ...

 • Nxënësi i 8-vjeçares, në përpjekje për të gjetur kurën e kancerit

  8 Gusht, 2017

  mostraFëmijët e të sotshmes janë liderët e së nesërmes. Kultivimi i kuriozitetit te këta fëmijë mund të jetë ajo që do të kurojë një ditë sëmundje që sot janë të pakurueshme ose dhe t’i parandalojë ato. Atëherë, çfarë e shtyn dhe e frymëzon një 12 vjeçar që të kërkojë një kurë për kancerin kur përzgjedh një projekt për panairin ...

 • Hartat e rrjedhjes së metanit

  8 Gusht, 2017

  Harta e metanitGazi natyror është një lëndë djegëse e pastër që shpërndahet në shtëpitë e njerëzve nëpërmjet tubacioneve nëntokësore. Për fat të keq, tubacionet e vjetëruara shpesh shkaktojnë rrjedhje. Kjo bën që karburanti të shkojë dëm dhe të lëshojë metan të pa djegur, një gaz që shkakton efektin serrë. Rrjedhjet e metanit janë vështirë të gjenden dhe të maten. ...

 • Tillerson paralajmëron Kremlinin

  7 Gusht, 2017

  Tillerson LavrovSekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson ka paralajmëruar homologun rus, Sergel Lavrov nga një përkeqësim i marrëdhënieve me Rusinë. Kundërmasat ruse nuk do të mbeten pa përgjigje.

  Në kuadër të takimit të shteteve të bashkësisë së vendeve aziatiko jugore dhe lindore (ASEAN) në kryqeqytetin e Filipineve, Manila, Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson është shprehur ...

 • Automjetet me benzinë dhe naftë drejt fundit të tyre

  7 Gusht, 2017

  Prej vitit 2040 në Britaninë e Madhe dhe në Francë do të lejohen të qarkullojnë vetëm makina elektrike. Gjermania pritet të pasojë.

  E station“Brenda një afati të shkurtër duhet të marrë fund teknologjia e motorëve me djegie të brendshme”, tha eksperti për transportin i CDU-së Oliver Wittke për Deutschlandfunk. Wittke ju referua planeve të Britanisë së Madhe  që duke filluar ...

 • Tenisi, noti, aerobia – tre sportet më të mira për shëndetin

  7 Gusht, 2017

  vrap ne detJo vrapi, as futbolli, por tenisi, noti dhe aerobia parandalojnë mundësinë e vdekjes së hershme.

  Sipas hulumtimeve ndërkombëtare të bëra në Universitetin e Sidneit, tenisi, noti dhe aerobia janë tre sportet më të mira për shëndetin. Ndërsa futbolli dhe vrapimi janë më pak të dobishme dhe nuk e parandalojnë mundësinë e vdekjes së hershme.

  Sipas studimit të botuar në revistën britanike ...

 • A mund ta ndryshojmë trashëgiminë njerëzore?

  7 Gusht, 2017

  foshnjaA mund ta ndryshojmë trashëgiminë njerëzore? Shkencëtarët kanë hedhur një hap përpara, duke korrigjuar një gjen në embrionin njerëzor, i cili ishte përgjegjës për një difekt në zemër. Ky difekt është përgjegjës për vdekjen e shumë atletëve të rinj. Por ndërhyrja për korrigjimin e tij hap rrugën për kurimin e një sërë sëmundjeve të tjera të trashëguara.

  Sipas këtij zbulimi ...

 • Përpjekjet për përmirësimin e makinave hibride

  7 Gusht, 2017

  Volvo hibridNë përpjekje për të pakësuar ndotjen gjithnjë e më serioze të ajrit në qytetet e tyre, autoritetet në Francë, të pasuara këtë javë nga ato në Britani, njoftuan se deri në vitin 2040 do të ndalojnë shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë. Kjo mund të shpejtojë ritimin tashmë të ngadaltë të shitjeve të makinave hibride ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"