LAJMET NGA BOTA

 • Qentë do trajnohen të nuhasin koronavirusin

  13 Prill, 2020

  trajnimiNjë organizatë në Britani thotë se mund të trajnojë qentë e saj për të identifikuar bartësit e koronavirusit. Organizata “Medical Detection Dogs” ka trajnuar me sukses qentë në të kaluarën për të pikasur sëmundje, si kancerin e prostatës, parkinsonin dhe malarjen.

  Qen të trajnuar posaçërisht mund të ndihmojnë në identifikimin e bartësve të virusit COVID-19 dhe të ndihmojnë kështu për ...

 • COVID-19, përditësimet e fundit nga CDC. Si të silleni gjatë pandemisë

  13 Prill, 2020

  covid 19Numri i të vdekurve nga koronavirusi në botë e ka kaluar shifrën 110 mijë dhe numri i rasteve të konfirmuara i të prekurve nga virusi ka arritur afro mbi 1 milionë e 800 mijë njerëz sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Nga dita në ditë mësohet diçka më shumë për këtë virus dhe si të mbrohemi.

  Materiali i ...

 • SHBA, rreth gjysmë milioni të prekur nga COVID-19

  10 Prill, 2020

  shbaNë SHBA numri i vdekjeve si pasojë e koronavirusit arriti sot (të premten) në 16.600. Ekspertët thotë se ka shenja që shpërthimi i pandemisë mund të jetë pranë pikut. Të dhënat e fundit tregojnë se kurba e infeksioneve të reja po vjen duke u rrafshuar në shtetin e Nju Jorkut, epiqendra e shpërthimit të SHBA.

  Por amerikanët, thonë ekspertët ...

 • FMN: Rënia koniunkutore në përmasa historike

  10 Prill, 2020

  Kristalina GeorgievaFMN vlerëson, se ekonomia botërore për shkak të pandemisë Corona po përballet me krizën më të rëndë që pas depresionit të madh të viteve 1930-të. Inkurajuese janë ndihmat masive financiare anë e mbanë globit.

  Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) llogarit me një vit katastrofal në ekonominë botëtore për shkak të pandemisë Corona. “Ne po konfrontohemi me një krizë ...

 • Qartësi politike pas largimit të senatorit Sanders nga gara e demokratëve

  9 Prill, 2020

  SandersPas njoftimit të papritur të Bernie Sanders se nuk do të vazhdojë më të konkurojë për të fituar nominimin e Partisë Demokrate për kandidat për president, është qartësuar kështu edhe pamja e zgjedhjeve presidenciale. Në muajin nëntor, amerikanët do të vendosin mes Presidentit Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit Joe Biden.

  Është qartësuar tashmë përballja në zgjedhjet presidenciale amerikane që do ...

 • Pacientët nxitojnë t’i bashkohen testimit të ilaçit Remdesivir

  8 Prill, 2020

  RemdesevirPacientë me kornonavirusin në spitale në mbarë botën kanë kërkuar të bëhen pjesë e studimit të ilaçit Remdesivir gjatë javëve të fundit.

  Interesi ka qenë aq i madh, sa Instituti Kombëtar i Shëndetit në Shtetet e Bashkuara po zgjeron studimin e tij që fillimisht pati si objektiv 440 pacientë. Edhe kompania nga Kalifornia që prodhon ilaçin, “Gilead Sciences”, po përfundon ...

 • Boris Johnsonin e transferuan në pavionin e reanimacionit

  7 Prill, 2020

  JohnsonMbretëria e Bashkuar është e shqetësuar për kryeministrin e saj: shëndeti i 55-vjeçarit të infektuar me virusin Corona duket se është përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme.

  Boris Johnson u transferua në pavionin e reanimacionit në Spitalin St Thomas pas këshillës së mjekëve të tij, tha qeveria në Londër. Ishte një masë paraprake, për rastin nëse kryeministri Britanik do të kishte ...

 • Testimi i ilaçeve ekzistuese për të luftuar koronavirusin

  7 Prill, 2020

  studimeNdërsa kufijtë shumë vende botës janë mbyllur për

 • Trump: “Shumë të vdekur” nga koronavirusi dy javët e ardhshme në SHBA

  5 Prill, 2020

  TrumpNdërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi parashikimet për fazën më vdekjeprurëse në Shtetet e Bashkuara. Aktualisht, 42 shtete kanë vënë në fuqi urdhra për izolim. Në konferencën e shtypit të së shtunës lidhur me pandeminë, zyrtarët theksuan se sa të rëndësishme janë dy ...

 • SHBA, mbi 300 mijë të infektuar e mbi 8 mijë të vdekur

  5 Prill, 2020

  NYShtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë epiqendra e pandemisë në rang botëror për nga numri i të prekurve me COVID-19.

  Të shtunën sipas universitetit “Johns Hopkins” numri i të infektuarve me koronavirus arriti në mbi 300 mijë dhe i vdekjeve në mbi 8 mijë.

  Të premten u shënua numri i madh i të vdekurve mbrenda një ditë, gjithsej 1423.

  Në pothuajse ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"